Odnalazłem moich rodzonych rodziców i 7 przyrodniego rodzeństwa dzięki testowi DNA

Odnalazłem moich rodzonych rodziców i 7 przyrodniego rodzeństwa dzięki testowi DNA

Christian Z. z Niemiec przez prawie 50 lat nie wiedział, kim są jego biologiczni rodzice. Zdecydował się na test DNA MyHeritage – i nie tylko bardzo szybko odnalazł informacje o swoich biologicznych rodzinach, ale zyskał 7 przyrodniego rodzeństwa z obu stron!

Oto historia Christiana:

Zostałem adoptowany wkrótce po urodzeniu w 1972 roku. Moja matka adopcyjna miała już jedno dziecko z rodziny zastępczej, które mieszkało z nią przez kilka lat. Chciała adoptować to dziecko, ale jego biologiczna matka zabrała je z powrotem. Dlatego, mimo że moja adopcja została zakończona w 1976 roku, moja matka zawsze obawiała się, że mogę zostać jej odebrany. Moja rodzina adopcyjna była bardzo kochająca, była w niej ciotka, babcia i prababcie. Moja mama wyszła za mąż kilka lat później, więc miałem też ojczyma i kilkoro przyrodniego rodzeństwa.

Christian as a child. Photo enhanced by MyHeritage

Christian jako dziecko. Zdjęcie ulepszone na MyHeritage

Christian’s adoptive family

Rodzina adopcyjna Christiana

Dorastałem wiedząc, że moja rodzina adopcyjna nie jest moją rodziną biologiczną. Ale ponieważ wiedziałem też, jak ważne dla mojej mamy było bycie moją jedyną matką, nie szukałam mojej rodzonej matki za jej życia. Znałem tylko imię mojej biologicznej matki, Turczynki z pierwszego pokolenia pracowników migrujących. Znałem też imię jej najstarszego syna. W tym czasie mieszkali oni w Berlinie Zachodnim. O tożsamości mojego biologicznego ojca nie było wiadomo nic, nawet jego narodowości.

Tak było przez prawie 50 lat.

W międzyczasie ożeniłem się i miałem dwójkę dzieci. Dziadek mojej żony był besarabskim Niemcem i zapalonym genealogiem. Zainspirował mnie do tego, aby również zaangażować się w historie rodziny. Gdy zmarł, na podstawie jego ustaleń, najpierw zbadałem historię rodziny mojej żony, a potem mojej przybranej matki. Zacząłem od stosowania staroświeckich metod, a potem skorzystałem z testu DNA – i faktycznie odkryłem wiele ciekawych powiązań. Na przykład, moja przybrana matka pochodziła ze starożytnej rodziny Zalto, zajmującej się hutnictwem szkła. Rodzina ta pochodziła pierwotnie z Wenecji, a następnie przeniosła się do Lasu Czeskiego. Drobne szkło jest do dziś produkowane w Austrii.

Brakowało jednak jeszcze powiązania rodzinnego. Czy warto byłoby również dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat?

Podwójny sukces testu DNA

W 2020 roku moja przybrana matka odeszła w wieku 86 lat. To była ogromna strata, zawsze byliśmy bardzo blisko. Jednak zachęciło mnie to do zrobienia testu DNA poprzez MyHeritage i rozpoczęcia poszukiwania moich biologicznych krewnych.

Jak można było się spodziewać, wyniki wykazały turecki rodowód i licznych tureckich krewnych. Szybko okazało się też, że mój biologiczny ojciec musi być Hiszpanem z regionu Malagi. Napisałem do kilku bardziej odległych krewnych, niektórych mieszkających w Hiszpanii, a niektórych będących kubańskimi wygnańcami mieszkającymi obecnie w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie wiedzieli nic o dalekim kuzynie, który mógłby mieć biologicznego syna w Niemczech. Powiedzieli, że mają tylko przodków z regionu Malagi.

Jednak po stronie mojej matki poszukiwania krewnych zakończyły się sukcesem! Dzięki testowi DNA wnuczek uzyskał informacje na temat miejsca pobytu mojej rodziny biologicznej. Wiedział, że jego matka przeniosła się z Berlina do Monachium. Udało mu się połączyć te historie. Oni również wiedzieli o mnie i byli bardzo szczęśliwi, gdy się z nimi skontaktowałem. Odwiedziłem ich w kwietniu ubiegłego roku.

Łącznie jest to 4 starszego przyrodniego rodzeństwa. Moja rodzona matka odeszła dawno temu. Poznałem też kuzyna, który mieszkał w tym samym mieście co ja – a jego córka tuż przy tej samej ulicy co ja. Jego wnuczka grała nawet w tenisa z moją córką, nie wiedząc, że są blisko spokrewnione.

Christian with Zöhre, Yakup and Ali, 3 of his half-siblings.

Christian z Zöhre, Yakupem i Alim, trójką swojego przyrodniego rodzeństwa.

Ale potem nastąpił zaskakujący zwrot po stronie mojego ojca.

Biologiczny przyrodni brat z Hiszpanii prawdopodobnie również interesował się badaniami genealogicznymi i również złożył swoje DNA do MyHeritage. Oczywiście, to sprawiło, że znalazł się na szczycie listy dopasowań DNA! Skontaktowaliśmy się za pośrednictwem systemu wiadomości, a on był bardzo zaskoczony, ponieważ nic o mnie nie wiedział. Potwierdził mi jednak, że jego ojciec, który również zmarł młodo, mieszkał w tym czasie w Niemczech. Tak więc mam teraz w Hiszpanii troje przyrodniego rodzeństwa.

Tak więc test DNA okazał się podwójnym sukcesem: Nie tylko znalazłem krewnych po stronie matki, odkryłem również rodzinę mojego biologicznego ojca;. Mam teraz 7 przyrodniego rodzeństwa! Dziękuję MyHeritage.

Chcielibyśmy podziękować Christianowi za podzielenie się swoją wspaniałą historią. Bardzo się cieszymy z jego szczęścia! Czy odnalazłeś swoją rodzinę dzięki MyHeritage, lub chciałbyś podzielić się własną historią? Prosimy o skorzystanie z tego formularza lub maila na stories@myheritage.com.