10 sposobów na odkrywanie historii dziadków

Niezależnie od tego, czy są to stare zdjęcia, nieznane nazwiska, historie rodzinne czy tradycje, to nasi dziadkowie bez wątpienia są skarbnicą cennych informacji i właściwymi osobami, które pomogą nam wyjaśnić wiele spraw dotyczących wyżej wymieniowych kwestii!

Co więcej, opowiadanie historii jest wspaniałym sposobem na wzmacnianie więzi rodzinnych i przynależności, spędzanie wspólnych chwil. Dzieci uwielbiają wysłuchiwać historii od starszych, jak i oglądać stare zdjęcia. W chwili, kiedy najmłodsi w rodzinie zobaczą drzewo genealogiczne wypełnione kolorowymi zdjęciami, zapewne pobudzi się ich ciekawość, i zaczną zadawać pytania odnośnie Waszej rodziny i Waszego dziedzictwa!

Oto nasze top wskazówki, które pomogą Ci odkrywać historię Twojej rodziny poprzez rozmowy z dziadkami i innymi krewnymi, tym samym pozwolą Ci wgłębić się tajniki dziedzictwa Twojej rodziny!

  1. Porozmawiaj z krewnymi. Rozmowa z członkami rodziny jest wspaniałym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o Waszych przodkach. Ważne jest, aby zadawać właściwe pytania, które skłonią starszych nie tylko do podawania suchych faktów, ale przede wszystkich do opowiadania anegdot. Zadawaj pytania otwarte, takie jak „Jak to było dorastać w …?”, tak aby została Ci opowiedziana historia ze szczegółami historycznymi.
  2. Nagrywaj wspomnienia. Historia rodzinna powinna być przekazywana młodszym pokoleniom w dokładny sposób. Jednak niekiedy z upływem lat, często historie te są przekazywane w niepełny sposób, lub też czasami wiele jest dopowiadane; aby zachować prawdziwość historii można nagrać  wideo np. dziadków podczas, gdy ją opowiadają lub też nagrać sam głos.
  3. Odkryj historię, która kryje się pod zdjęciami. Stare, rodzinne zdjęcia dostarczają bezcennych informacji. Przejrzyj rodzinne zdjęcia z wesel, portrety rodzinne, i zapytaj o osoby, których nie znasz, i nie masz pojęcia kim są. Tym samym, możesz „po drodze”poznać historię kryjącą się pod daną fotografią; nie tylko historię, ale i emocje, które towarzyszyły temu wydarzeniu, a być może i poznasz imiona osób, które znajdują się na tych zdjęciach.
  4. Utwórz rodzinną „kapsułę czasu”. Na każdym spotkaniu rodzinnym, spróbuj zdobyć nową informację, i dodaj do swojego pudełka rodzinnych informacji, które może zawierać zdjęcia, stare przepisy, czy dokumenty. Możesz zaangażować dzieci w utworzenie rodzinnej skrzynki „skarbów”, która będzie służyć do przechowywania informacji na temat historii Waszej rodziny. Zatrzymaj to pudełko, abyś mógł przekazać je kolejnemu pokoleniu, tak by mogli dołożyć swoje własne wspomnienia.
  5. Wybierz się w odkrywczą podróż. Pojedź  do miejsc, gdzie dorastali Twoi dziadkowie. Odwiedź ważne miejsca, takie jak ich domy rodzinne czy szkoły.
  6. Dowiedz się więcej o pamiątkach rodzinnych. Czy w Twojej rodzinie jakieś pamiątki są przekazywane z pokolenia na pokolenie? Może to biżuteria, meble czy sprzęty domowe? Dowiedz się od swoich dziadków, skąd pochodzą te pamiątki, i kiedy rozpoczęła się tradycja ich przekazywania. Wiosenne porządki to kolejny świetny sposób, aby natknąć się na stare przedmioty. Wszystko, co można uznać za „stare” może kryć niezwykle fascynującą historię, więc pytaj!
  7. Zaplanuj spotkanie rodzinne. Spotkania rodzinne to doskonała okazja, aby zobaczyć się z krewnymi, odkryć nowe, rodzinne informacje i dzielić się swoimi historiami, przeżyciami. Często dziadkowie mogą być „pomostem” łączącym Ciebie i Twoją dalszą rodzinę. Pomyśl więc nad wspólnym wypadem rodzinnym, weekendem w górach czy wspólnymi zabawami i grami!
  8. Poznaj „nową” umiejętność. „Przenieś się w czasie” i poznaj umiejętność, którą posiadają lub posiadali Twoi dziadkowie, a która dzisiaj jest już nieznana, czy niepopularna. Napisz tradycyjny list do krewnego, zamiast wysyłać email, użyj zwykłą mapę zamiast GPS itp.
  9. Odwiedzaj często swoich dziadków. Jeśli nie mieszkasz blisko dziadków, Skype lub telefon są doskonałym sposobem na pozostanie w kontakcie. Za każdym razem, kiedy rozmawiacie, zapytaj o jakieś wspomnienie rodzinne, pozwól dziadkom dzielić się historią. Są oni praktycznie najstarszymi członkami rodziny (chyba, że posiadasz jeszcze pradziadków), pamiętaj, że mają najwięcej doświadczenia i to oni zbudowali Waszą rodzinę.
  10. Rozpocznij tworzenie drzewa genealogicznego. Dzisiaj – z MyHeritage.pl – to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Poproś dziadków, aby uzupełnili brakujące nazwiska i informacje. Możesz również edytować informacje, czy dodawać zdjęcia w ruchu z naszą aplikacją mobilną!

Każda rodzina posiada unikalną historię, która powinna być zachowywana i udostępniana. Jeśli wiedza nie zostanie zachowana zanim Twoi dziadkowie odejdą, już nigdy nie będzie prawdziwa i pełna, a informacje i niezwykłe historie mogą zostać utracone na zawsze.

Czy masz jakieś inne wskazówki? W jaki sposób udało Ci się odkryć historie swoich dziadków? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Wspomnienia

    12 stycznia, 2015

    Jestem Dziadkiem. Dobre rady, pozdrawiam. Marek Stanislaw Lis Rudnicki.

  • Bogumiła-Barbara

    8 marca, 2015

    Witam , ja spisałam rodzinne historie , bardzo się cieszę że zdążyłam… z poważaniem Bogumiła Zimna – Nowe/Wisłą

  • Cudowski

    8 marca, 2015

    Pradziadek Cudowski Józef ur.w 1855. szukam jego przodków

  • Zibi

    8 marca, 2015

    Ja stworzyłem już drzewo rodziny, doszedłem do 8 pokoleń i do 1844 roku.Dalej już nie ma dokumentów w archiwach. Wszystkie archiwa były niszczone przez zaborców i okupantów , raz niemieckich, póżniej rosyjskich. A pogranicze -linia w której zmieniali się okupanci jak okolice Włocławka to już pustynia dokumentacyjna. Zmieniano dane , nazwiska pisano po niemiecku,póżniej po rosyjsku. Akty też i trudno jest dotrzeć do żródeł. Ale mam chociaż tyle i z tego się cieszę. Znalazłem ponad 200 osób rodziny z okolic Płocka i Włocławka.

  • Mirosława

    8 marca, 2015

    Jestem babcią na cztery łapy co los daje ja biorę.Wpisuję swoje życie do pamiętnika.Prowadzę genealogię rodziny.Pozdrawiam.

  • Ewa Adamska

    15 marca, 2015

    A mój kuzyn zachował paszport naszej Babci, Marii Sochackiej z domu Wyszkowskiej, z którym na mocy traktatu ryskiego przyjechała w 1924 r. z dalekiej Ukrainy. Stąd wiemy gdzie się urodziła (w 1863r). I dalej nic. Pojechałam na Ukrainę – żadne stare akta się nie zachowały. Cerkiewne owszem, ale rodzina była polska i katolicka. Nie wiadomo na pewno, skąd rodzina się tam wzięła – legenda rodzinna mówi o zsyłce po powstaniu kościuszkowskim, a może styczniowym? Podobno pochodzili z południowej lubelszczyzny? Może ktoś zna w/w nazwiska?

  • Teresa Śliwonik

    26 marca, 2015

    Tresa
    Pan Konstanty Sochacki mieszka w Łodzi (mail: ),
    jego ojciec Piotr Sochacki też przyjechał chyba ze Lwowa i w tym czasie co Pani babcia. Piotr Sochacki robił doktorat na lwowskiej Uczelni. Proszę napisać na podanego maila, a dokładnie Pani się dowie.

  • mgrotha

    18 maja, 2015

    Szukam korzeni rodziny Wojciechowskich, znam tylko imiona dziadek Stanislaw mieszkal w Dabiu nad Nerem, jego bracia to Franciszek mieszkal w Szczecinie mial piekarnie, Brat Jozef mieszkal w Warszawie jego syn mial na imie Maciej pamietam z dziecinstwa.

  • Anna

    20 czerwca, 2015

    Poszukuje informacji o moim dziadku Władysław Niwa ur 1908 w Ropczycach ( podkarpackie ) . Przed wojna wyjechał do Krakowa . Był krawcem na ul Starowiślnej