Prześledziłam podróż mojego przodka, który został wynalazcą w Ameryce

Prześledziłam podróż mojego przodka, który został wynalazcą w Ameryce

Françoise Corfdir, lat 62, mieszkanka Côtes-d’Armor we Francji, postanowiła prześledzić podróż imigracyjną przodka bretońskiego żeglarza, na którego natknęła się podczas poszukiwań na MyHeritage. W ten sposób rozwiązała zagadkę jego pochodzenia i nawiązała kontakt z jego amerykańską praprawnuczką. Jej historia jest doskonałym przykładem tego, jak współpraca między użytkownikami MyHeritage może przynieść niesamowite rezultaty dla użykowników z całego świata!

Przeszukaj rekordy historyczne na MyHeritage

Françoise Corfdir

Françoise Corfdir

„Od jakiegoś czasu moją uwagę przykuł e-mail z MyHeritage dotyczący nazwiska Crechriou” – mówi Francoise. Jest to bretońskie nazwisko, niezbyt powszechne, wywodzące się z obszarów Côtes d’Armor wokół Tréguier w Trégor. MyHeritage zasugerował Smart Match™ z pewnym Yves Marie Crechriou, pochodzącym z Bretanii, który zmarł w Kalifornii w 1924 roku.

Podążając śladami tajemniczego bretońskiego żeglarza, który wyruszył do Kalifornii

„To nazwisko mojej bardzo drogiej babci i kiedy przeszłam na emeryturę i wreszcie miałam trochę czasu dla siebie, postanowiłam podążać tym tropem” – mówi Francoise. „Potem zauważyłam, że 6 lub 7 innych amerykańskich użytkowników MyHeritage ma tę samą Yves Marie w swoim drzewie, z różnymi niejasnościami co do daty urodzenia i miejsca: Bretania, Loara Atlantycka…

„Zaczęłam szukać, w szczególności w rejestrach okręgów wojskowych, i zauważyłam jednego Crechriou, urodzonego w 1856 roku, który mógłby pasować. Co więcej, rejestr wspomina, że w wieku służby wojskowej był już marynarzem. Być może był to krok w kierunku Kalifornii? Ślad był słaby, ponieważ daty zwolnienia ze służby wojskowej nie odpowiadały osiedleniu się Yves Marie w Kalifornii około 1880 roku. Z drugiej strony rejestry jego miasta urodzenia nie wspominają o małżeństwie ani śmierci, więc czy to nasz człowiek?

Yves Marie Crechriou. Bretoński żeglarz urodzony w 1856 roku, przeniósł się do Kalifornii w wieku 25 lat, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1924 roku. Zdjęcie pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Yves Marie Crechriou. Bretoński żeglarz urodzony w 1856 roku, przeniósł się do Kalifornii w wieku 25 lat, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1924 roku. Zdjęcie pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

Wizyta w historycznej placówce obronnej w Breście pozwoliła mi prześledzić jego karierę jako marynarza, która zakończyła się nagle w 1881 roku, i tam wydarzył się mały cud: strona wspomniała o śledztwie przeprowadzonym w 1892 roku. Yves Marie był poszukiwany przez władze wojskowe, a jego szwagier odpowiedział, że obecnie mieszka w San Lucas w Kalifornii i zajmuje się rolnictwem!”.

Odnalezienie amerykańskiej rodziny Yves Marie

„Następnie, poprzez narzędzie Search Connect™, zauważyłam amerykańską użytkowniczkę, która również szukała tego nazwiska i skontaktowałam się z nią poprzez wewnętrzną skrzynkę odbiorczą MyHeritage” – mówi Françoise. „Carolyn jest prawnuczką Yves Marie! Od tego czasu jesteśmy w kontakcie. Jest zachwycona, że udało jej się pokonać tę barierę i uzyskać informacje o swoim przodku. W jaki sposób młody Bretończyk urodzony w 1856 roku, który początkowo nie mówił po francusku, syn krawca, został marynarzem, a następnie poszukiwaczem przygód, farmerem i wreszcie – co niezwykłe – wynalazcą w Kalifornii? Przykład amerykańskiego snu! Lekcja na temat imigracji!”

Entuzjastka genealogii i matka dwójki dzieci, Carolyn jest nauczycielką w Utah. „Zanim skontaktowała się ze mną Françoise, znałam tylko amerykańską część życia mojego prapradziadka” – powiedziała nam. „Yves Marie Crechriou był genealogicznym ślepym zaułkiem w historii mojej rodziny, ponieważ nikt w mojej rodzinie nie czyta po francusku. Nigdy nie byłam w stanie poznać moich francuskich korzeni z powodu bariery językowej. Teraz te korzenie stały się ważną częścią mojej tożsamości. Nie mogę się doczekać, aby dowiedzieć się więcej o pochodzeniu mojej rodziny dzięki badaniom Françoise”.

Carolyn Siemers, great-great-granddaughter of Yves Marie Crechriou

Carolyn Siemers, prawnuczka Yves Marie Crechriou

„Niedawno odkryłam okoliczności, które skłoniły go do pozostania w Kalifornii w archiwach Bordeaux” – mówi Françoise. „Był członkiem załogi statku handlowego o nazwie Oceania. Statek opuścił Bordeaux 19 maja 1879 roku, kierując się do Nouméa w Nowej Kaledonii, gdzie dotarł 9 października 1879 roku. Zimą kontynuowali podróż na Tahiti, a na początku 1880 r. dotarli do Australii. Statek dotarł do San Francisco 25 lutego 1880 roku i stamtąd podróżował tam i z powrotem z pasażerami, wszelkiego rodzaju towarami i listami między francuskimi konsulami w San Francisco i San José w Gwatemali. 25 września statek wrócił do San Francisco, a Yves został odwiedzony przez lekarza na pokładzie, ponieważ był niezdolny do pracy. Miał przepuklinę pachwinową i musiał udać się do szpitala w październiku.

„Statek miał wrócić do Francji z ładunkiem pszenicy i opuścił port 20 października 1880 roku. Yves był nadal hospitalizowany, ale pozostał na liście załogi w Bordeaux, ponieważ miał prawo do wynagrodzenia, nie był dezerterem”.

Przegapiony statek i nowe życie

„W ten sposób nie mógł odbyć podróży powrotnej do Francji i pozostał w Kalifornii. Powinien był wrócić na inny francuski statek, ponieważ wyznaczono dla niego inną łódź, ale nie wsiadł na nią. To wyjaśnia badania przeprowadzone przez władze morskie”, mówi Françoise. „W Kalifornii zaczyna się inna historia. W następnym roku, 1882, ożenił się w Monterey z młodą Kalifornijką, Nancy Jane Williams. Przed rozwodem mieli pięcioro dzieci”.

W 1910 r. rozwiedziony Yves Marie Crechriou mieszkał samotnie w dzielnicy Chinatown w Monterey w Kalifornii, gdzie zarządzał salą bilardową, jak wspomniano w dokumencie Spis ludności USA z 1910 roku na MyHeritage:

A 1910 U.S. Census record of Yves Chrechriou, which mentions that he manages a billiard factory

W spisie ludności USA z 1910 r. Yves Crechriou wspomina, że zarządza fabryką bilarda

„Najpierw był rolnikiem, potem kierownikiem sali bilardowej, a pod koniec życia prowadził sklep z cygarami!”, mówi Françoise. „Przede wszystkim był wynalazcą. W 1909 i 1910 roku zgłosił patent dotyczący automatycznego urządzenia zabezpieczającego w samochodach i pociągach, a następnie w 1911 roku patent dotyczący ulepszenia stołu bilardowego”. Poniżej znajduje się pierwsza strona patentu ze źródła Kolekcja wynalazców patentów historycznych na MyHeritage:

First page of Yves Marie Crechriou's patent filed in 1911 to improve the pool table. Inventors of historical patents collection, MyHeritage.

Pierwsza strona patentu Yves Marie Crechriou złożonego w 1911 roku w celu ulepszenia stołu bilardowego. Kolekcja wynalazców historycznych patentów, MyHeritage.

„Młody Bretończyk, który znajduje się w Kalifornii i zostaje wynalazcą, to niezwykłe!” – mówi Françoise. „Te badania pomogły mi poczynić duże postępy w mojej własnej gałęzi Crechriou. Wciąż szukam powiązania między naszymi rodzinami. Możemy mieć kilku wspólnych przodków, którzy żyli w latach 1585-1645 (Guyon Crechriou / Marguerite Le Flem = 12 pokoleń!), a ja pracuję nad stworzeniem planszy online na jego temat, aby umożliwić potomkom śledzenie jego drogi życiowej”.

Wielkie podziękowania dla Françoise za podzielenie się z nami tym intrygującym odkryciem. Czy Ty również dokonałeś niesamowitego odkrycia z MyHeritage? Chcielibyśmy o tym usłyszeć! Podziel się z nami poprzez ten formularz lub na email poland@myheritage.com.

Przeszukaj historyczne rekordy na MyHeritage