8 osób, które nie pozwoliły, aby wiek powstrzymał ich od spełniania marzeń

Komentarze

10 grudnia, Sanna Marin z Finlandii została ogłoszona najmłodszym premierem na świecie. Sanna ma zaledwie 34 lata.

Kariera polityczna Sanny rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy została wybrana do Rady Miasta Tempere w wieku 27 lat. W wieku 30 lat została wybrana do fińskiego parlamentu, a w czerwcu ubiegłego roku została ministrem transportu i komunikacji. Jej partia nominowała ją w grudniu 2019 na następcę Antti Rinne na stanowisko premiera.

To spore osiągnięcie i życzymy jej wielu sukcesów w nowej roli!

Na jej cześć chcielibyśmy wskazać 7 innych osób, które nie pozwoliły, aby ich wiek (młody czy stary) powstrzymał ich przed zmianą świata.

 1. Malala Yousafzei

Malala Yousafzai urodziła się w Pakistanie w rodzinie, która prowadziła sieć szkół w regionie, w którym mieszkała. Kiedy talibowie przejęli władzę w 2009 roku, Malala rozpoczęła prowadzenie bloga dla BBC Urdu na temat życia pod rządami, opowiadając się za prawami kobiet, a zwłaszcza za edukacją dziewcząt. Miała wtedy zaledwie 11 lat.

Przez cały okres swojej młodości Malala nadal wypowiadała się przeciwko ekstremistycznemu reżimowi talibów. Kiedy miała 15 lat, przeżyła próbę zamachu i przeniosła się do Wielkiej Brytanii, gdzie była współzałożycielką funduszu Malala: organizacji, która walczy o edukację dziewcząt na całym świecie. W 2014 r. została najmłodszą w historii laureatką Pokojowej Nagrody Nobla, kiedy to nagroda została przyznana zarówno jej, jak i Kailashowi Satyarthi z Indii. W tym czasie miała 17 lat.

Znana na całym świecie po prostu jako Malala, jest inspiracją i światłem przewodnim dla dziewcząt na całym świecie.

 1. Michael Kearney

Michael Kearney, urodzony w Stanach Zjednoczonych w 1984 roku, był najmłodszą osobą, która kiedykolwiek ukończyła studia: w wieku 10 lat uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie antropologii na Uniwersytecie Południowej Alabamy. Michael był również rekordzistą, jeśli chodzi o najmłodszą osobę, która uzyskała tytuł podyplomowy w wieku 14 lat – aż do momentu, gdy Tathagat Avatar Tulsi z Indii uzyskał tytuł magistra w wieku 12 lat w 1999 roku.

 1. Nola Ochs

Na drugim końcu spektrum znajduje się Nola Ochs, która w maju 2007 roku w wieku 95 lat stała się najstarszym absolwentem college’u na świecie. Nola rozpoczęła naukę w Fort Hays State University (wówczas Kansas State College) w 1930 r., ale wstrzymała się z nauką, by wychować 4 synów. Kiedy jej mąż zmarł w 1972 roku, Nola zdecydowała się kontynuować naukę w Dodge City Community College, a po latach uczęszczania na okazjonalne kursy, zdała sobie sprawę, że od otrzymania stopnia nie dzieli ją zbyt wiele. W 2006 roku przeprowadziła się więc do mieszkania w Fort Hays State University, a rok później ukończyła studia ogólne.

Na tym nie poprzestała: w maju 2010 r. Nola uzyskała tytuł magistra na liberalnych studiach w FHSU, stając się najstarszą osobą, która uzyskała tytuł magistra w dojrzałym wieku 98 lat.

Ogólnie rzecz biorąc, Nola potrzebowała 77 lat, aby uzyskać swój pierwszy stopień uniwersytecki. To tylko pokazuje, że nigdy nie jest za późno!

 1. Fu Mingxia

Fu Mingxia urodziło się w Wuhan, Hubei, Chiny, w 1978 roku, a naukę gimnastyki rozpoczęła w wieku 5 lat. Mimo, że była niezwykle utalentowana, jej trenerzy uznali, że brakuje jej elastyczności w gimnastyce i zamiast tego zaczęła trenować nurkowanie – choć w wieku zaledwie 7 lat nie umiała jeszcze nawet pływać.

Na Olimpiadzie w Barcelonie w 1992 roku zdobyła złoty medal, co uczyniło ją najmłodszą złotą medalistkę olimpijską na świecie. Prawdopodobnie utrzyma ten tytuł na zawsze, ponieważ w wyniku jej zwycięstwa, komitet olimpijski ustanowił zasadę, że aby wziąć udział w olimpiadzie, trzeba mieć 14 lat lub więcej.

 1. Oscar Swahn

Jeśli Fu Mingxia było najmłodszą osobą, która zdobyła złoty medal, to kto był najstarszy? Byłby to szwedzki strzelec Oscar Swahn, który zdobył złoty medal w 1912 roku w wieku 64 lat. Oscar brał również udział w igrzyskach w 1920 roku, zdobywając tytuł najstarszego uczestnika Olimpiady – i srebrny medal, co również uczyniło go najstarszym medalistą olimpijskim. W tym czasie miał 72 lata.

 1. Shirley Temple

Shirley Temple rozpoczęła swoją karierę filmową w wieku 3 lat, kiedy to została odkryta przez Charlesa Lamonta, dyrektora castingu do filmu Educational Pictures. W wieku 5 lat zagrała w swoim pierwszym pełnometrażowym filmie, który odniósł międzynarodowy sukces. W następnym roku, specjalnie na jej cześć powstała kategoria Oscara: Nagroda dla Młodzieży. W momencie jej otrzymania miała 6 lat, co uczyniło ją najmłodszą w historii laureatką Oscara.

 1. Doge Enrico Dandalo

Enrico Dandalo odziedziczył stanowisko Doge’a, czyli przywódcy Republiki Weneckiej w 1192 r., kiedy jego ojciec ostatecznie zmarł. Enrico miał wówczas 85 lat i okazał się zaskakująco ambitnym i energicznym przywódcą dla kogoś w tak zaawansowanym wieku. Kiedy miał 90 lat, rozpoczął Czwartą Krucjatę, której celem było podbicie muzułmańskiego Egiptu – i sam poprowadził tę misję, szarżując wraz ze swoimi wojskami na polu bitwy. Wszystko to pomimo tego, że od 60 roku życia był niewidomy. Zmarł w Konstantynopolu w 1205 r. w wieku 98 lat.

Nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno!

Te inspirujące osoby w każdym wieku uczą nas, że wiek nie jest żadnym usprawiedliwieniem: nigdy nie jest za wcześnie lub za późno na realizację swoich celów!

Czy w Twojej rodzinie są ludzie, którzy nie pozwolili, aby ich wiek przeszkadzał w realizacji celów? Czy jest na świecie osoba, która jest dla Ciebie inspiracją? Chcielibyśmy usłyszeć o nich w komentarzach. 

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Dawid


  31 lipca, 2020

  Inspiracją dla mnie jest Bruce Lee – czegokolwiek się nie tknął, był w tym najlepszy. We wszystkim się świetnie odnajdywał!