Szczęśliwego Nowego Roku 2023 + Wyniki KONKURSU Świątecznego z przepisami

Szczęśliwego Nowego Roku 2023 + Wyniki KONKURSU Świątecznego z przepisami

Święta dobiegły już końca. Mamy nadzieję, że spędziliście je w zdrowiu, radości i pokoju ducha. Przywitaliśmy też Nowy Rok! Korzystając z okazji życzymy Wam zdrowia, miłości i wszelkiej pomyślności na 2023!

Otrzymaliśmy od Was kilka wspaniałych przepisów na konkurs świąteczny. Poniżej ich prezentacja oraz wyniki na końcu tego wpisu. Oto Wasze zgłoszenia:

Krzysztof Wacławski

Przesyłam przepis na potrawę świąteczną: gołąbki z kartoflami i hreczką.

Otrzymaliśmy go z żoną od mojej teściowej Alicji Łukaszewicz z domu Jastrzębiec -Jasińskiej, która w 1923 roku urodziła się we Lwowie. Serwowała te gołąbki podczas wspólnych wigilii rodzinnych.

Oto przepis:

Gołąbki z kartoflami i hreczką

główka kapusty

2 kg ziemniaków

4 cebule

250 g kaszy gryczanej a olej, czosnek, sól i pieprz

  1. Kapustę obgotowywać w osolonej wodzie, zdejmując kolejno liście. Na liściach ściąć nożem grubsze części.
  2. Ziemniaki obrać, umyć, zetrzeć na tarce albo w malakserze, wycisnąć sok.
  3. Kaszę prażyć na dwóch łyżkach oleju przez ok. 3 minuty bez przerwy mieszając. Osobno zagotować 4 szklanki wody, posolić i wsypać do niej kaszę gryczaną. Gotować aż zgęstnieje – ok.20 minut. Dobrze jest odstawić kaszę na godzinę pod przykryciem, żeby się „zapociła”.
  4. Cebulę drobno pokroić, podsmażyć na oleju na złoto. Wymieszać z ziemniakami i kaszą. Doprawić solą, pieprzem i czosnkiem.
  5. Farsz wykładać na liście, zawijać gołąbki.
  6. Gołąbki układać w naczyniu lub garnku, zalać do połowy wodą, zagotować, wstawić do piekarnika i dusić przez ok. 1-1,5 godziny. Te gołąbki wyśmienicie smakują z sosikiem (po lwowsku podlewką) z suszonych grzybów.

Przesyłam zdjęcie gołąbków i zdjęcia z 89 urodzin mojej teściowej Alicji Łukaszewicz, z moją żoną Teresą Wacławską, z moją córką Beatą i ze mną Krzysztofem Wacławskim.

Gołąbki z ziemniakami i kaszą

Gołąbki z ziemniakami i kaszą

Alicja Łukaszewicz z córką Teresą i wnuczką Beatą

Alicja Łukaszewicz z córką Teresą i wnuczką Beatą

Alicja Łukaszewicz z zięciem Krzysztofem Wacławskim

Alicja Łukaszewicz z zięciem Krzysztofem Wacławskim

Weronika Kowalak

Przepis na strudel z jabłkami oraz rodzynkami z własnego ciasta yufka. Składniki na ciasto na strudel:

540 g mąki 

63 ml oleju

1 łyżeczka octu jabłkowego

125 ml mleka

Pół łyżeczki soli

250 ml wody

Wszystko razem należy wyrobić i pozostawić na 30 min, aby ciasto odpoczęło. W międzyczasie rozpuścić 4 łyżki masła. Do ostudzonego masła dodać 65 ml oleju i 65 ml wody. Wszystko wymieszać. Następnie podzielić ciasto na kilka części i uformować kawałki ciasta w kulki. Podsypać trochę mąką i rozwałkować na okrągłe placki o średniej grubości. 

Duży talerz posmarować zrobiony przez nas olejem i położyć na to jeden z placków. Następnie należy posmarować olejem ten położony placek. Rozwałkować kolejny i powtórzyć czynność, aż do skończenia kulek. Zostawić na około 15 min. 

Na stole położyć dużą ścierkę. Wziąść jeden z placków i powoli palcami rozściągać placek. Może być on w dowolnym kształcie. U nas w rodzinie robimy kształt koła. Ciasto powinno być tak cienkie, aby można było czytać przez nie gazetę. Czyli powinno być bardzo cienkie (kilka mm). 

Farsz:

Tyle ile zabraknie. Ale wystarcza dla nas proporcja:

6 dużych jabłek, najlepiej antonówek

300 g rodzynek

Jeśli zabraknie składników na farsz to należy dodać.

Na rozciągnięte ciasto należy położyć tyle farszu ile chcemy. Następnie bierzemy dwa końce ścieki z dowolnego brzegu. Zawijamy ciasto przesuwając ścierkę do przodu, aby utworzyć rulon z tego ciasta. Taki rulon układamy na blachę najlepiej, na której położony jest papier do pieczenia. I zawijamy na kształt skorupki ślimaka. Powtarzamy czynności aż do wyczerpania ciasta. Kiedy skończymy wszystkie powyższe etapy, smarujemy wierzch wcześniejszym płynem z masła, oleju i wody, który pozostał (nie za dużo, nie za mało). Piec w piekarniku w temperaturze 180C przez około 25-45 min, aby było złociste. Wszystko zależy od piekarnika. Smacznego.

Takie ciasto piękę zawsze na wszystkie święta. Każda kobieta w naszym domu potrafi zrobić taki piękny strudel. Jest przepyszny i bardzo chrupki. Połączenie rodzynek i jabłka powoduje, że jest ono słodkie w swojej prostocie. Domownicy oraz goście bardzo lubią jeść takie ciasto. Będzie smakować każdemu.

Trajkotka

Na naszym wigilijnym stole króluje wydaje mi się dość nietypowa potrawa: kluski z kompotem z suszu. Pytałam już kilka osób o to czy kojarzą to wigilijne danie i zaprzeczyli. Co więcej mój szwagier, gdy pierwszy raz był u nas na Wigilii był bardzo zaskoczony tą potrawą (swoją drogą jej nie polubił :D). Myślę więc, że nie jest dość powszechna. Smak ma dość oryginalny, nie każdy za nim przepada. Myślę, że jest dobrym pomysłem dla fanów zup owocowych. Kiedyś zastanawialiśmy się wspólnie skąd to danie przywędrowało na naszą wigilię i nie doszliśmy do żadnych wniosków, po prostu gości u nas od zawsze. Mama i babcia mówiły, że od dzieciństwa kluski z kompotem były podawane jako pierwsza potrawa. Aktualnie się to zmieniło i nie zwraca się na kolejność dań większej uwagi. 

Przepis, który podałam jest dość prosty i szybki, co jest ważne podczas wigilijnych przygotowań.

Wyniki KONKURSU

Dziękujemy Państwu za przesłąnie wspaniałych przepisów, wspomnień, i zdjęć. Przepisy są oryginalne, a i formy ich przesłania kreatywne. Nagrodę przyznajemy Pani Weronice Kowalak – za wspaniały przepis na strudel, powszechny w jej rodzinie, przepis opatrzony zdjęciem – w celu odebrania nagrody prosimy o kontakt pod mail poland@myheritage.com. Dziękujemy raz jeszcze za podzielenie z nami tą cząstką Świąt w Państwa domach, cząstką historii, wspomnień i wspaniałych tradycji. Zapraszamy do zaglądania na naszego bloga po treści związane z historią rodziny, genealogią oraz konkursy:)