Organizowanie badań odziedziczonych po krewnym

Organizowanie badań odziedziczonych po krewnym

Ten post został napisany przez Kate Eakman, genealoga z Legacy Tree Genealogists, partnera MyHeritage ds. badań. Kate posiada magistra z historii i jest zafascynowana odkrywaniem historii rodzin z całego świata. Jej zdolność „nieszablonowego myślenia” pomoga jej w odrywaniu dziedzictwa ludzi z całego świata.

Odziedziczyłeś/-aś badania nad historią rodziny po Twojej babci, prawuju, czy też może nieco dalszym krewnym? Zastanawiasz się teraz, co zrobić z tą skarbnicą wiedzy?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak zintegrować te informacje z własnymi odkryciami:

1. Sklasyfikuj

Zajrzyj na każdą ze stron:

  • Jaki rodzaj informacji? Czy są to zdjęcia, list, arkusz rodzinny, spis, wycinek z gazety, czy może coś innego?
  • O kim to jest? Czy to badania o jednej osobie, o jednej rodzinie czy kilku pokoleniach? Całkiem możliwe, że są to również informacje o osobach nieznanych Tobie, lub takich, o których nie słyszałeś.

Wcześniej: Co zrobić z tymi wszystkimi odziedziczonymi papierami, dokumentami i fotografiami? Sklasyfikuj, połącz i skonserwuj.

Wcześniej: Co zrobić z tymi wszystkimi odziedziczonymi papierami, dokumentami i fotografiami? Sklasyfikuj, połącz i skonserwuj.

Zorganizuj strony.

Jak tylko rozeznasz się w zawartości odziedziczonych dokumentów, rozpocznij organizowanie wszystkiego.

Jeśli dokumenty zawierają informacje o jednej gałęzi rodziny, zapewne najlepiej będzie podzielić tę gałąź na pokolenia. Rozpocznij ze swoim pokoleniem, następnie wróć do pokolenia swoich rodziców, a następnie dziadków itd.

Jeśli odziedziczone informacje mają nieco szerszy zakres, zapewne będziesz chciał najpierw podzielić je na rody, a następnie, jak w punkcie wyżej w pokolenia.

Fizyczna organizacja informacji zależy od Ciebie. Upewnij się, że system, który przyjąłeś nie kłóci się z organizowaniem przez Ciebie danych wcześniej, tak aby uniknąć zamieszania.

Jakąkowliek metodę przyjmiesz, będziesz zmuszony przyjąć sposób na podzielenie tych informacji na kawałki. W każdym z folderów, być może będziesz chciał dokonać podziału na pokolenia. W zależności od Twojego stylu pracy, być może będziesz chciał podzielić jeszcze pokolenia na pojedyncze osoby.

Umieść każdy dokument, stronę z odziedziczonych materiałów w odpowiedni folder/teczkę dla danej gałęzi rodziny lub dla danej osoby.

Jeśli element pasuje do więcej niż jednej osoby czy rodziny, zeskanuj go i zrób kopie zapasowe. Gwarantuje to, że będziesz mógł umieścić każdy z pasująjących elementów do odpowiedniego foldera/teczki.

Kiedy napotykasz na dokumenty, które wywołują u Ciebie jedynie burzę pytań, takich jak, Kim jest osoba z fotografii? Dlaczego istnieją kwestię na temat rodziny, o których niegdy wcześniej nie słyszałem? Wówczas, zalecam zrobić kopię danego materiału i umieść wszelkie pytania, które przychodzą Ci do głowy, na jego odwrocie. Następnie możesz umieścić dane materiały w folderze/teczce nazwanej „Pytania”, „Układanka” czy „Zagadki”.

2. Połącz

Teraz kiedy udało Ci się pogrupować odziedziczone informacje w odpowiednie grupy/ teczki/ foldery itd. nadszedł czas na intergrację materiałów z Twoimi dotychczasowymi danymi.

Rozpocznij z pokoleniem, które jest najbliższe Twojej gałęzi rodziny i przeczytaj każdą stronę.

Porównaj informacje z odziedziczonych materiałów, z Twoimi własnymi, które udało Ci się zebrać samemu do tej pory.

Upewnij się, że dana informacja jest powiązana z danym krewnym. Jeśli informacja, koniec końcem, okazała się być nowa, wówczas dodaj ją do swojego drzewa – nie zapomnij o zapisaniu źródła.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że informacje z odziedziczonych materiałó będą sprzeczne z tymi, które posiadasz. Spróbuj uporać się z tym, jak z każdą inną informacją „konfliktową”, na którą zapewne natknąłeś się nie jeden raz w przeszłości: porównaj, rozważ, i kontynuuj poszukiwania, aż do momentu, kiedy uda Ci się znaleźć przyczynę tej sprzeczności.

Jeśli odziedziczone materiały zawierają nowych członków rodziny, o których wcześniej nie słyszałeś, upewnij się, że to napewno członek Twojej rodziny. Ponownie tutaj, załącz notkę o źródłe pochodzenia danej informacji.

Bazy danych w Internecie pozwalają na dodawanie zdjęć i innych dokumentów, takich jak listy. Zeskanuj je i dodaj do odpowiednich folderów.

Zwróć szczególną uwagę na te odziedziczone informacje, o których wiesz, że nie będziesz mógł w żaden sposób potwierdzić z innymi źródłami. Czy koperta zawarta w materiałach zawiera adres zwrotny? Czy zdjęcia ukazuje 3 córki i jednego syna, nie dwie córki i dwóch synów, badając inne źródło?

W końcu, wróć raz jeszcze do folderu/ teczki z „Zagadkami”. Jeśli podczas głębszej analizy materiałów nie udało się odkryć tych zagadek, wówczas rozpocznij badania każdej z osób. Być może byli to bliscy sąsiedzi, czy też starzy znajomi? Zapytaj rodziny, czy kiedykolwiek słyszeli o tych „nieznajomych osobach”.

3. Przechowaj i „zakonserwuj”

Zachowaj wszystkie informacje z odziedziczonych materiałów, nawet jeśli niektóre z nich powielają Twoją ówczesną pracę. Cały otrzymany dorobek jest świadectwem miłości Twojego przodka do Twojej rodziny. Zachowując tę pracę, honorujesz ich wysiłki.

Zeskanuj zdjęcia, zachowaj całą kolekcję. Przechowaj fotografie i odręcznie zapisane dokumenty w „polipropylenowych rękawach”. Jeśli niektóre dokementy nie są w dobrum stanie, rozważ przechowywanie ich w specjalnej skrzynce, w której przechowuje się archiwalne materiały.

Po: Wszystkie odziedziczone materiały posortowane w teczkach. (for. Jeremy Katz,  archivization.wordpress.com)

Po: Wszystkie odziedziczone materiały posortowane w teczkach. (for. Jeremy Katz, archivization.wordpress.com)

Wreszcie, podziel się tym skarbem z innymi członkami rodziny, którzy są zainteresowani historią Twojej rodziny. Możesz przechować również informacje na witrynie rodziny na MyHeritage.  Użyj wszelkich sposobów, aby zainteresować jeszcze więcej członków rodziny odkrywaniem historii Waszego rodu.