Podstawy Genealogii: Rozdział I: Jak przeprowadzić wywiad z krewnymi?

Podstawy Genealogii: Rozdział I: Jak przeprowadzić wywiad z krewnymi?

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej o korzeniach swojej rodziny, nie ma wątpliwości, że podróż ta podróż odkrywcza będzie niezwykle satysfakcjonująca. Wiedza o tym, kim byli Twoi przodkowie, pomoże Ci lepiej zrozumieć, kim jesteś i da Ci narzędzia do stworzenia lepszej przyszłości dla siebie i Twojej rodziny.

Kiedy rozpoczynasz wędrówkę w celu odkrywania historii rodzinnej, droga przed Tobą może wydawać się zniechęcająca. Jest tak wiele do nauczenia się i tyle pracy do wykonania. Jak znajdę potrzebne informacje? W jaki sposób udokumentuje je na tyle, aby były dokładne i abym mógł zachować je dla przyszłych pokoleń? Jako genealog, nauczysz się szerokiego zakresu umiejętności. Staniesz się historykiem, psychologiem, kartografem, badaczem, lingwistą i paleografem – w jednym. 

Misją MyHeritage od zawsze było czynienie genealogii łatwą, dostępną, przyjemną i satysfakcjonującą działalnością. Tworzymy nową Serię Podstaw Genealogii tutaj na naszym blogu, aby pomóc Ci przejść przez etapy budowania Twojego drzewa genealogicznego i dowiedzieć się, co ta niesamowita podróż kryje w zanadrzu.

W tym pierwszym wpisie dowiemy się, jak przeprowadzić wywiad z krewnymi, tak aby zebrać wszystkie informacje na temat drzewa genealogicznego.

Rozmowy o historii rodzinnej ze starszymi krewnymi: Jak przeprowadzić wywiad z krewnymi?

Jeśli planujesz zbadać przeszłość swojej rodziny, przesłuchanie starszych krewnych to idealny “punkt” rozpoczęcia tej wędrówki. 

Starsi w rodzinie posiadają w swoich wspomnieniach bogactwo cennych informacji – czas na ich zapisanie nie może się przedłużać. 

Najlepiej jest zacząć od najstarszych krewnych, aby uchwycić unikalne informacje, które tylko oni mogą dostarczyć. Być może któryś z Twoich krewnych przeprowadził już badania genealogiczne i zebrał pierwsze, najważniejsze informacje o rodzinie. Takie osoby w rodzinie to prawdziwe perełki! W miarę postępów w badaniach odnajdziesz więcej skarbów. Będziesz w stanie potwierdzić informacje, które zdobyłeś, porównać notatki, podzielić się zapisami i historiami rodzinnymi oraz skopiować je do swojego drzewa!

Nie zatrzymuj się też na jednym członku rodziny. Ciotki i wujkowie, kuzyni i bardziej odlegli krewni również mogą być źródłem informacji. Zrób listę członków rodziny, z którymi chciałbyś przeprowadzić wywiad i nadaj im priorytet, na przykład na początek przeprowadź wywiad z najstarszymi krewnymi. 

Jeśli mieszkasz daleko, możesz nie być w stanie przeprowadzić wywiadu osobiście – a nawet jeśli planujesz wkrótce odwiedzić rodzinę, zawsze na początek możesz wykonać telefon. 

Ten wpis pomoże Ci dowiedzieć się, jak przeprowadzić wywiad z starszym członkiem rodziny w celu przeprowadzenia badań genealogicznych. 

Rozmowy o historii rodzinnej ze starszymi krewnymi: Przygotowanie do wywiadu

Upewnij się, że masz czas na przeprowadzenie rozmów. Może to zająć kilka sesji, z których każda może trwać kilka godzin. Ile i jak długo, będzie zależeć od różnych czynników – zdrowia i wytrzymałości rozmówcy, oraz choćby ilości informacji do przekazania. Im więcej posiadasz czasu, tym lepiej. 

Mimo to, aby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony z krewnym, dobrze jest przygotować się z wyprzedzeniem. Przygotuj pytania i sprzęt, jeśli to możliwe, zapytaj, czy mogą przygotować dla Ciebie rodzinne fotografie, listy, i akta. 

Rozmowy o historii rodzinnej ze starszymi krewnymi: Przydatny sprzęt: 

 • Notatnik i długopis.
 • Rejestrator głosu lub kamera wideo. Nagrywanie wywiadu sprawi, że nie będziesz musiał wszystkiego spisywać. Dodatkowo, film wideo, w którym ukazujesz babcię opowiadającą historię rodzinną będzie wspaniałą pamiątką na przyszłość. Darmowa aplikacja mobilna MyHeritage posiada funkcję nagrywania dźwięku, która pozwala dodawać nagrania bezpośrednio do drzewa genealogicznego MyHeritage. Nagrania dokonane w aplikacji są przechowywane w profilu osoby, z którą przeprowadzasz wywiad i mogą być dostępne w każdej chwili na stronie rodziny lub w aplikacji mobilnej.
 • Aparat cyfrowy i skaner. Mogą one pomóc w łatwym dokumentowaniu pamiątek i tworzeniu kopii zdjęć rodzinnych i dokumentów. Możesz nawet używać swojego smartfona jako skanera, a aplikacja mobilna MyHeritage ułatwia pracę. Nasza funkcja skanera cyfrowego tworzy wysokiej jakości zdjęcia i dokumenty, pozwalając Ci oznaczyć krewnych, dodać szczegóły i opisy oraz skatalogować każdy plik w odpowiedniej sekcji drzewa genealogicznego.

Butelka wody lub herbaty. Rozmowa zapewne trochę potrwa, więc warto coś przygotować 🙂 

Rozmowy o historii rodzinnej ze starszymi krewnymi: Przykłady pytań

Oto kilka przykładów pytań, które możesz zadać swojemu krewnemu, tak aby wzbogacić Wasze drzewo rodzinne. Zawsze pamiętaj, aby zadawać pytania otwarte, a nie te, na które odpowiedź zabrzmi “tak” lub “nie”.

 • Gdzie się urodziłeś/-aś? Jak wspominasz dom rodzinny? 
 • Gdzie urodzili się Twoi rodzice?
 • Czy Ty lub Twoja rodzina przeprowadziliście się lub wyemigrowaliście w ciągu Waszego życia? Skąd, dokąd i kiedy?
 • Ile rodzeństwa mieli Twoi rodzice? Jakie były ich imiona? Czy wiesz, gdzie się urodzili lub skąd pochodzili ich rodzice?
 • Czy możesz przywołać jakieś historie rodzinne? 
 • Jaki był Twój pierwszy język? W jakim języku mówili Twoi rodzice?
 • Czy pamiętasz kogoś z naszej rodziny walczącego na wojnie? Jeśli tak, na jakiej wojnie?
 • Co oznacza Twoje imię i nazwisko? Czy wiesz, dlaczego posiadasz takie nazwisko? 
 • Czy zmieniłeś imię w ciągu swojego życia? Jeśli tak, to dlaczego i jakie było twoje poprzednie imię?
 • Jakie były imiona i nazwiska Twoich rodziców? Czy pamiętasz imiona i nazwiska ich rodziców?
 • Jak poznałeś/-aś swojego współmałżonka?
 • Co pamiętasz o rodzinie współmałżonka?

Możesz znaleźć znacznie dłuższą listę szczegółowych pytań do zadawania w tym poście, ale pamiętaj, że bombardowanie krewnego zbyt wieloma pytaniami może być przytłaczające. Zdecyduj, jakie informacje są najważniejsze i przygotuj wywiad, aby skoncentrować się na tych kluczowych sprawach. Po otrzymaniu odpowiedzi na najbardziej naglące pytania, poznaj dodatkowe wspomnienia i historie. Pamiętaj również, że niektórzy ludzie mają więcej pamięci wzrokowej aniżeli słuchowej, więc łatwiej im będzie im przywołać szczegóły, jeśli narysujesz drzewo genealogiczne lub wspólnie obejrzycie zdjęcia rodzinne. 

Rozmowy o historii rodzinnej ze starszymi krewnymi: Przeglądanie pamiątek rodzinnych

Zdjęcia rodzinne, i inne pamiątki, jak listy, biżuteria, akta, stare meble to jedne z naszych najcenniejszych dóbr. Większość krewnych w podeszłym wieku będzie zachwycona oglądając je wspólnie z Tobą –  w ten sposób możesz przywołać dodatkowe wspomnienia.

Niektóre elementy możesz chcieć zapytać krewnego, aby pokazać Ci, lub przynieść do wywiadu siebie, aby biegać ich wspomnienia:

Oto niektóre z akcesoriów, o które możesz poprosić, aby krewny dostarczył na czas rozmowy: 

 • Zdjęcia rodzinne
 • Stare listy i zaproszenia na śluby lub inne wydarzenia z cyklu życia
 • Roczniki
 • Wycinki z gazet
 • Urzędowe akty urodzenia, zgonu i akta małżeństwa
 • Dokumentacja edukacyjna, taka jak karty sprawozdawcze i dyplomy
 • Akta wojskowe
 • Dokumenty religijne, takie jak chrzest lub akta małżeństwa.
 • Pamiątki rodzinne, takie jak biżuteria, przedmioty religijne, książki i dzieła sztuki.
 • Inne przedmioty, które mają znaczenie osobiste w kontekście rodziny.

Kiedy wspólnie będziecie przeglądać te przedmioty, zapytaj, do kogo należały, gdzie i kiedy zostały nabyte, do czego zostały użyte i czy Twój krewny pamięta jakieś historie z nimi związane. Upewnij się, że w międzyczasie robisz zorganizowane notatki (lub nagrywasz odpowiedzi audio po opisaniu danego przedmiotu) – zwłaszcza o fotografiach, gdzie należy szczególnie zapamiętać kto, kim jest. 

Rozmowy o historii rodzinnej ze starszymi krewnymi: Zachowaj wrażliwość

Pamiętaj, że podczas gdy wielu starszych ludzi korzysta z okazji, by wspominać i dzielić się rodzinnymi historiami, czasami możemy wkroczyć na grunt bolesnych nostalgii, które mogą być trudne do opowiedzenia przez krewnych. Mogą to być traumatyczne wspomnienia związane z pewnymi wydarzeniami lub członkami rodziny, lub uczucia związane z niedawną utratą ukochanej osoby mogą. Staraj się wspierać i nie naciskaj zbyt mocno na krewnego, jeśli wydaje Ci się, że przeżywa on trudne chwile. Zaproponuj przerwę lub zrobienie filiżanki herbaty i kontynuuj, kiedy będą gotowi.

Rozmowy o historii rodzinnej ze starszymi krewnymi: Zanim pożegnasz się z krewnym 

Kiedy zaczniesz przygotowywać się do wyjście, nie zapomnij zapytać krewnego, czy jest coś, co chciałby dodać, lub o co chciałby zapytać. Poproś ich, aby zadzwonili lub napisali do Ciebie, jeśli przypomną sobie jakieś historie lub informacje, którymi chcieliby się później podzielić.

Rozmowy o historii rodzinnej ze starszymi krewnymi: Wszystko w jednym

Po zakończeniu wywiadu, będziesz musiał zorganizować informacje, które zdobyłeś w sposób, który ułatwi Tobie i innym dostęp do nich. Strony takie jak MyHeritage ułatwiają budowanie drzewa genealogicznego, przechowywanie akt i dzielenie się wszystkimi tymi informacjami z krewnymi. Być może zechcesz przygotować historię opatrzoną zdjęciami – a krewny, z którym rozmawiałeś, byłby zachwycony otrzymaniem kopii, jeśli przygotujesz cyfrową fotoksiążkę. W późniejszych postach, będziemy wchodzić w więcej szczegółów na temat sposobów przechowywania i organizowania Twoich rekordów.

Rozmowy o historii rodzinnej ze starszymi krewnymi: Do dzieła!

Teraz, gdy wiesz, jak przeprowadzić wywiad z krewnymi, nadszedł czas, aby wprowadzić plan w życie! Ustal datę wywiadu z najstarszym krewnym i pamiętaj o wszystkich naszych wskazówkach i sugestiach. Chcemy usłyszeć, jak wyglądało doświadczenie i jakie historie i sekrety poznałeś!  Daj nam znać, jak to się dzieje w poniższych komentarzach!