Te zdjęcia zostały zrobione potajemnie… w latach 90-tych XIX wieku
- Od Katie
Jeśli jesteś szczęściarzem i posiadasz zdjęcia z XIX wieku, to zapewne wiesz, że większość fotografii z tamtej epoki wygląda bardziej jak obrazy niż jak współczesne zdjęcia. Sprzęt fotograficzny był na ogół ciężki, niewygodny i drogi, a osoby, które mogły sobie pozwolić na zrobienie zdjęcia, zwykle “rezerwowały” tę przyjemność na specjalną okazję. Dlatego też większość zdjęć ludzi z tego okresu przedstawia sztywno ustawione, nie uśmiechnięte postaci.
Jednak fotografie Carla Størmera z tego okresu, 19-letniego norweskiego studenta, który stał się wielkim naukowcem znacznie różnią się od powyższego opisu. Wykonane bez wiedzy fotografowanych osób, uwieczniają momenty bardzo rzadko spotykane na zdjęciach z tamtej epoki. Szczególnie po zastosowaniu narzędzi fotograficznych MyHeritage, ujawniają one XIX-wieczny krajobraz, niepodobny do niczego, co zapewne widziałeś do tej pory z tamtej epoki.
Størmer urodził się w Skien w 1874 roku, jako jedyne dziecko farmaceuty Georga Ludviga Størmera i jego żony Elisabeth oraz był bratankiem Henrika Christiana Fredrika Størmera, inżyniera i wynalazcy. Studiował matematykę na Uniwersytecie w Oslo, kiedy wpadła mu w oko piękna młoda kobieta. Zbyt nieśmiały, by do niej podejść, znalazł pomysłowy sposób na zachowanie pamięci o jej urodzie: nabył XIX-wieczny odpowiednik “kamery szpiegowskiej”.
Wynaleziony przez Roberta D. Graya i wprowadzony na rynek w 1886 roku, ten płaski, okrągły aparat był na tyle mały, że można go było wsunąć do kamizelki, a obiektyw wystawał przez dziurkę od guzika. Pociągając za sznurek, który prowadził w dół do kieszeni, Størmer był w stanie robić zdjęcia ukradkiem.
Wkrótce odkrył, że urządzenie ma szersze zastosowanie niż “szpiegowanie” swojej sekretnej ukochanej: może pstrykać zdjęcia ludziom na ulicy. W latach 1893-1897 wykonał prawie 500 zdjęć przechodniów na głównej ulicy Oslo. Rezultatem jest zestaw obrazów nieporównywalny z niczym innym, co można znaleźć w epoce wiktoriańskiej. Kobiety spacerujące z parasolkami, rozmawiające z przyjaciółmi; mężczyźni uśmiechający się i uchylający kapelusze; nawet ludzie przytulający małe dzieci i zwierzęta domowe.
Narzędzia fotograficzne MyHeritage wygładzają zadrapania i małe rozdarcia, mimikę twarzy i oczywiście przekształcają czarno-białe XIX-wieczne Oslo w żywe, kolorowe otoczenie.
To niezwykle interesujące wiedząc, że gdyby te osoby wiedziały, że wykonywane jest zdjęcie, wcale nie uśmiechałyby się Uśmiechanie do aparatu stało się popularne jedynie w XIX wieku.
Størmer został uznanym matematykiem i astrofizykiem. Najbardziej znany jest ze swojej pracy w teorii liczb, w tym z opracowania twierdzenia Størmera, oraz z badań nad zorzami polarnymi i ruchem naładowanych cząstek w magnetosferze. Jest autorem książki ”From the Depths of Space to the Heart of the Atom”. Posiada on nawet krater nazwany jego imieniem na dalekiej stronie Księżyca.
Choć te osiągnięcia są z pewnością bardziej przełomowe niż jego wyczyny z ukrytą kamerą – a my nie polecamy robienia zdjęć ludziom bez ich zgody – będziemy mu dozgonnie wdzięczni za dostarczenie nam tych rzadkich “wgłądów” na codzienne życie w Oslo końcem XIX wieku.
Czy nie jest to zadziwiające, co narzędzia fotograficzne MyHeritage mogą “dokonać” z tymi zdjęciami. Wypróbuj naszą funkcję MyHeritage Ulepszanie zdjęć, oraz MyHeritage In Color™!