Badania genealogiczne dla początkujących: Jak zacząć?

Badania genealogiczne dla początkujących: Jak zacząć?

Jeśli właśnie stawiasz pierwsze kroki w genealogii, w tym artykule wracamy do podstaw, aby pomóc tym z Was, którzy nie mają doświadczenia lub wiedzy w genealogii, zacząć od początku.

Co to są badania genealogiczne?

Genealogia to badanie historii rodziny – czyli historii czyjegoś rodowodu lub drzewa genealogicznego. Badanie genealogii oznacza budowanie drzewa genealogicznego i zbieranie informacji o członkach Twojej rodziny z niedawnej i odległej przeszłości.

Ludzie badają swoją genealogię, aby dowiedzieć się więcej o tym, kim są i skąd pochodzą. Niezależnie od tego, czy znasz już wiele szczegółów na temat pochodzenia swojej rodziny, czy też zaczynasz od zera, praca nad genealogią może pomóc Ci uzyskać wgląd w Twoje korzenie i to, co czyni Cię sobą.

Jak zacząć? 

Najistotniejszym krokiem w badaniach genealogicznych jest zebranie tego, co już wiesz – a prawdopodobnie wiesz więcej, niż myślisz.

Możesz zacząć od zbudowania podstawowego drzewa genealogicznego i wprowadzenia wszystkich informacji, które posiadasz, zaczynając od siebie i rozrastając się „w górę i na zewnątrz”. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak zacząć budować swoje drzewo na MyHeritage.

Następnie rozejrzyj się po swoim domu: jakie zdjęcia i dokumenty już posiadasz, które mogą Ci pomóc w zebraniu informacji do Twojego drzewa? Być może masz jakieś stare albumy ze zdjęciami, listy, pocztówki lub inne pamiątki po swojej rodzinie.

Dokumenty osobiste, listy i fotografie mogą dostarczyć wielu interesujących szczegółów z życia Twoich przodków.

Dokumenty osobiste, listy i fotografie mogą dostarczyć wielu interesujących szczegółów z życia Twoich przodków.

Teraz jest czas, aby przejrzeć to, co masz, zdigitalizować to, co możesz i zebrać wszelkie dodatkowe informacje, które możesz uzyskać z tych przedmiotów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak skanować stare zdjęcia i dokumenty, aby dodać je do swojego drzewa na MyHeritage.

Wyznaczanie celów

Kiedy udało Ci się stworzyć już podstawowe drzewo genealogiczne, z którym możesz pracować, spójrz na to, co posiadasz i zastanów się, czego chciałbyś dowiedzieć się w dalszych krokach.

Być może odkryjesz, że brakuje Ci sporo informacji o rodzinie od strony matki i chciałbyś to uzupełnić. A może natknąłeś się na wzmiankę o tajemniczym wujku, o którym nikt już nie mówi i chcesz się dowiedzieć, co się z nim stało.

Nie muszą być one ustalone w jednym miejscu – Twoje cele będą ewoluować i zmieniać się z biegiem czasu. Ponadto, bez wątpienia napotkasz po drodze kilka niespodzianek, z których niektóre mogą zaprowadzić Cię na fascynujący boczny tor. Warto jednak mieć pomysł na to, gdzie chcemy się znaleźć, aby wiedzieć, na czym skupić swoje wysiłki badawcze.

Kliknij tutaj, aby obejrzeć szczegółowe webinarium z Jamesem Tannerem na temat tworzenia planu badań.

Wywiad z członkami rodziny

Następnym krokiem jest skontaktowanie się z członkami rodziny i poproszenie ich o wszelkie informacje, jakie posiadają. Najrozsądniej jest zacząć od najstarszych członków rodziny, ponieważ to oni są strażnikami najstarszych żywych wspomnień w Twojej rodzinie i nigdy nie wiadomo, jak długo jeszcze będą w stanie pamiętać i dzielić się z Tobą swoimi wspomnieniami.

Starsi członkowie rodziny mogą być źródłem wielu cennych informacji na temat historii rodziny.

Starsi członkowie rodziny mogą być źródłem wielu cennych informacji na temat historii rodziny.

Pamiętaj, aby nagrywać te rozmowy lub przynajmniej robić bardzo staranne notatki, abyś mógł się do nich odwołać podczas wprowadzania informacji do swojego drzewa genealogicznego i w przyszłości.

Możesz również skorzystać z okazji i poprosić swoich krewnych o zdjęcia lub dokumenty, którymi mogą się podzielić, a które możesz zeskanować i dodać do swojego drzewa.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z artykułem poświęconym przeprowadzaniu wywiadu genealogicznego z krewnymi.

Zagłębianie się w zapisy historyczne

Zapisy historyczne mogą pomóc w znalezieniu miejsca, w którym kończy się żywa pamięć Twojej rodziny.

Badając swoją rodzinę w zapisach historycznych, można zweryfikować informacje, które zostały nam przekazane i dowiedzieć się nowych szczegółów o swoich przodkach. Istnieje wiele rodzajów zapisów historycznych, które mogą być pomocne: zapisy życiowe (narodziny, śmierć i małżeństwo) mogą dostarczyć podstawowych informacji na temat dat i miejsc tych ważnych wydarzeń, jak również szczegółów dotyczących dodatkowych członków rodziny. Spisy powszechne mogą powiedzieć Ci, gdzie Twoja rodzina mieszkała w danym czasie oraz z kim mieszkała. Rejestry szkolne mogą dostarczyć informacji na temat edukacji, rejestry wojskowe mogą powiedzieć, czy i gdzie Twoi przodkowie służyli w wojsku.

MyHeritage jest domem dla miliardów historycznych rekordów z całego świata, które są łatwe do przeszukiwania przy użyciu zaawansowanej wyszukiwarki MyHeritage. Kliknij tutaj, aby wyszukać swoich przodków w bazie danych rekordów historycznych MyHeritage.

Cytowania, cytowania, cytowania

Największym i najbardziej godnym pożałowania błędem początkującego badacza jest zapominanie o cytowaniu swoich źródeł. Cytowanie źródeł umożliwia prześledzenie informacji wstecz do miejsca, z którego pochodzą. Zdziwiłbyś się, jak często, po przejrzeniu, zauważysz rzeczy, które przeoczyłeś za pierwszym razem. Podawanie dokładnych cytatów źródeł zapewnia również, że kiedy nadejdzie czas, ktokolwiek odziedziczy po tobie twoje badania, będzie mógł prześledzić twoje kroki.

Weź udział w kursie (w języku angielskim)

Jedną z najwspanialszych rzeczy w badaniach genealogicznych jest to, że to Ty decydujesz, ile czasu i wysiłku chcesz w nie zainwestować. Ale dla poważnych badaczy może to być trudna nauka i możesz nie wiedzieć, od czego zacząć.

Dlatego też stworzyliśmy Kurs Wprowadzenie do Genealogii, darmowy, pełnowymiarowy kurs online, który możesz rozpocząć już teraz w zaciszu swojego domu.

Kurs jest prowadzony przez Eksperta Genealogii MyHeritage, Daniela Horowitza i zawiera światowej klasy panel ekspertów, którzy zapewniają mocne podstawy w badaniach historii rodziny.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić Kurs „Wprowadzenie do Genealogii.”