28    lip 201014 komentarzy

Poznań Project – baza danych małżeństw z Wielkopolski

„Poznań Project” to jedna z najlepszych baz genealogicznych w Polsce. Wiele inicjatyw tego typu przypomina pospolite ruszenie pod hasłem „zbierzmy wszystko” a kończy się zwykle na metrykach z kilkunastu parafii. W przypadku projektu Pana Łukasza Bieleckiego jest zupełnie inaczej.

Kilka tygodnie temu nagrodziliśmy Poznań Project Pana Łukasza Bieleckiego - Wyróżnieniem MyHeritage 2010. Projekt jest dostępny w kilku językach: polskim, angielskim, portugalskim (Brazylia), francuskim oraz niemieckim.

Poznań Project - wyszukiwarka

Wszystko zaczęło się od problemów Amerykanów – wśród których poszukiwanie przodków to najpopularniejsze hobby – o polskich korzeniach. Wiele osób natrafiało w dokumentach na nazwę „Posen”, którą tłumaczyło sobie jako Poznań. Tymczasem pod tym określeniem kryło się Wielkie Księstwo Poznańskie, czyli – w języku pruskiej administracji z drugiej połowy XIX wieku – Provinz Posen (Prowincja Poznańska). Można było być pewnym, że nie odnajdą swoich antenatów w Poznaniu.

Poszukiwania amerykańskich, a także australijskich i niemieckich genealogów, miały utknąć w martwym punkcie za sprawą słowa „Posen”. Stało się jednak inaczej.

Zaletą projektu są ściśle określone ramy terytorialne i chronologiczne. Początkowo miały obejmować małżeństwa z lat 1835–1884, później rozszerzono je do lat 1820–1889. Z pewnością wielu genealogów wolałoby szersze ramy czasowe, zwłaszcza, że objęcie kwerendą jeszcze jednej księgi metrykalnej nie stanowi większego problemu. Inni woleliby bazę danych obejmującą także chrzty i zgony. Znajdą się także osoby, które chciałyby mieć w Poznań Projekt nie tylko daty roczne, ale i dzienne.

Na szczęście wytyczne projektu są przestrzegane i dzięki temu liczy sobie już ponad pół miliona małżeństw. Dla pierwotnego zakresu lat 1835–1884 zindeksowano już 75% parafii katolickich i blisko 30% ewangelickich. Wydaje się być kwestią czasu, kiedy baza stanie się kompletna. Z przyczyn niezależnych nie będzie obejmować wszystkich małżeństw.

Zachowane księgi metrykalne z ponad pół tysiąca parafii to ogromny materiał do przerobienia. Początkowo w latach 2000–2006 indeksowaniem zajmowały się głównie osoby ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Niemiec, dysponujące skanami odpowiednich metryk. Wyszukiwarka stworzona w 2006 roku przez Macieja Głowiaka spowodowała wzrost popularności Poznań Projekt, zwłaszcza wśród osób z Polski. W indeksowanie metryk zaangażowało się w sumie ponad sto osób. Najaktywniejsze mają na koncie 50 000 wypisów!

źródło: poznań project

Komentarze (14) Trackbacki (2)
 1. Lepszą bazę danych ma Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne na PTG.GDA.PL
 2. ale mądry wpis !!!!! AndrzejMMp 'a

  a w stanach jeszcze lepsze bazy maja nie mówiąc o Rosji
 3. Korzystam od kilku lat z opisanej bazy w poszukiwaniu innych gałęzi rodziny i jest ok. Działa o wiele lepiej niz np. teki Dworzaczka (tam trzeba uwzględniac odmianę i pisownię nazwisk...)
 4. To jest najlepsza baza do której dotarłem. Należy mieć nadzieję że po zrealizowaniu programu będzie poszerzona czasowo a może i zakresowo.
  EPI
 5. Fr. Mycielski miał żonę Zuzannę i syna Franciszka ur. w 1842. r. Syn urodził się Grodziszów /Świętej Katarzyny , a ślubował wSłupach / Szubina. Pochowany jest w Wągrowcu. Brał udział w powstaniu styczniowym. Międzyczasie zmienił nazwisko na Minschke, prawdopodobnie był to jego adiutan tzn. Minschke.
 6. Dzięki tej stronie odnalazłam i mam w domu akt małżeństwa moic h pradziadków. Huuuuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrra
 7. Dzięki tej bazie gdzie data ślubu była datą wyjściową odnalazłem wszystkie szczegóły dotyczące moich pradziadków, ich rodziców, ich dziadków i ich rodzeństwa. Jest to super strona
 8. Nigdy nie powiem ze PTG jest lepsze od WTG ,poniewaz duzo zawdzieczam jednemu i drugiemu towarzystwu,Jestem wkurzona na malkontentow,takim to nikt nigdy nie dogodzi.Ja pragne podziekowac zarowno PTG jak i WTG
 9. Bardzo przydatna strona przy poszukiwaniu przodków gratuluję
 10. Chciałbym więcej informacji. Gdzie mam szukać?
 11. Dziękuję!!!1
  Znalazłam dane nt. swoich pradziadków!!
 12. świetna sprawa.wielkie dzięki za bardzo duży wkład włożony przez wszystkie osoby pracujące na rzecz projektu.znalazłam metryki swoich pra pra !
 13. It's a pleasure to find such ratntialioy in an answer. Welcome to the debate.
 14. Czekam na poszerzenie przedziału czasowego chociaż do I WŚ tj. do 1914 roku.

Dodaj komentarz

Zatwierdź

Dodaj komentarz
Dodaj imię
Dodaj e-mail
O nas  |  Prywatność  |  Poleć znajomym  |  Pomoc  |  Mapa strony
Copyright © 2016 MyHeritage Ltd., Wszystkie prawa zastrzeżone.