(NAC) Narodowe Archiwum Cyfrowe

(NAC) Narodowe Archiwum Cyfrowe

Narodowe Archiwum Cyfrowe jest centralnym archiwum państwowym i należy do sieci archiwów w Polsce, którą tworzą ponadto 2 archiwa o charakterze centralnym (Archiwum Akt Nowych i Archiwum Główne Akt Dawnych) oraz 31 archiwów państwowych.

Narodowe Archiwum Cyfrowe zakończyło niedawno realizację projektu o nazwie: „Rozbudowa Centralnego Repozytorium Cyfrowego i systemów informatycznych” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Zasoby cyfrowe”.

W ramach projektu zrealizowano m.in. następujące zadania:

• rozbudowano istniejącą infrastrukturę Centralnego Repozytorium Cyfrowego NAC (CRC) o serwer, infrastrukturę telekomunikacyjną i urządzenia do masowego przechowywania danych. Obecnie CRC dysponuje m.in. przestrzenią 175 TB na macierzach dyskowych oraz 2,5 PB w bibliotece taśmowej i serwerami wyposażonymi w procesory Power PC serii 6 i 7. Dzięki temu NAC jest gotowy do masowego gromadzenia i udostępniania materiałów cyfrowych.

• zakończono prace nad Zintegrowanym Systemem Informacji Archiwalnej wersja 1.0. System jest obecnie zainstalowany w Centralnym Repozytorium Cyfrowym NAC i gotowy do wdrożenie we wszystkich archiwach. Dzięki temu archiwa państwowe dysponują nowoczesnym i bezpiecznym środowiskiem pracy pozwalającym na zarządzanie informacją o zasobie archiwalnym.

• rozbudowano system Archiwum Internetu i kontynuowano próbne archiwizacje stron internetowych instytucji uprawnionych do korzystania z domeny gov.pl. Archiwizowane materiały można oglądać na stronie archiwuminternetu.nac.gov.pl.

Realizacja zadania umożliwiła także utrzymanie i rozbudowę serwisu szukajwarchiwach.pl oferującego obecnie dostęp do ponad 1 000 000 kopii cyfrowych archiwaliów. W ramach promocji projektu NAC przygotował również publikację o działalności Narodowego Archiwum Cyfrowego w latach 2008-2010.

Narodowe Archiwum Cyfrowe jest jedynym Centrum Kompetencji MKiDN posiadającym pełną infrastrukturą do digitalizacji i pełną gotowość do długotrwałego przechowywania materiałów cyfrowych.

Partnerami medialnymi projektu są: Magazyn Mówią Wieki i Portal Historii i Media.

Źródło: nac.gov.pl, zdjęcie: google.pl