Rozwiązaliśmy zagadkę pochodzenia naszych przodków – i odkryliśmy po drodze szokujący sekret

Rozwiązaliśmy zagadkę pochodzenia naszych przodków – i odkryliśmy po drodze szokujący sekret

Jennifer Stayt, Carol Pursell i Nikki Cottle zastanawiały się przez lata nad pochodzeniem ich przodka, Maud Ethel Jones, która została wychowana w sierocińcu na przełomie XX wieku. Dzięki MyHeritage DNA i trochę zaangażowanej pracy detektywistycznej, udało się im odnaleźć i potwierdzić tożsamość rodziców Maud… ale nie przed odkryciem zadziwiającego sekretu o córce Maud, Winnie.

Czy Ty również dokonałeś niesamowitego odkrycia poprzez MyHeritage? Podziel się z nami!

Oto ich historia.

Przez lata nasza rodzina zastanawiała się nad pochodzeniem mojej prababci Maud Ethel Jones.

Urodziła się w 1893 roku i wychowała w londyńskim sierocińcu, zanim rozpoczęła służbę domową. Była wesołą Cockney (osoba która pochodzi z klasy robotniczej), która zawsze mówiła ludziom, że jest dzieckiem znalezionym na progu drzwi i nigdy nie wiedziała, czy jest księżniczką czy Cyganką. Okazało się, że nie była ani jednym, ani drugim.

Maud i Bert w dniu swojego ślubu w 1917 roku. Zdjęcie pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

Maud i Bert w dniu swojego ślubu w 1917 roku. Zdjęcie pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

Od lat śledzimy nasze drzewo genealogiczne. Ale zawsze mieliśmy problem z Maud, ponieważ nie mogliśmy znaleźć jej rejestracji urodzenia, ani zidentyfikować jej na spisach ludności z 1901 i 1911 roku. Nie wiedzieliśmy, w którym sierocińcu była. Ślad w dokumentach się urwał.

Pojawienie się badań DNA przyniosło nowy wymiar. Córka Maud, Winnie, urodziła się w 1926 roku. Jej tata, Bert, pochodził z Northamptonshire; jego żona, Maud, nasza tajemnicza pani. W 2019 roku Winnie wykonała test DNA MyHeritage. Nasz rodzinny zespół genealogiczny córki Winnie – Carol i wnuczki – Jen w Australii i Nikki w Anglii – rozpoczął grupowanie dopasowań za pomocą badania chromosomów i budowanie drzew w celu zidentyfikowania rodziców Maud.

Zaskakujący zwrot akcji

Dopiero po kilku miesiącach zorientowaliśmy się w naszej pierwszej niespodziance, a było nią to, że ojciec Winnie – Bert nie był jej biologicznym ojcem. Jej DNA prowadziło do innej rodziny w tej samej wiosce. Zaintrygowani, przetestowaliśmy dwóch siostrzeńców Winnie i okazało się, że byli oni przyrodnimi, a nie pełnymi kuzynami Carol. To oznaczało, że ich matki – siostry Winnie – były zarówno dziećmi Berta, ale Winnie i jej brat bliźniak nie byli.

Skontaktowaliśmy się z rodziną mężczyzny, o którym myśleliśmy, że jest nowym dziadkiem Carol, a oni okazali się bardzo mili, gościnni i pomocni. Mężczyzna ten miał na imię Charlie. Zarówno Charlie jak i Maud byli małżeństwem w czasie poczęcia, ale oczywiście nie ze sobą! Wnuczek Charliego zgodził się zrobić test DNA i byliśmy w stanie potwierdzić nasze połączenie rodzinne. Ale w tym czasie, Winnie zmarła. Nigdy nie dowiemy się, czy wiedziała, że jej tata nie jest jej ojcem.

Winnie. Zdjęcie pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

Winnie. Zdjęcie pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

Ustalenie pochodzenia Maud

Zwracając naszą uwagę z powrotem do Maud, używaliśmy małych dopasowań, głównie bez drzew. Ale jedno dopasowanie wyróżniało się i miało niezwykłe nazwisko. Byliśmy w stanie zbudować ich kanadyjskie drzewo genealogiczne, a jedna linia prowadziła nas z powrotem do Londynu i nazwiska Dodson. Ekscytujące chwile, kiedy odkryliśmy, że jeden członek tej rodziny, Louisa Dodson, urodziła dziecko o imieniu Maud Dodson w Paddington Workhouse w marcu 1893 roku. Spis z 1891 roku umieścił Louisę, wyliczoną jako Louisa Jones, żyjącą z jej „mężem” Williamem Jonesem i ich 3 dziećmi w Paddington.

Mieliśmy duże nadzieje, że znaleźliśmy naszą rodzinę – że Louisa Dodson i Louisa Jones to jedna i ta sama osoba, a Maud Dodson to nasza Maud Jones. Ale pojawiły się nieprawidłowości i niejasności. Louisa i William nie byli małżeństwem, a Louisa była czasem znana jako Jones, a czasem Dodson. Urodziny Maud były o tydzień za późno. Znaleźliśmy rejestrację narodzin dla tej Maud, ale zawierała ona błędy. Nazwisko Louisy było błędnie napisane jako Dobson. Podała nazwisko panieńskie Smith. Czy mamy właściwą Maud? Nie byliśmy pewni. Aby potwierdzić naszą teorię, musielibyśmy sprawdzić żyjącego krewnego jednego z rodzeństwa, o którym Maud nigdy nie wiedziała, że je ma.

Zbudowaliśmy drzewo Dodsonów na zewnątrz i z powrotem i odkryliśmy, że Louisa miała kolejne dziecko w 1900 roku. Jej partner William Jones zmarł w 1895 roku, więc dziecko, Louie, nie mogło być jego. Znaleźliśmy małżeństwo Louie i odkryliśmy, że ona i jej mąż Stanley mieli jedno dziecko, córkę Jenny, urodzoną w 1938 roku.

Wykorzystaliśmy nasze umiejętności detektywistyczne do pracy i wyśledziliśmy Jenny żywą i w dobrym stanie w wieku 83 lat. Carol i Nikki pojechali autostradą i dosłownie zapukali do drzwi, gdzie myśleliśmy, że mieszka. Pani, która otworzyła drzwi nie okazała się Jenny, ale znała ją i zgodziła się przekazać wiadomość. Jenny skontaktowała się z nami, a Carol i Nikki spotkały się z nią.

Nikki, Carol, i Jenny

Nikki, Carol, i Jenny

Jenny jest uroczą panią i zgodziła się zrobić test DNA. Otrzymany wynik potwierdził, że jest ona przyrodnią siostrą Maud. Nasza teoria była poprawna. Więc teraz wiedzieliśmy, że mama Maud to rzeczywiście Louisa Dodson, a dalsze badania z innymi dopasowaniami DNA potwierdziły, że jej ojciec to William Jones.

Na tym jednak nie koniec.

Nasza podróż badawcza trwa dalej

Jenny jest jedynaczką. Dorastała z rodzicami Louie i Stanleyem, ale nie miała żadnej innej rodziny. Nie miała rodzeństwa, cioć, wujków ani kuzynów. Jej ojciec Stanley został porzucony w przytułku i nie znał swojej biologicznej rodziny. Matczyny dziadek Jenny – ojciec Louie – również był tajemnicą. Jenny nie miała więc pojęcia o swoich dziadkach i nie tylko, nie miała też żadnych znanych żyjących krewnych.

Ale teraz, kiedy wiemy, że Louisa Dodson jest jej babcią, Jenny ma nas za rodzinę. Jest bardzo szczęśliwa i my też. A teraz, kiedy zrobiła test DNA, jesteśmy w stanie zidentyfikować więcej jej własnego dziedzictwa i jesteśmy na dobrej drodze do tego.

Tak więc, poprzez MyHeritage, zidentyfikowaliśmy ojca Winnie – o którym nie wiedzieliśmy, że go szukamy – i oboje rodziców jej mamy Maud, których szukaliśmy przez lata. Mamy teraz dwie nowe rodziny i jesteśmy w stanie dać naszej nowej krewnej Jenny informacje na temat jej własnego pochodzenia.

To była długa podróż. Zajęło to lata. Troje z nas prowadziło badania. Wiele, wiele godzin. Setki drzew. Mnóstwo ślepych zaułków. Ale nigdy się nie poddaliśmy, i próbowaliśmy znaleźć obejście dla każdej przeszkody.

Naszym pierwotnym celem było zidentyfikowanie rodziców Maud i udało się. Nie jest księżniczką, ani Cyganką. Pochodziła z walczącej i rozbitej rodziny w wiktoriańskim Londynie. Miała co najmniej troje pełnego rodzeństwa i jedno przyrodnie. Jedna z jej sióstr zmarła w okresie niemowlęcym, a brat został wysłany do Kanady.

A teraz, gdy wiemy, kim byli rodzice Maud, możemy również prześledzić naszą rodzinę jeszcze dalej. Po tym jak myśleliśmy, że jesteśmy w 100% Anglikami, okazuje się, że mamy szkocką linię. Jesteśmy zachwyceni, że jesteśmy spokrewnieni z klanem Highland Fraser, co było całkowitym zaskoczeniem i ekscytującym potencjałem dla przyszłych badań.

To była niesamowita podróż, a my jej jeszcze nie zakończyliśmy.

Wielkie podziękowania dla Jennifer, Carol i Nikki za podzielenie się swoją niesamowitą historią! Jeśli dokonałeś niesamowitego odkrycia poprzez MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć. Proszę podzielić się z nami poprzez ten formularzlub napisz do nas na adres stories@myheritage.com