100 lat po tym, jak został oddany do adopcji jako owoc romansu, jego potomek odkrył całkiem inną prawdę!

Jako genealog genetyczny z DNAngels, organizacji non-profit, która pomaga ludziom odnaleźć ich biologiczną rodzinę, badania nad historią rodziny nie są obce Aimee Haynes.

Zamów test DNA

Jej pradziadek Richard został adoptowany, a jego córka Carol – babcia Aimee – zawsze zastanawiała się nad jego pochodzeniem.

Richard jako małe dziecko. Zdjęcie ulepszone, pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

Richard jako małe dziecko. Zdjęcie ulepszone, pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

W latach 2014-2015 Aimee zaczęła studiować genealogię genetyczną i zleciła swojej rodzinie wykonanie testów DNA. Nie poczyniła jednak żadnych postępów, dopóki w 2018 roku nie przesłała swoich danych DNA do MyHeritage. Tam znalazła obiecujący trop: bliską kuzynkę pasującą do jej babci Carol. Niestety, Judy została porzucona przez swojego ojca, który był ich krewnym.

Niezrażona Aimee kontynuowała poszukiwania – i ostatecznie rozwiązała sprawę kuzynki.

W poszukiwaniu przeszłości Richarda

Okazało się, że ojciec Judy, William, był pełnoprawnym bratem pradziadka Aimee, Richarda. William był wychowywany przez ciotkę Myrtle, która była siostrą jego matki Helen. Niestety, Helen była hospitalizowana z powodu zaburzeń psychicznych, więc Myrtle wychowywała Williama. Richard, z drugiej strony, został oddany do adopcji, ponieważ Helen uważała go za owoc romansu. Ponieważ William i Richard byli pełnoprawnymi braćmi, musieli mieć tego samego ojca, a to nie do końca pasowało do historii.

Aimee udało się skontaktować z siostrzeńcem Helen, Norrisem. Dostarczył on kilku kluczowych informacji na temat jej osobowości i zdrowia psychicznego. Aimee była również w stanie znaleźć oryginalny akt urodzenia Richarda, który wymieniał Jacka Rowana, marynarza marynarki wojennej, jako ojca Richarda.

Richard’s birth certificate

Akt urodzenia Richarda

Aimee nie była jednak w stanie odnaleźć Jacka Rowana, nawet po roku poszukiwań.

W międzyczasie została wolontariuszką w DNAngels. Pozwoliło jej to wykorzystać umiejętności, których nauczyła się sama, aby pomóc innym w poszukiwaniu ich biologicznych rodzin.

Ostatni element układanki

W końcu, w 2022 roku, otrzymała dopasowanie na MyHeritage, które pozwoliło wszystko połączyć. Jane z Wielkiej Brytanii dzieliła 403 centimorgany z babcią Carol… a jej dziadek okazał się być bratem Fredericka Neale’a – męża Helen. Stanowiło to ostateczny dowód na to, że Richard nie był w rzeczywistości owocem romansu. On i William byli dziećmi Helen Tilton i Fredericka Neale’a.

„Ta podróż rozpoczęła się w 2015 roku i została ostatecznie rozwiązana w 2022 roku!” – mówi Aimee. „Nadal bym nad tym pracowała, gdyby nie MyHeritage. Nie tylko ustaliliśmy rodzinę biologiczną Richarda, ale także połączyliśmy Williama z jego rodziną biologiczną w moim drzewie i zidentyfikowaliśmy biologicznego ojca Judy”.

Aimee Haynes

Aimee Haynes

Helen urodziła Richarda w domu Lebanon w Seattle w stanie Waszyngton, a gdy miał 3 dni, został adoptowany przez dziadków Carol, Aimee i Richarda Cundy. Wychowali go w kochającym, troskliwym domu, ale nie ujawnili mu, że został adoptowany, dopóki nie próbował zaciągnąć się do wojska. „Richard był oszołomiony, ale przez całe życie nigdy nie chciał znaleźć swojej biologicznej rodziny” – mówi Aimee. „Zawsze powtarzał, że Cundysowie byli jego jedynymi rodzicami”.

Richard jako dziecko z Aimee Cundy, 1921 r. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

Richard jako dziecko z Aimee Cundy, 1921 r. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

Od tego czasu Aimee dowiedziała się, że Cundys i Helen mieszkali w odległości 2-6 mil od siebie, do czasu gdy Richard był dorosły. Richard i jego przyrodnia ciotka, Phyllis, ukończyli tę samą szkołę średnią i prawdopodobnie się znali. William, brat Richarda, wychował się 5 mil dalej w dzielnicy Queen Anne w Seattle i zaciągnął się do Sił Powietrznych mniej więcej w tym samym czasie, co Richard. Obaj służyli podczas II wojny światowej.

Richard w wojsku. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

Richard w wojsku. Zdjęcie poprawione i pokolorowane przez MyHeritage

Aimee jest wdzięczna, że może wykorzystywać swoje umiejętności, aby pomagać innym w rozwiązywaniu ich rodzinnych tajemnic jako wolontariuszka DNAngels. „Pomogłam ponad 500 rodzinom w poszukiwaniu ich biologicznych rodzin, a każda z nich jest dla mnie tak samo satysfakcjonująca, jak rozwiązanie mojej własnej rodzinnej tajemnicy adopcji” – mówi.

Zamów test DNA