Bracia z Walii odnajdują się za pomocą DNA MyHeritage, a ich podobieństwo jest niesamowite!

Bracia z Walii odnajdują się za pomocą DNA MyHeritage, a ich podobieństwo jest niesamowite!

Rhys Williams dorastał w Wrexham, w Wielkiej Brytanii, ze swoją matką Karen i jej mężem – którego Rhys zawsze uważał za swojego biologicznego ojca. Jednak gdy miał 9 lat, jego matka zmarła, a krewni Rhysa ujawnili mu, że mężczyzna, który go wychował, nie był w rzeczywistości jego biologicznym ojcem.

Rhys Williams, who found a brother through MyHeritage DNA

Rhys Williams

Jak się okazało, rodzice Rhysa rozwiedli się w połowie lat 90. po tym, jak mieli razem dwójkę dzieci, a gdy byli w separacji, Karen związała się z innym mężczyzną i zaszła w ciążę. Potem jej były mąż uległ poważnemu wypadkowi: został potrącony przez tramwaj i przez długi czas przebywał w śpiączce. Po wyzdrowieniu Karen wróciła do niego, ale nigdy nie wzięli ponownego ślubu.

Choć Rhys dorastał wiedząc, że ma rodzeństwo oraz przyrodnie rodzeństwo, nie był blisko z żadnym z nich. Brat i siostra, których jego matka miała z jego ojczymem, byli znacznie starsi od niego, a jego ojczym miał troje dzieci z poprzedniego małżeństwa. Jego relacje z ojczymem również nie były zbyt bliskie, mimo że Rhys nadal mieszkał z nim po śmierci matki: „Mieszkałem z ojcem w tym samym domu, ale sam dbałem o siebie” – mówi. „Był mi najbliższy”.

Przez lata próbował znaleźć informacje o swoim biologicznym ojcu, ale bezskutecznie.

W zeszłym roku, jego dziewczyna kupiła test DNA dla jej ojca. Był podekscytowany testami DNA i postanowił kupić jeden dla siebie. Niestety, wyniki nie były zbyt znaczące. Skontaktował się z dalekim krewnym – dalszym kuzynem – aby zapytać, czy posiada jakieś informacje, którymi mógłby się podzielić. To ostatecznie doprowadziło do dalekich krewnych tego kuzyna: Trójki rodzeństwa o nazwisku Williams, jak Rhys, którzy mieszkali w Wrexham.

Rhysowi udało się znaleźć jedną z tych osób: kobietę o imieniu Gwyneira. Okazała się być jego ciotką od strony ojca – rodzoną siostrą jego ojca. Gwyneira nadal mieszka w Wrexham z liczną rodziną, a jeden z jej braci, Geraint – wujek Rhysa – mieszka w Liverpoolu. Niestety, ojciec Rhysa, trzeci z rodzeństwa Gwilym, zmarł w 2017 roku.

Rhys's birth father, Gwilym. Photo enhanced by MyHeritage

Ojciec biologiczny Rhysa, Gwilym. Zdjęcie ulepszone przez MyHeritage

Rhys dowiedział się, że jego ojciec, podobnie jak on, stracił matkę w młodym wieku, około 16 lat. Matka rodzeństwa zmarła na niewydolność serca w wieku 30 lat, a Gwyneira była jak matka dla swojego młodszego brata Gwilyma.

Gwyneira powiedziała Rhysowi, że nie był pierwszą osobą, która skontaktowała się z nią w sprawie Gwilyma. Około 15 lat wcześniej skontaktowała się z nią młoda kobieta o imieniu Jojo, która również szukała swojego ojca.

Dzięki tym informacjom Rhys odkrył pięcioro przyrodniego rodzeństwa od strony ojca z trzema różnymi matkami: dwie mieszkają w Australii, dwie mieszkały w Wrexham i zmarły, a jego przyrodnia siostra, Jojo, dorastała w Blackpool, a teraz mieszka w St. Anne’s. Jojo i Catarina nawiązały już świetną relację na odległość i cała trójka nie może się doczekać spotkania.

Rhys odnajduje Chrisa na MyHeritage

W grudniu tego roku Rhys dowiedział się, że istnieje możliwośćprzesłania swoich danych DNA do MyHeritage. W ciągu 6 dni od przesłania swojego zestawu DNA do MyHeritage, Rhys otrzymał dopasowanie do innego przyrodniego brata, Chrisa.

Rhys’s tweet sharing the news of his exciting DNA Match

Tweet Rhysa z wiadomością o jego ekscytującym dopasowaniu DNA

Natychmiast wysłał swojemu bratu wiadomość za pośrednictwem konta MyHeritage, ale nie otrzymał żadnej odpowiedzi. Zespół MyHeritage zobaczył jego Tweeta i skontaktował się z nim, aby sprawdzić, czy może jakoś pomóc. Rhys zgodził się, więc nasz zespół badawczy skontaktował się z Chrisem kilka razy, aż w końcu odpowiedział: „To niesamowita wiadomość i na pewno się skontaktuję”.

Wkrótce potem Rhys napisał do nas, aby poinformować nas, że Chris odpowiedział, a bracia skontaktowali się poprzez WhatsApp. „To szalone, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni!” – powiedział. Później ponownie napisał na Twitterze, że właśnie rozmawiał ze swoim bratem przez 3 godziny. „Wszystko dzięki MyHeritage, które oferuje tak niesamowity produkt zmieniający życie” – napisał. „Testy DNA dosłownie zmieniają życie”.

Rhys (lower right thumbnail) speaks with Chris via video chat for the first time

Rhys ( miniaturka w prawym dolnym rogu) po raz pierwszy rozmawia z Chrisem za pośrednictwem czatu wideo

.
Bracia przypadli sobie do gustu od momentu pierwszej rozmowy za pośrednictwem czatu wideo i od tego czasu pozostają w stałym kontakcie. Wciąż odkrywają coraz więcej niesamowitych podobieństw między sobą a swoim ojcem: obaj są mocno wytatuowani i obaj mają tatuaż przedstawiający niebieskie oko; obaj kochają kolor fioletowy; koty; a ich poczucie humoru jest bardzo podobne. Chris miał również wypadek w miejscu pracy wiele lat temu, w wyniku którego doznał poważnego urazu oka i okazuje się, że ich ojciec również doświadczył wypadku w miejscu pracy, w wyniku którego doznał poważnego urazu oka – mniej więcej w tym samym wieku i na tym samym oku!

Historia Chrisa

Chris również urodził się w Wrexham jako Michael Hooson i został adoptowany, gdy miał kilka miesięcy. Dorastał jako jedynak we Flint w północnej Walii, około 18 mil od Wrexham. Jego akt urodzenia wymienia adoptowanych rodziców i przybrane imię: Christopher Michael Jones. Jego rodzice nadali mu jego oryginalne imię jako drugie, „co było miłe”.

Chris jako dziecko z przybraną matką. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

Chris jako dziecko z przybraną matką. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

Ostatecznie Chris był w stanie znaleźć swój oryginalny akt urodzenia, w którym figurował jako Michael Hooson. Udał się do Londynu, aby przeszukać archiwa z przyjacielem o podobnej sytuacji i znalazł adres swojej biologicznej matki, Brendy Hooson, a także rejestr wyborców ujawniający, że pod tym adresem nadal mieszkała Hooson. Biorąc pod uwagę, że nie jest to najczęstsze nazwisko, zwłaszcza w Wrexham, poprosił prawnika, by napisał i zapytał, czy byłaby zainteresowana spotkaniem z nim, a ona się zgodziła. Spotkali się w kawiarni w Ruthin, wraz z jej siostrą i małym synkiem w wózku. Chris mówi, że całkiem dobrze się dogadywali, a potem co roku wysyłał jej kartkę świąteczną, ale ona nie podjęła żadnego wysiłku, by zapoznać go z przyrodnim rodzeństwem. Najwyraźniej jej siostra potrzebowała 20 lat, aby w końcu przekonać ją do nawiązania kontaktu. Chris bardzo dobrze dogaduje się ze swoją siostrą Debbie i bratem Dave’em.

Był bardzo szczęśliwy, że znalazł Rhysa i mówi, że zdecydowanie widzi swojego młodszego siebie w swoim nowo odnalezionym bracie.

W maju tego roku, podczas weekendu Coronation Day, bracia spotkali się osobiście po raz pierwszy: Chris zaskoczył Rhysa, pojawiając się podczas wywiadu wideo w jego domu. Rhys został poinformowany, że zarówno on, jak i Chris będą udzielali wywiadu osobno i nie mógł uwierzyć, kiedy Chris wszedł do środka! Obejrzyj ten słodki moment – i rozkoszuj się braterskimi przekomarzaniami między nimi – na poniższym filmie:

 

„To było dla mnie szalone, spotkać kogoś, kto jest z mojej krwi i jest starszy”, mówi Rhys. „Wiem, że za około 20 lat będę miał bardzo dobre włosy”.
Chris mówi, że byłoby miło, gdyby znalazł swojego brata 20 lat temu, ale „to cudowne, że wszystko wydarzyło się teraz. Nigdy nie miałem młodszego brata. To zupełnie inne doświadczenie”.

The brothers raise a glass together

Bracia wspólnie wznoszą toast

Po niespodziance Chrisa, bracia udali się na kolację i zjedli razem wspaniały posiłek.

„Jeśli ludzie wahają się przed testowaniem DNA, tak jak ja przez długi czas, to szczerze mówiąc, wystarczy to zrobić” – mówi Rhys. „To może być przerażające, ale lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć”.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Chrisowi i Rhysowi za podzielenie się z nami swoją historią. Jeśli również dokonałeś niesamowitego odkrycia za pomocą MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć! Prosimy o przesłanie ich do nas za pośrednictwem tego formularza lub na email poland@myheritage.com lub stories@myheritage.com.

Zamów test DNA MyHeritage już dziś!