Test DNA ujawnił tożsamość jej prawdziwego ojca… i tragiczną historię miłosną

Test DNA ujawnił tożsamość jej prawdziwego ojca… i tragiczną historię miłosną

Janis Holmgren rozpoczęła badania nad historią swojej rodziny w 2014 roku, ponieważ nie mogła pozbyć się myśli, że ważne rozdziały w jej przeszłości są nieznane.

Zamów test DNA MyHeritage

Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała 11 lat, a wkrótce potem Janis przeprowadziła się z matką do Szwecji, by być blisko dziadków ze strony matki. „Od tamtej pory mieszkam w Szwecji”, mówi Janis, „ale zawsze czułam, że duża cząstka mojego serca została w USA”.

Po rozwodzie rodziców Janis straciła kontakt z rodziną ze strony ojca, a jej matka żywiła gorzką urazę do Willarda, mężczyzny, którego uważała za swojego ojca. Wraz z żywym wspomnieniem z dzieciństwa, nie mogła powstrzymać się od kwestionowania swojej przeszłości. Matka Janis miała jedno zdjęcie młodego mężczyzny w mundurze wojskowym, którego Janis nie mogła zapomnieć. „Od czasu do czasu przeglądałyśmy nasze albumy ze zdjęciami” – mówi Janis – „i za każdym razem, gdy docierałyśmy do tego zdjęcia, zawsze mówiła: 'To mój dawny chłopak, którego bardzo kochałam, ale zginął w Dzień D. Żałuję, że nie wrócił do mnie z wojny, zamiast Willarda”.

Janis zdecydowała się wykonać test DNA, aby pomóc sobie w badaniach – a wyniki okazały się bardzo nietypowe. „Otrzymałam wiele dopasowań z południa, podczas gdy rodzina Willarda pochodziła z Pensylwanii” – mówi. Co dziwniejsze, syn Willarda z poprzedniego związku – który powinien być jej przyrodnim bratem – w ogóle nie pojawił się w jej dopasowaniach.

„Powiedziałam sobie, Janis, coś tu jest nie tak. Czułam się oszukana. Kim jestem? Skąd się wzięłam? Jaka jest prawda? Oto jestem, po siedemdziesiątce, zdając sobie sprawę, że nie wiem, kim jest mój ojciec. Niepewność stała się nie do zniesienia. Naprawdę cierpiałam, płakałam wszędzie i nie mogłam odpuścić” – wspomina.

‘Był miłością życia mojej matki’

Latem 2018 roku Janis udała się na kongres genealogiczny w Szwecji i zdecydowała się na zakup testu DNA MyHeritage. To właśnie wtedy seria odkryć doprowadziła w końcu do długo oczekiwanego przełomu.

W listopadzie, około Święta Dziękczynienia, Janis otrzymała powiadomienie, że otrzymała bliskie dopasowanie DNA na MyHeritage. Była to córka jej kuzynki, Courtney z Tennessee. Janis przeanalizowała drzewo genealogiczne Courtney i zaczęła łączyć elementy, aż w końcu rozwiązała zagadkę swojego życia. Babcia Courtney, Reba Bonnie Cross, miała jeszcze 8 rodzeństwa – jednym z nich był sierżant Albert Glenn Cross Jr, który zginął w czerwcu 1944 roku podczas bitwy o Cherbourg, będącej częścią bitwy o Normandię, która rozpoczęła się w Dzień D (D-Day). Miał wtedy zaledwie 25 lat.

„Płakałam, ale tym razem z wielkiej ulgi”, mówi Janis. „Albert był miłością życia mojej matki. Byłem dzieckiem miłości”.

Albert Glenn Cross Jr, biologiczny ojciec Janis. Zdjęcie ulepszone przez MyHeritage

Albert Glenn Cross Jr, biologiczny ojciec Janis. Zdjęcie ulepszone przez MyHeritage

W tamtym czasie Albert Glenn Cross wciąż miał jedną żyjącą siostrę, Myrtle, która była pod wrażeniem, że 84 lata po śmierci jej brata, jego najważniejsza „spuścizna” wciąż żyła – córka.

Następnego roku, we wrześniu 2019 roku, Janis poleciała odwiedzić swoją nowo odnalezioną ciotkę. Rodzina Alberta zorganizowała wielką uroczystość, podczas której 94-letnia ciotka Myrtle podarowała Janis medal Purpurowego Serca, który otrzymał jej ojciec, wraz z innymi medalami, a nawet flagą, która przykryła jego trumnę, gdy został pochowany w USA 4 lata po śmierci.

Janis odbiera Purpurowe Serce, które otrzymał jej ojciec

Janis odbiera Purpurowe Serce, które otrzymał jej ojciec

Purpurowe serce Alberta

Purpurowe serce Alberta

Matka Janis i jej biologiczny ojciec, siedzący obok siebie na podwórku jej dziadka przed wojną. Zdjęcie ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage

Matka Janis i jej biologiczny ojciec, siedzący obok siebie na podwórku jej dziadka przed wojną. Zdjęcie ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage

„Spędziłyśmy razem niesamowity tydzień”. Janis uśmiechnęła się, myśląc o swojej ciotce Myrtle. „I za każdym razem, gdy się przytulałyśmy lub trzymałyśmy za ręce, mówiłam sobie: to jest najbliżej mojego ojca”.

Niestety, Janis nie miała okazji ponownie odwiedzić Myrtle z powodu pandemii COVID. Myrtle zmarła w sierpniu 2020 roku.

Janis i Myrtle w Pigeon Forge, Tennessee, 2019 r.

Janis i Myrtle w Pigeon Forge, Tennessee, 2019 r.

Mimo to Janis w naturalny sposób stała się częścią zupełnie nowej rodziny, w tym 3 córek Myrtle. W Święto Dziękczynienia 2022 jej serce poprowadziło ją, by ponownie polecieć do swojej amerykańskiej rodziny. „Moja kuzynka i ja wybrałyśmy się w podróż przez pięć południowych stanów, odwiedzając krewnych. To była jedna z najlepszych podróży w moim życiu”.

Dziękujemy Janis za podzielenie się z nami swoją piękną historią. Jeśli dokonałeś odkrycia z MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć! Prosimy o przesłanie go do nas za pomocą tego formularza lub e-mailem na adres stories@myheritage.com.

Zamów test DNA MyHeritage