Historia użytkownika: Zawikłana historia rodzinna mojego Ojca!

Historia użytkownika: Zawikłana historia rodzinna mojego Ojca!

Po wielu latach niepewności, Jan Post, użytkownik MyHeritage z Danii, chciał poznać prawdę o biologicznym pochodzeniu swojego ojca. Dzięki połączeniu znaczącego dopasowania DNA znalezionego w teście DNA MyHeritage i dodatkowych wskazówek z zapisów historycznych, udało mu się znaleźć odpowiedzi.

Poniżej znajduje się jego historia:

Mój ojciec urodził się 19 września 1920 roku w Svanninge w Alpach Fiońskich. Dorastał wiedząc, że został adoptowany przez swojego ojca, ponieważ urodził się poza związkiem małżeńskim, zanim jego matka poznała jego ojca. Nigdy mu to nie przeszkadzało. Jego przybrany ojciec był jedynym ojcem, jakiego znał. Nie tylko był wychowywany przez tego kochającego mężczyznę, ale dołączyło do niego także jego przyrodnie rodzeństwo – jedna siostra i pięciu braci.

W rodzinie krążyły plotki, że biologiczny ojciec mojego ojca mógł być hiszpańskim żeglarzem, co potwierdzałyby czarne włosy mojego ojca w młodości. Jednak te spekulacje nigdy nie zostały potwierdzone ani zaprzeczone przez moją babcię, która była znana z tego, że była dość skryta na temat swojej przeszłości.

Milczenie mojej babci dotyczyło nie tylko pochodzenia mojego ojca. Miała również córkę, która została oddana do adopcji – była to kolejna część historii naszej rodziny owiana tajemnicą.

Moja babcia, Alma. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

Moja babcia, Alma. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

W poszukiwaniu odpowiedzi

Kilka lat temu zdecydowałem się wraz z bratem i siostrą na wykonanie testu DNA MyHeritage. Miałem nadzieję odkryć prawdę o biologicznej rodzinie mojego ojca. I może, jeśli mi się poszczęści, dowiemy się, czy stara plotka o hiszpańskim żeglarzu była prawdziwa.

Wyniki były zaskakujące. Nie tylko stało się jasne, że plotka o hiszpańskim żeglarzu nie była prawdziwa, ale test DNA wykazał również zgodność DNA na poziomie 6,6%: ktoś, kto najwyraźniej był moim przyrodnim kuzynem.

DNA match with an unknown half-cousin with 6.5% shared DNA

Zgodność DNA z nieznanym przyrodnim kuzynem ze wspólnym DNA na poziomie 6,6%.

Układanka składa się w całość

Chociaż ten nowo odkryty kuzyn był początkowo zdezorientowany naszym dopasowaniem, dalsze badania w Archiwach Narodowych i aktach urodzenia pomogły nam zrozumieć nasze powiązanie. Okazało się, że moja babcia miała romans z pracownikiem z Odense. Dalsze dochodzenie ujawniło, że między moją babcią a tym mężczyzną toczyła się sprawa o alimenty, który w rzeczywistości był biologicznym ojcem mojego ojca.

Record of an alimony agreement between my grandmother and biological grandfather

Zapis umowy o alimenty między moją babcią a biologicznym dziadkiem

Ten mężczyzna, mój biologiczny dziadek, Jens, urodził się w 1898 roku w Svendborg. Przeniósł się do Odense jako młody człowiek, gdzie pracował m.in. jako odlewnik maszynowy w fabryce maszynowej Allerup — co dowiedziałem się z duńskiego spisu ludności z 1925 roku dostępnego na MyHeritage. W późniejszych spisach był wymieniany jako agent i handlowiec.

Był z moją babcią przez około rok, zanim się ożenił. Co zaskakujące, ożenił się zaledwie miesiąc po narodzinach mojego ojca. Z tego małżeństwa miał 8 dzieci i nikt z jego rodziny nie miał pojęcia, że ma syna z moją babcią.

Jens Markvard Jensen, living at Adamsgade 16 in Odense with his wife and 2 children, in 1925. Credit: 1925 Denmark Census on MyHeritage

Jens Markvard Jensen, mieszkający przy Adamsgade 16 w Odense z żoną i 2 dzieci, w 1925 roku. Źródło: Spis ludności Danii z 1925 r. na MyHeritage

Po tym odkryciu udało mi się uzyskać dostęp do zdjęć tego mężczyzny i jego rodziny. Po porównaniu zdjęcia tego mężczyzny jako młodego z jednym z mojego ojca, zauważyłem, że podobieństwo było uderzające. Mój ojciec odziedziczył wiele po swoim przodku!

Left: My father. Right: My biological grandfather as a soldier

Po lewej: Mój ojciec. Po prawej: Mój biologiczny dziadek jako żołnierz

Korespondowałem z kilkoma moimi nowo odkrytymi przyrodnimi kuzynami, w tym z przyrodnim kuzynem, z którym uzyskałem zgodność DNA, ale ponieważ mieszkamy stosunkowo daleko od siebie, jeszcze się nie spotkaliśmy.

Pozostałe odkrycia na MyHeritage

Przez lata zbudowałem duże drzewo genealogiczne na MyHeritage z ponad 9000 osób. Oprócz mojego własnego odkrycia biologicznego pochodzenia mojego ojca, w wyniku mojego dużego drzewa genealogicznego, pomogłem odkryć kilka interesujących powiązań rodzinnych dla moich krewnych.

Moje badania doprowadziły mnie do znalezienia kilku biologicznych matek dla moich kuzynów. Ponadto uzyskałem bliskie dopasowanie DNA, które po dalszych badaniach okazało się być wnukiem dziecka mojego wuja ze strony matki. Mało tego, okazało się, że dziecko to było jednym z trojga dzieci urodzonych tego samego dnia – czyli trojaczków! Okazuje się, że w 1948 roku rodzice tych trojaczków byli poszukiwani w gazetach. Rodziców nigdy nie znaleziono, ale dzięki rozgłosowi w mediach trojaczki zostały adoptowane.

Powiększona rodzina

Dzięki MyHeritage spełniłem od dawna pielęgnowane pragnienie, aby dowiedzieć się, kim był biologiczny ojciec mojego ojca. A jako dodatkowy bonus, odkrycie to doprowadziło mnie również do 8 nowych wujków i ciotek oraz niezliczonych kuzynów. To odkrycie, a także wszystko, czego dowiedziałem się o moim biologicznym dziadku i innych odkryciach w rodzinie, których dokonałem, sprawiło mi wielką radość.

Kontynuuję moje badania genealogiczne na MyHeritage i mam nadzieję, że w przyszłości dokonam jeszcze wielu odkryć, zarówno dzięki mojemu stale rosnącemu drzewu genealogicznemu na MyHeritage, jak i cotygodniowym dopasowaniom DNA, które otrzymuję.

Wielkie podziękowania dla Jana za podzielenie się z nami swoją historią. Jeśli również dokonałeś niesamowitego odkrycia z MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć! Prosimy o przesłanie ich do nas za pośrednictwem tego formularza lub e-maila na adres stories@myheritage.com.

Zamów zestaw DNA MyHeritage