28    lip 201010 komentarzy

Poznań Project – baza danych małżeństw z Wielkopolski

„Poznań Project” to jedna z najlepszych baz genealogicznych w Polsce. Wiele inicjatyw tego typu przypomina pospolite ruszenie pod hasłem „zbierzmy wszystko” a kończy się zwykle na metrykach z kilkunastu parafii. W przypadku projektu Pana Łukasza Bieleckiego jest zupełnie inaczej.

Kilka tygodnie temu nagrodziliśmy Poznań Project Pana Łukasza Bieleckiego - Wyróżnieniem MyHeritage 2010. Projekt jest dostępny w kilku językach: polskim, angielskim, portugalskim (Brazylia), francuskim oraz niemieckim.

Poznań Project - wyszukiwarka

Wszystko zaczęło się od problemów Amerykanów – wśród których poszukiwanie przodków to najpopularniejsze hobby – o polskich korzeniach. Wiele osób natrafiało w dokumentach na nazwę „Posen”, którą tłumaczyło sobie jako Poznań. Tymczasem pod tym określeniem kryło się Wielkie Księstwo Poznańskie, czyli – w języku pruskiej administracji z drugiej połowy XIX wieku – Provinz Posen (Prowincja Poznańska). Można było być pewnym, że nie odnajdą swoich antenatów w Poznaniu.

Poszukiwania amerykańskich, a także australijskich i niemieckich genealogów, miały utknąć w martwym punkcie za sprawą słowa „Posen”. Stało się jednak inaczej.

Zaletą projektu są ściśle określone ramy terytorialne i chronologiczne. Początkowo miały obejmować małżeństwa z lat 1835–1884, później rozszerzono je do lat 1820–1889. Z pewnością wielu genealogów wolałoby szersze ramy czasowe, zwłaszcza, że objęcie kwerendą jeszcze jednej księgi metrykalnej nie stanowi większego problemu. Inni woleliby bazę danych obejmującą także chrzty i zgony. Znajdą się także osoby, które chciałyby mieć w Poznań Projekt nie tylko daty roczne, ale i dzienne.

Na szczęście wytyczne projektu są przestrzegane i dzięki temu liczy sobie już ponad pół miliona małżeństw. Dla pierwotnego zakresu lat 1835–1884 zindeksowano już 75% parafii katolickich i blisko 30% ewangelickich. Wydaje się być kwestią czasu, kiedy baza stanie się kompletna. Z przyczyn niezależnych nie będzie obejmować wszystkich małżeństw.

Zachowane księgi metrykalne z ponad pół tysiąca parafii to ogromny materiał do przerobienia. Początkowo w latach 2000–2006 indeksowaniem zajmowały się głównie osoby ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Niemiec, dysponujące skanami odpowiednich metryk. Wyszukiwarka stworzona w 2006 roku przez Macieja Głowiaka spowodowała wzrost popularności Poznań Projekt, zwłaszcza wśród osób z Polski. W indeksowanie metryk zaangażowało się w sumie ponad sto osób. Najaktywniejsze mają na koncie 50 000 wypisów!

źródło: poznań project

Komentarze (10) Trackbacki (2)
 1. Lepszą bazę danych ma Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne na PTG.GDA.PL
 2. ale mądry wpis !!!!! AndrzejMMp 'a

  a w stanach jeszcze lepsze bazy maja nie mówiąc o Rosji
 3. Korzystam od kilku lat z opisanej bazy w poszukiwaniu innych gałęzi rodziny i jest ok. Działa o wiele lepiej niz np. teki Dworzaczka (tam trzeba uwzględniac odmianę i pisownię nazwisk...)
 4. To jest najlepsza baza do której dotarłem. Należy mieć nadzieję że po zrealizowaniu programu będzie poszerzona czasowo a może i zakresowo.
  EPI
 5. Fr. Mycielski miał żonę Zuzannę i syna Franciszka ur. w 1842. r. Syn urodził się Grodziszów /Świętej Katarzyny , a ślubował wSłupach / Szubina. Pochowany jest w Wągrowcu. Brał udział w powstaniu styczniowym. Międzyczasie zmienił nazwisko na Minschke, prawdopodobnie był to jego adiutan tzn. Minschke.
 6. Dzięki tej stronie odnalazłam i mam w domu akt małżeństwa moic h pradziadków. Huuuuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrra
 7. Dzięki tej bazie gdzie data ślubu była datą wyjściową odnalazłem wszystkie szczegóły dotyczące moich pradziadków, ich rodziców, ich dziadków i ich rodzeństwa. Jest to super strona
 8. Nigdy nie powiem ze PTG jest lepsze od WTG ,poniewaz duzo zawdzieczam jednemu i drugiemu towarzystwu,Jestem wkurzona na malkontentow,takim to nikt nigdy nie dogodzi.Ja pragne podziekowac zarowno PTG jak i WTG
 9. Bardzo przydatna strona przy poszukiwaniu przodków gratuluję
 10. Chciałbym więcej informacji. Gdzie mam szukać?

Dodaj komentarz

Zatwierdź

Dodaj komentarz
Dodaj imię
Dodaj e-mail
O nas  |  Kontakt  |  Prywatność  |  Poleć znajomym  |  Pomoc  |  Mapa strony
Copyright © 2014 MyHeritage Ltd., Wszystkie prawa zastrzeżone.