Odnalazłam rodzonego ojca mojej babci dzięki MyHeritage

Odnalazłam rodzonego ojca mojej babci dzięki MyHeritage

Bailey Weeding, 25 lat, z Roy w Utah, była zrozpaczona odejściem jej urodzonej w Niemczech babci Ilse w marcu 2022 roku. Ilse dorastała w rodzinie zastępczej, a Bailey była ciekawa pochodzenia swojej babci, więc zaczęła szukać więcej informacji – i dzięki profilowi drzewa genealogicznego, który znalazła na MyHeritage, była w stanie połączyć się z biologiczną rodziną babci i dowiedzieć się więcej o swoich korzeniach.

Czy Ty również dokonałeś niesamowitego odkrycia poprzez MyHeritage? Kliknij tutaj, aby nam o tym opowiedzieć!

Poniżej znajduje się historia Bailey:

Bailey z babcią Ilse i mamą Heike

Bailey z babcią Ilse i mamą Heike

Moja babcia ze strony mamy, Ilse Wolf Siegfried, była dla nas wszystkim. Mieszkałam z nią przez całe życie. Była moją najlepszą przyjaciółką. Wiem, że miała ciężkie życie przed przyjazdem do Ameryki. Po jej odejściu miałam dużo pytań na temat jej życia w Niemczech, więc zaczęłam szukać.

Niemiecka babcia

Urodziła się poza związkiem małżeńskim w sierpniu 1932 roku w Wiesbaden, Hesja, Niemcy. Była wychowywana przez rodzinę zastępczą w Bärstadt, Schlangenbad. W końcu, około 18 roku życia, dowiedziała się, że jej obecna rodzina nie jest jej biologiczną rodziną. Kochała ich, ale chciała wiedzieć, skąd pochodzi.

Ilse (zdjęcie naprawione, ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage)

Ilse (zdjęcie naprawione, ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage)

Moja babcia w późniejszym okresie życia poznała swoją rodzoną mamę, ale niestety nie była ona miłą osobą. Powiedziała jej tylko, że jej ojciec zginął na wojnie. Nie jestem pewna skąd to wiedziała, a my nawet nie byliśmy pewni czy to prawda. 

Moja babcia, która była wtedy mężatką i miała córkę – moją matkę Heike – rozwiodła się i pod koniec lat 60. wyjechała do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia. Jednak każdego lata wracała do Niemiec, aby odwiedzić swoją rodzinę zastępczą i dać mojej mamie szansę na spędzenie czasu z ojcem. 

Rodzina zastępcza mojej babci – która była jak jej prawdziwa rodzina – wysłała mi wyrok sądu, na którym widniało nazwisko jej taty. Poprosiłam o przetłumaczenie go i otrzymałam nazwisko jej ojca: Johann Ludwig Dreisbach.

Wyrok sądu okręgowego w Hochheim skazujący Johanna Ludwiga Dreisbacha na płacenie alimentów na Ilse Helene Wolf, jego nieślubną córkę

Wyrok sądu okręgowego w Hochheim skazujący Johanna Ludwiga Dreisbacha na płacenie alimentów na Ilse Helene Wolf, jego nieślubną córkę

Odnalezienie ojca Ilse w drzewie genealogicznym

Z tymi informacjami, w kwietniu 2022 roku, zarejestrowałam konto na MyHeritage. Wyszukałam Johanna i znalazłam go w czyimś drzewie genealogicznym. Wysłałam więc wiadomość do Ingo Leufgen, właściciela drzewa genealogicznego. Biologiczny ojciec mojej babci był dziadkiem jego żony – i powiedział mi, że ten człowiek zginął w walce. Więc fragmenty układały się w całość.

Kuzyni Bailey’a – Ingo i Andrea Leufgen oraz ich dzieci

Kuzyni Bailey’a – Ingo i Andrea Leufgen oraz ich dzieci

Dostałam więc jego e-mail i wysłałam mu dokumenty, a z tego, co o nim wiedzą, wynika, że pasuje do miejsca, w którym mieszkał. Przeprowadziliśmy rozmowę wideo z Ingo i jego żoną Andreą oraz przyrodnim bratem mojej babci Helmutem. Był bardzo podekscytowany, że ma więcej rodziny. Chciałby móc ją poznać. Chcą, abyśmy odwiedzili ich w Niemczech. Zobaczymy, czy uda nam się to zrobić.

Johann Ludwig Dreisbach (zdjęcie naprawione, ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage)

Johann Ludwig Dreisbach (zdjęcie naprawione, ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage)

Rodzony ojciec mojej babci ożenił się później, około 1940 roku, i miał dwóch synów, Hansa-Dietera i Helmuta. Jego żona i dzieci nie wiedziały, że miał wcześniej inne dziecko. Zginął na wojnie w lipcu 1943 roku, gdy jego żona była w ciąży z ich drugim synem, Helmutem. Potem, jako wdowa, przeniosła się z powrotem do rodzinnego miasta, by samotnie wychowywać obu chłopców. Nigdy nie wyszła ponownie za mąż i miała ciężkie życie wychowując ich, ale udało jej się to. Odeszła kilka lat temu. Musiała być wspaniałą kobietą, ponieważ jej synowie są niesamowici, a ich rodzina jest pełna miłości, tak jak nasza.

Helmut i jego żona

Helmut i jego żona

Hans-Dieter

Hans-Dieter

Zrobiliśmy test DNA MyHeritage i oni też, a nawet jej drugi przyrodni brat, Helmut, zrobił go po odkryciu tej wiadomości, ponieważ był bardzo zainteresowany i podekscytowany. Wcześniej chyba nigdy nie chciał go zrobić. Wyniki potwierdziły nasze pokrewieństwo. 

Wszyscy uważamy, że to naprawdę niesamowite i nie możemy się doczekać, aby spotkać się osobiście.

Straciliśmy moją babcię w tym roku, ale czuje się, jakbyśmy jakby wciąż żyła w nas. Teraz jesteśmy tylko ja i moja mama i to prawdziwe błogosławieństwo, że znaleźliśmy kawałek rodziny, o którym nie wiedzieliśmy, że go mamy. Dziękuję bardzo.

Dziękujemy Bailey za podzielenie się z nami swoją historią! Jeśli Ty również dokonałeś niesamowitego odkrycia poprzez MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć. Prosimy o przesłanie go do nas za pomocą tego formularza lub poprzez e-mail: stories@myheritage.com.