Przyrodnie siostry urodzone w odstępie kilku miesięcy odnajdują się w wieku 75 lat dzięki MyHeritage DNA

Przyrodnie siostry urodzone w odstępie kilku miesięcy odnajdują się w wieku 75 lat dzięki MyHeritage DNA

Karen Fry, użytkowniczka MyHeritage z Wielkiej Brytanii, podjęła się pomocy swojej teściowej Sheili w rozwiązaniu tajemnicy jej pochodzenia. Urodzona krótko po II wojnie światowej w Wielkiej Brytanii, Sheila została oddana do adopcji zaraz po urodzeniu i nie znała tożsamości swoich rodziców. Dopiero wówczas, gdy jej synowa postanowiła zająć się sprawą, była w stanie zrobić postęp, ale po drodze było wiele przeszkód. Karen nie była zniechęcona i w końcu, dzięki testowi MyHeritage DNA, nie tylko odkryła tożsamość ojca Sheili, ale odkryła, że Sheila miała przyrodnią siostrę – urodzoną zaledwie kilka miesięcy po Sheili – mieszkającą w Holandii!

Jeśli również dokonałeś niesamowitego odkrycia poprzez MyHeritage, prosimy o podzielenie się nim z nami!

Karen Fry, who found her mother-in-law's sister with MyHeritage DNA

Karen Fry, która znalazła ojca i przyrodnią siostrę swojej teściowej

Poszukiwanie wskazówek

Akta adopcyjne Sheili Fry zawierały pełne nazwisko jej biologicznej matki, ale nazwisko jej biologicznego ojca nie było wymienione. Jej rodzice adopcyjni powiedzieli jej, że jej biologiczny ojciec był kanadyjskim żołnierzem, który został wysłany do Europy, aby walczyć z nazistowską okupacją, i wrócił do swojego kraju jakiś czas po zakończeniu wojny.

„Kiedy pierwotnie rozpoczęłam poszukiwania, rodzice adopcyjni Sheili już nie żyli i nie było sposobu na zweryfikowanie informacji” – mówi Karen, która jest żoną syna Sheili. „Informacje, które mieliśmy, były dość ograniczone. Sheila urodziła się we wrześniu 1946 roku, kilka miesięcy po zakończeniu wojny. Nie mieliśmy sposobu na zweryfikowanie informacji – czy ojciec rzeczywiście był kanadyjskim żołnierzem.”

Odnalezienie biologicznej matki, jak się okazuje, również było trudnym zadaniem. Źródła informacji dostępne w Internecie ponad dekadę temu były ograniczone, a zlokalizowanie kobiety, która mogła zmienić nazwisko po ślubie, może czasem okazać się niemożliwe. Lata temu Karen znalazła zapis na australijskiej liście pasażerów z panieńskim nazwiskiem matki biologicznej. Zapis wskazywał, że ta kobieta opuściła Anglię i podróżowała statkiem do Australii w 1948 roku wraz z chłopcem, kolejnym dzieckiem. Karen zlokalizowała potomków dziecka w Australii i zadzwoniła do nich. Bingo: szczegóły pasowały dokładnie, a test DNA potwierdził, że chłopczyk – teraz oczywiście dorosły mężczyzna – był rzeczywiście przyrodnim bratem Sheili. Udało się zidentyfikować rodzoną matkę Sheili.

Ale jej biologiczny ojciec nie. „8 lat temu zaprzestaliśmy poszukiwań. Czuliśmy, że natrafiliśmy na mur nie do przejścia” – mówi Karen.

Podobna fabuła

Podczas gdy Sheila i Karen próbowały rozwiązać 75-letnią zagadkę, Annie Ijpelaar z Holandii również miała nadzieję na podobne rezultaty. Urodzona 75 lat temu, zaledwie kilka miesięcy przed Sheilą, dorastała ze swoją rodzoną matką i ojczymem.

Annie nie wiedziała, że ojczym nie jest jej biologicznym ojcem. „W tamtych czasach wstyd było o tym mówić” – mówi syn Annie, Marc. „Pewnego dnia podsłuchała rozmowę między krewnymi i zrozumiała, że coś jest nie tak. Poszła do szafy w domu, gdzie przechowywano dokumenty i szukała informacji i znalazła dokumenty wskazujące, że została adoptowana przez ojczyma. Później z zasłyszanych plotek dowiedziała się, jak nazywa się jej biologiczny ojciec.”

Jej biologiczny ojciec był kanadyjskim żołnierzem, który został wysłany na front i uczestniczył w wyzwoleniu Holandii spod okupacji hitlerowskiej. „Znaliśmy jego nazwisko” – mówi Marc. „Wiedzieliśmy, że był Kanadyjczykiem, który walczył o wyzwolenie Holandii w II wojnie światowej i że prawdopodobnie wrócił do Kanady, ale poza tym nic o nim nie wiedzieliśmy”.

Marc Ijpelaar, syn Annie.

Marc Ijpelaar, syn Annie.

Kiedy Annie miała 40 lat, postanowiła spróbować odszukać swojego ojca. „Szukała i znalazła kogoś, kto mógł go znać”, mówi Marc, „ale on odmówił jej pomocy i wszystkie wysiłki poszły na marne. W pewnym momencie poddała się i zaakceptowała niefortunny fakt, że nie będzie wiedziała, kim był jej ojciec.”

Dowcip, który wszystko zmienił

Punkt zwrotny dla Marca przyszedł z nieoczekiwanego powodu: żart między kuzynami, który doprowadził do testu DNA. „Mój kuzyn i ja zawsze śmialiśmy się z tej sytuacji” – mówi Marc. „Że jestem wnukiem bohatera, który wyzwolił Holandię. Aż pewnego dnia przyniósł mi zestaw DNA i powiedział, że nadszedł czas, aby znaleźć mojego dziadka bohatera” – śmieje się Marc.

Marc zrobił test i czekał na wyniki, które nadeszły kilka tygodni później. W jego skrzynce mailowej pojawiła się zaskakująca wiadomość: znaleziono zgodność DNA. „Patrzę na wyniki i nie mogę uwierzyć: wow, jest bardzo ścisłe dopasowanie. Zrozumiałem, że Sheila może być tylko moją ciotką – siostrą mojej matki”.

Aby chronić swoją mamę przed poczuciem krzywdy, Marc zdecydował, że dopóki nie będzie miał ostatecznej odpowiedzi, zachowa to w tajemnicy. „Moja mama od lat szukała ojca, więc nie chciałem mówić, dopóki sam nie będę wiedział, co się dzieje, żeby nie sprawić jej ponownego rozczarowania”.

W międzyczasie próbował skontaktować się z Karen poprzez MyHeritage, ale przez kilka tygodni nie otrzymał od niej odpowiedzi i był bliski poddania się. Wtedy, w końcu, otrzymał e-mail powiadamiający go, że otrzymał wiadomość poprzez MyHeritage. To była Karen.

„Nagle widzę wiadomość od osoby, której nie znam, mieszkającej w Holandii, która pyta mnie o ojca swojej matki, który prawdopodobnie był kanadyjskim żołnierzem, walczącym w Holandii” – wspomina Karen. „Zostawił numer telefonu, więc natychmiast zadzwoniłam: 'To jest dokładnie ta informacja, którą my również posiadamy!’ Powiedziałam mu podekscytowana. 'Jest zgodność!'”

Od lewej do prawej: Annie, Karen, Patricia (córka Annie), Tamara (żona Marca) i Sheila

Od lewej do prawej: Annie, Karen, Patricia (córka Annie), Tamara (żona Marca) i Sheila

„Bardzo szybko pojawił się temat kanadyjskiego ojca” – mówi Marc. „Okazało się, że mamy wiele równoległych linii fabularnych – nasze historie nakładają się na siebie”.

W tym momencie postanowił powiedzieć o tych wydarzeniach swojej matce. „Poszedłem do niej po tym, jak wszystko było już jasne. Próbowałem jej wyjaśnić, co się stało, a ona była po prostu zdumiona. Na początku trudno jej było uwierzyć, że to się dzieje naprawdę. Trochę trwało, zanim wyjaśniłem jej, jak to działa naukowo i dlaczego uważam, że jesteśmy blisko rozwiązania jej zagadki.” Marc i Karen postanowili przetestować DNA obu sióstr, aby mieć absolutną pewność, że to rzeczywiście było połączenie. „Wynik był jednoznaczny: siostry” – mówi Marc.

W tym momencie zdecydowały, że nadszedł czas na rozmowę wideo. To był emocjonalny moment – taki, na który obie siostry czekały z utęsknieniem od wielu lat. „Sytuacja była wyjątkowa, niesamowita rozmowa” – mówi Marc. „Były trudności, ponieważ obie miały problemy ze słuchem i komunikacja między nimi była zabawna, ale wyglądają tak samo, mają te same hobby. To było niesamowite.”

Pasujące do siebie niebieskie sukienki

Kolejnym krokiem było prawdziwe spotkanie, twarzą w twarz. Marc i Annie zaprosili Sheilę i jej rodzinę do Holandii. Tego, co wydarzyło się w momencie spotkania, żaden z członków rodziny się nie spodziewał. Kiedy drzwi się otworzyły, dwie siostry, które nigdy wcześniej się nie spotkały, odkryły, że stroje, które wybrały na ten dzień, były niemal identyczne!

Sheila and Annie in matching blue dresses

Sheila i Annie w pasujących do siebie niebieskich sukienkach

Obejrzyjcie ich pierwszy w życiu uścisk poniżej:

„Spotkanie między rodzinami było punktem kulminacyjnym” – podsumowuje Karen. „Gdy tylko się zobaczyły, i to pomimo bariery językowej, zachowywały się tak, jakby znały się całe życie. Od tego czasu jesteśmy w regularnym kontakcie i cieszę się, że miałam zaszczyt pomóc im zamknąć krąg po tylu latach. Wiedziałem, że ją znajdę”.

Jeśli również dokonałeś niesamowitego odkrycia za pomocą MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć! Prosimy o podzielenie się nim z nami za pośrednictwem tego formularza lub wysłanie go do nas na adres stories@myheritage.com.

Zamów zestaw DNA MyHeritage już dziś, aby dokonać własnych niesamowitych odkryć!