Historia Użytkownika: Historia rodzinna Alana Jakmana

Historia Użytkownika: Historia rodzinna Alana Jakmana

Dzisiaj Wielki Poniedziałek, a z nim Śmigus Dyngus – ktoś został oblany? 🙂 A my przedstawiamy Wam historię rodzinną Alana Jakmana, który ma tylko 16 lat i jest wielkim fanem genealogii, aktualnie kończy edukację w Gimnazjum. Genealogią zaczął się interesować około 2-2,5 roku temu gdy w szkole zorganizowano „konkurs” na drzewo genealogiczne. Oddał pracę z narysowanym drzewkiem i wygrał konkurs. Ponadto, Alan prowadzi swój blog genealogiczny na który serdecznie zaprasza, a który możecie odwiedzić TUTAJ.

Rodzina Jakmanów 28 lipieca 1941 r, moja prababcia, mój dziadek, jego siostra i ich babcia

Rodzina Jakmanów 28 lipieca 1941 r, moja prababcia, mój dziadek, jego siostra i ich babcia

Rodzina Jakmanów czyli Mieczysław, Roman, Hanna (siostra dziadka Romana) i Janina

Rodzina Jakmanów czyli Mieczysław, Roman, Hanna (siostra dziadka Romana) i Janina

Moja praprababcia, matka Mieczysława Jakmana

Moja praprababcia, matka Mieczysława Jakmana


Od tego czasu zaczął wypytywać babcię o jej rodziców, siostry oraz dalszą rodzinę. Babcia mało wiedziała o dalszej rodzinie, nie wiedziała nawet jak nazywają się jej dziadkowie. Z taką wiedzą o rodzinie Alan zaczął budować drzewko na stronie moikrewni. Później zaczął rozsyłać wiadomości na portalu nasza-klasa do osób o nazwiskach Cichoń z Żarówki, Zdziarca i Mielca. Po jakimś czasie odpisała Pani z którą jak się okazało jest spokrewniony przez brata jego pradziadka Wojciecha. Pani Joanna podała mu informacje o rodzicach Jana czyli moich prapradziadkach Bartłomieju i Katarzynie.  Tego dnia Alan bardzo się ucieszył, ponieważ byli to jego pierwsi „odkryci” prapradziadkowie.  Z korespondencji z Panią Joanną dowiedział się także o dalszym rodzeństwu pradziadka Jana mianowicie o Barbarze, Marii, Wojciechu.
….
Na początku stycznia ubiegłego roku napisał do mnie wnuczek siostry mojej babci.  Dowiedziałem się od Niego kilku ciekawych rzeczy m.in. „Było dwóch kolegów Jan Cichoń i Michał Piątek, obydwoje mieli siostry. Jan wziął za żonę siostrę Michała Apolonię, a Michał wziął za żonę siostrę Jana Teklę”

Mój pradziadek Jan Cichoń

Mój pradziadek Jan Cichoń

Niestety na dobre to nie wyszło Apolonia jak i Tekla zmarły bardzo młodo.  Po 2-3 miesiącach korespondencji z wnuczkiem siostry mojej babci wnuczek przekazał mojego e-maila swojej babci. Od siostry babci dowiedziałem się dużo ciekawych faktów, nadesłała kilka ciekawych zdjęć oraz opisów.

Praprababcia Teresa Kruczek, trzymająca książkę

Praprababcia Teresa Kruczek, trzymająca książkę

Pradziadek Jan Kruczek na robotach w Niemczech, ten z ugiętą reką

Pradziadek Jan Kruczek na robotach w Niemczech, ten z ugiętą reką

Szukając ciekawych informacji na forach genealogicznych znalazłem stronę FamilySearch. Wyklepałem na klawiaturze imię i nazwisko siostry mojej prababci Julii Piątek, w wynikach były 4 osoby(z Polski) z wsi Żarówka urodzone w 1895 roku. Byłem pewny na 99,9 % że jest to ta Julia która jest siostrą Apolonii, ale dla pewności wyszukałem jeszcze drugą siostrę Agatę Piątek 6 wyników. Dwie pierwsze „Agaty” odpadły, pierwsza urodzona dużo za wcześnie, druga zmarła zaraz po porodzie. Następne 4 Agaty to córki tych samych ludzi co Julia. Teraz byłem już na 100% pewny że odnaleziona Julia to siostra mojej prababci. Agata miała dwóch mężów Stanisława Cichoń (być może brat mojego pradziadka Jana)  i Franciszka Jagodę. Dzięki temu dowiedziałem się o kolejnych osobach z licznego rodzeństwa mej prababci czyli Klemensie, Józefie, Pawle i Mariannie.

Następnie zacząłem szukać ojca mojej prababki Jana Piątek była tylko data urodzenia: 21 luty 1856 r.

Ale przy matce Katarzynie Prydze(Pryga) były podane także imiona rodziców: Jan Pryga i Katarzyna Oliprach. Następnie zacząłem szukać dalszych przodków oraz ich rodzeństwa. Gdy udało mi się poszerzyć drzewko o 200-250 osób zacząłem szukać osób które mogą mieć informację o Żarówce i o osobach z mojej rodziny. Dzięki stronie Żarowianie zdobyłem e-mail do założyciela strony Pana Mirosława, który podał mi e-maila do Pana Stanisława, który napisał mi że więcej informacji powinna mieć Pani Joanne z USA. Niestety e-mail który dostałem był już nie używany, ale przyszło mi do głowy że może Pani Joanne będzie na Facebooku.  Ku mojej radości okazało się że na Facebooku jest Pani Joanna. Napisałem do Niej czy jest jeszcze w posiadaniu tych a tych akt z parafii Zdziarzec. Po dwóch tygodniach dostałem kilka ciekawych informacji o moim prapradziadku Bartłomieju Cichoń oraz o jego rodzicach. Później zacząłem zagłębiać się coraz dalej w historię „Cichoniów”  aż dziś dotarłem do mojego pradziadka w piątym pokoleniu Józefa Cichoń *1769 zm. 16 grudnia 1840 r.

Najstarszym znanym mi teraz przodkiem jest Marcin Oliprach ur. 1712 zm. 14 luty 1808.

Jestem w posiadaniu aktów zgonu z Żarówki z lat 1806-1820 i 1850-1863. Jeśli ktoś z Was chcę abym znalazł informacje o jego przodkach z w/w akt proszę napisać w komentarzu imię i nazwisko osoby oraz datę śmierci(+/- 5 lat).

Teraz przejdźmy do mojego pradziadka Mieczysława Jakman. Z tego co mówił mi tata pradziadek miał warsztat samochodowy w czasie II Wojny Światowej i naprawiał tam samochody dla Niemców oraz był zamożnym człowiekiem. W grudniu będąc u cioci dostałem od niej kilkanaście zdjęć Jakmanów.  Ze zdjęć widać że Mieczysław był bogaty, jego ubiór oraz to że mój dziadek Roman miał zrobione aż 4 odbitki jednego zdjęcia! Dwie w sepii i dwie czarno-białe. W zdjęciach które dała mi ciocia jest też moja praprababka, matka Mieczysława. Niestety nie wiem jak ma na imię. Ta linia „idzie” mi chyba najgorzej, nazwisko jest tak rzadkie, że ciężko cokolwiek znaleźć, ale w najbliższym czasie napiszę do AP Łódź czy jest możliwość wyszukania aktu urodzenia pradziadka Mieczysława.

Mój pradziadek Mieczysław Jakman, pierwszy od lewej

Mój pradziadek Mieczysław Jakman, pierwszy od lewej

Moja babcia Czesława Jakman zd. Wybieraniec i jej siostra Janina Jadziewicz zd. Wybieraniec

Moja babcia Czesława Jakman zd. Wybieraniec i jej siostra Janina Jadziewicz zd. Wybieraniec

Moja babcia Czesława Wybieraniec (żona Romana Jakman) urodziła się w Pińsku na /obecnej/ Białorusi. Niestety w czasie wojny babci a także jej  2 siostry Janina i Stanisława zostały wywiezione na roboty przymusowe do III Rzeszy ( obozy Memminegen i Masserschmitt). Po wojnie siostry i ich matka Zofia Wybieraniec zd. Kamińska osiedliły się w Łodzi. Co stało się z ich ojcem Andrzejem Wybieraniec – nie wiem. Nazwisko Wybieraniec też jest bardzo rzadkie, zresztą tu będzie najgorzej ponieważ jak już pisałem babcia pochodziła z Białorusi.

PS. Kopiowanie zdjęć bez zgody Alana Jakman – zabronione.