Gromadzenie informacji o historii rodziny na spotkaniach rodzinnych

Gromadzenie informacji o historii rodziny na spotkaniach rodzinnych

Spotkania rodzinne – takie jak święta, czy inne wydarzenia, podczas których spędzamy czas z innymi – są doskonałą okazją do zbierania informacji do badań nad historią rodziny. Wówczas możesz porozmawiać z krewnymi, z którymi nie widujesz się często, zadać im pytania, które pomogą wypełnić luki w Twoim drzewie genealogicznym, a także zaktualizować swoje drzewo o nowe wydarzenia, takie jak narodziny i małżeństwa. Zwykła rozmowa z krewnymi może nawet dostarczyć Ci szczegółów i anegdot, o które nie pomyślałbyś, żeby zapytać. 

W tym artykule zbadamy, jak przygotować się do zbierania informacji genealogicznych na spotkaniach rodzinnych i przedstawimy Ci kilka wskazówek i porad, jak w pełni wykorzystać to wydarzenie, aby usprawnić badania historii rodziny.

Przygotowania z wyprzedzeniem

Dobrym pomysłem jest przygotowanie się z wyprzedzeniem, tak abyś w chili rozmowy mógł skoncentrować się na rozmowie i osiągnąć swoje cele związane z genealogią w sposób efektywny, a resztę spotkania spędzić ciesząc się wspólnym czasem z krewnymi.

Oto kilka sposobów na przygotowanie się:

  • Przyjrzyj się swojemu drzewu i spróbuj zidentyfikować wszelkie brakujące informacje, które dana osoba mogłaby uzupełnić. Możesz sporządzić listę pytań do zadawania poszczególnym członkom rodziny, którzy mogą być obecni na spotkaniu.
  • Jeśli to możliwe i istotne, zapytaj krewnych, czy mogą przynieść na spotkanie albumy ze zdjęciami lub inne pamiątki, których nie widziałeś lub nie udokumentowałeś.
  • Zabierz ze sobą sprzęt do nagrywania informacji genealogicznych, czy to notatnik, dyktafon, laptop, czy Twój telefon. Aplikacja mobilna MyHeritage jest idealna do robienia szybkich notatek, skanowania zdjęć i dokumentów oraz nagrywania dźwięku.
  • Przynieś fragmenty swojej pracy, czy to wydruk wykresu drzewa, album z pokolorowanymi i ulepszonymi zdjęciami rodzinnymi, czy też kolekcję animacji Deep Nostalgia™ przedstawiających Twoich przodków. Pomogą Ci one w nadaniu tonu rozmowy i jej rozpoczęcia i pomóc członkom Twojej rodziny zrozumieć, nad czym pracujesz. Ulepszone i animowane zdjęcia rodzinne mogą być szczególnie pomocne w angażowaniu młodszych członków rodziny i zainteresowaniu ich Twoją pracą.
Pokazanie ulepszonych i animowanych zdjęć rodzinnych może być świetnym sposobem na zaangażowanie młodszych członków rodziny.

Pokazanie ulepszonych i animowanych zdjęć rodzinnych może być świetnym sposobem na zaangażowanie młodszych członków rodziny.

Jak najlepiej wykorzystać spotkanie?

Podejście do tematu

Jako genealog rodziny, zapewne chciałbyś od razu przejść do rzeczy i uzyskać natychmiastową odpowiedź na swoje pytania. Nie pozwól, aby Twoje podekscytowanie przeszkodziło Ci w przeprowadzeniu skutecznej rozmowy! Porozmawiajmy trochę o tym, jak się “zadomowić”, zanim przejdziesz do tematu genealogii. Nie chcesz wywołać u swoich krewnych wrażenia, że bardziej zależy Ci na badaniach niż na spotkaniu z nimi!

Wywiad z krewnymi

Kiedy już przedstawisz temat genealogii i skłonisz swoich krewnych do rozmowy, możesz zadać im pytania, które przygotowałeś wcześniej lub po prostu zachęcić ich do opowiedzenia, co wiedzą lub pamiętają na interesujący ich lub Ciebie temat. Wspólne oglądanie starych zdjęć rodzinnych może pomóc w ożywieniu ich wspomnień i “wydobyciu” historii, których wcześniej nie słyszałeś. Możesz przeczytać więcej o przeprowadzaniu wywiadów z krewnymi dla genealogii tutaj: Jak przeprowadzić wywiad ze starszymi krewnymi dla celów badań historii rodziny

Wspólne oglądanie zdjęć rodzinnych może pomóc w ożywieniu wspomnień i odkryciu nowych historii

Wspólne oglądanie zdjęć rodzinnych może pomóc w ożywieniu wspomnień i odkryciu nowych historii

Dokumentowanie szczegółów

Nie polegajmy tylko na swojej pamięci, jeśli chodzi o przechowywanie informacji i szczegółów. Zapisuj wszystko w dowolny sposób. Niektórzy wolą pracować w staroświecki sposób i robić odręczne notatki, ale może się okazać, że łatwiej jest wprowadzić informacje bezpośrednio do Twojego drzewa MyHeritage. Możesz to łatwo zrobić za pomocą aplikacji mobilnej MyHeritage. Jeśli spotkanie odbywa się w miejscu, które nie ma zasięgu sieci komórkowej, lub jeśli wolisz używać laptopa i nie jesteś pewien, że będziesz miał wifi, zawsze możesz użyć Family Tree Builder i zsynchronizować go z Twoim drzewem online później.

Nagrywanie dźwięku

Nagrywanie informacji na audio ma wiele zalet: nie wymaga od nas ręcznego notowania i nie zakłóca toku rozmowy, jak to może mieć miejsce w przypadku robienia notatek. Ponadto, posiadanie nagrania może być bardzo cenne w późniejszym czasie, gdy krewnego nie będzie wśród nas. Możliwość usłyszenia, jak krewny opowiada rodzinne historie własnym głosem, jest bezcenne.

Z drugiej strony, może to dodać Ci kolejnej pracy. Być może będziesz musiał przepisać i wprowadzić informacje z nagrania ręcznie później. Co ważniejsze, spotkania rodzinne nie są idealnym miejscem do nagrywania osoby mówiącej! Możesz być w stanie rozwiązać ten ostatni problem, zabierając krewnego na chwilę do osobnego pokoju, przy założeniu, że taki pokój będzie dostępny.

Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie nagrywania audio, po raz kolejny aplikacja mobilna MyHeritage może Ci w tym pomóc, ponieważ możesz nagrywać audio bezpośrednio na profil osoby w drzewie. Możesz również użyć funkcji Photo Storyteller™, aby nagrać krewnego opowiadającego historię za zdjęciami rodzinnymi w Twoim albumie MyHeritage. To prowadzi nas do następnego punktu:

Skanowanie zdjęć i dokumentów

Jeśli spotkanie stanowi okazję do przyjrzenia się niektórym zdjęciom lub dokumentom, których nie widziałeś wcześniej, nie będziesz chciał zmarnować tej szansy i zeskanujesz je. Będzie to łatwe do zrobienia, jeśli zeskanujesz je za pomocą urządzenia mobilnego – i możesz to zrobić również bezpośrednio z aplikacji MyHeritage. Zobacz następujący artykuł w celu uzyskania wskazówek na temat skanowania zdjęć do genealogii: Jak cyfrowo skanować stare zdjęcia za pomocą MyHeritage?

Zrób nowe zdjęcia rodzinne

Nie przegap tej okazji, aby zdobyć kilka wspaniałych zdjęć swoich krewnych do przesłania na MyHeritage! Możesz zrobić indywidualne zdjęcia, aby uzupełnić brakujące zdjęcia profilowe w Twoim drzewie, jak również zdjęcia grupowe.

Nie przegap okazji do zrobienia nowych zdjęć rodzinnych

Nie przegap okazji do zrobienia nowych zdjęć rodzinnych

Przetwarzanie i organizowanie informacji po spotkaniu

Dobrym pomysłem jest zarezerwowanie sobie trochę czasu krótko po powrocie ze spotkania, aby przetworzyć swoje notatki, nagrania i skany i wprowadzić je do swojego drzewa, gdy pamięć o tych rozmowach jest jeszcze świeża. Wprowadź do swojego drzewa wszystkie szczegóły, które odkryłeś, przepisz fragmenty nagrań, które uważasz za ważne, oraz załaduj i oznacz swoje zdjęcia i dokumenty.

Następnie, możesz użyć tego, co zebrałeś, aby posunąć się naprzód w swoich badaniach. Być może pojawi się nowe Record Match połączony z datą lub miejscem, które udało Ci się dodać do profilu? Może nowa osoba na zeskanowanym zdjęciu nada Twoim badaniom nowy kierunek? Zbadaj możliwości i rozwijaj swoje badania nad historią rodziny!