TOP 5 Daniela: 10 funkcji MyHeritage, bez których nasz ekspert od genealogii nie może się obyć!

TOP 5 Daniela: 10 funkcji MyHeritage, bez których nasz ekspert od genealogii nie może się obyć!

Uwielbiam używać MyHeritage do rejestrowania i śledzenia mojego drzewa genealogicznego – i to nie tylko dlatego, że pracuję w MyHeritage! Jako genealog z dziesięcioleciami doświadczenia, mogę szczerze powiedzieć, że innowacyjne funkcje platformy oszczędzają mi wiele czasu i wysiłku, a także pomagają mi osiągnąć wgląd i odkrycia, których nigdy nie mógłbym dokonać w inny sposób.

Zarejestruj się na MyHeritage dzisiaj, aby skorzystać z tych wszystkich funkcji i więcej

W tym poście przedstawię Ci niektóre z moich ulubionych funkcji na MyHeritage – te, do których ciągle wracam, by pomóc sobie w moich badaniach – w żadnym szczególnym porządku.

1. Kontroler spójności

Kontroler spójności uważam za jedno z najlepszych narzędzi na MyHeritage. Sprawdza on wszystkie fakty, które dodaję do mojego drzewa i szuka błędów lub możliwych błędów. Czasami, kiedy przepisuję rekordy do mojego drzewa, nie zdaję sobie sprawy, że lata, które wprowadzam są złe lub mają literówki. Kontroler spójności daje mi 36 różnych typów raportów błędów, aby ostrzec mnie o możliwych błędach, które popełniłem podczas importowania lub wprowadzania informacji.

Na przykład identyfikuje, kiedy data urodzenia dziecka wyprzedza datę urodzenia rodziców dziecka lub dziecko „rodzi się” po śmierci rodzica. Innym przykładem jest sytuacja, gdy istnieje duża różnica wieku między małżonkami lub gdy dziecko rodzi się rodzicowi, który wydaje się zbyt młody. Narzędzie do sprawdzania spójności zidentyfikuje również sytuację, gdy ktoś jest w bardzo zaawansowanym wieku i mogłem zapomnieć oznaczyć go jako zmarłego.

The Consistency Checker

Kontroler spójności

Możesz uzyskać dostęp do narzędzia Kontroler spójności z zakładki Drzewo genealogiczne na swojej witrynie rodzinnej.

2. Raport relacji

Uwielbiam tę funkcję, ponieważ pomaga mi odpowiedzieć na wszystkie pytania moich krewnych o to, jak są spokrewnieni ze mną lub z kimś innym w rodzinie. Najzabawniejsze jest to, że ciągle pojawiają się te same pytania – i kto mógłby kogokolwiek winić, kiedy odpowiedź na pytanie brzmi coś w stylu „jest prawnuczką wujka twojego dziadka, kuzynką twojego kuzyna” lub po prostu „jest twoją kuzynką w 2. linii”? Raport relacji dostarcza bardzo jasny wizualny wykres, który wyjaśnia każdy krok powiązania między dwoma osobami, a to sprawia, że związek jest o wiele łatwiejszy do zrozumienia. Podoba mi się, że mogę wydrukować raport lub zapisać go jako PDF.

An example of a relationship report

Przykład raportu z relacji

Dostęp do raportu pokrewieństwa można uzyskać klikając na „Więcej” w zakładce Drzewo genealogiczne i wybierając go z menu, a następnie wpisując nazwiska osób, których pokrewieństwo chcemy ustalić. Następnie możesz pobrać wykres jako PDF lub wydrukować go, klikając ikony w prawym górnym rogu.

Przy okazji, gdziekolwiek zobaczysz relację osoby z Tobą wyszczególnioną na szaro z przerywanym podkreśleniem, możesz kliknąć na nią, aby zobaczyć diagram relacji tej osoby z Tobą.

3. PedigreeMap™

Kolejną funkcją, którą bardzo lubię jest PedigreeMap™. Pozwala ona zobaczyć miejsca, w których miały miejsce ważne wydarzenia w życiu moich przodków, takie jak narodziny, zgony i małżeństwa, a nawet zdjęcia, które oznaczyłem jako pochodzące z określonego miejsca.

PedigreeMap™

PedigreeMap™

Funkcja filtrowania w PedigreeMap™ pozwala mi na wyświetlenie mapy z pinezkami dla mojej dalszej rodziny, mojej najbliższej rodziny, tylko przodków, lub wszystkich w moim drzewie, wgłębiając się w każdy kraj i każde z miast i miasteczek tego kraju. Funkcja ta dostarcza mi również listę wszystkich osób związanych z określonym miejscem, a nawet ostrzega mnie, jeśli w miejscu tym znajduje się błąd lub niespójność.

PedigreeMap™ pomaga mi upewnić się, że moje informacje są dokładne, co więcej, daje mi wgląd w to, dlaczego moja rodzina jest spokrewniona w taki sposób, w jaki jest, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że nasi przodkowie nie podróżowali zbyt daleko za ożenkiem.

Możesz znaleźć PedigreeMap™ klikając „Więcej” pod zakładką Drzewo genealogiczne w pasku nawigacyjnym.

4. Oś czasu drzewa genealogicznego

Korzystając z tej funkcji, mogę zbudować oś czasu dla mojej rodziny sięgającą 9 pokoleń wstecz dla każdej osoby w moim drzewie. To pomaga mi zrozumieć życie tej osoby w kontekście wydarzeń dziejących się wokół niej, czy to wydarzeń historycznych, czy narodzin i śmierci innych członków rodziny. Przedstawia wiek, w którym mieli oni swoje dzieci w łatwym do zrozumienia formacie wizualnym.

Accessing options from Family Tree Timeline

Dostęp do opcji osi czasu drzewa genealogicznego

Oś czasu drzewa genealogicznego pomaga mi bardzo łatwo dostrzec, czy któreś daty urodzenia i śmierci zostały wprowadzone nieprawidłowo lub czy brakuje mi informacji.

5. Photo Discoveries™

Dodanie zupełnie nowej gałęzi do drzewa genealogicznego za pomocą Instant Discoveries™ może być przyjemne, ale jako genealog, który woli dodawać informacje do mojego drzewa w sposób bardziej żmudny, osobiście jestem o wiele bardziej podekscytowany Photo Discoveries™.

Photo Discoveries™ pomaga odnaleźć osobiste zdjęcia osób, które są już w moim drzewie genealogicznym – czasami osób, których twarzy nigdy wcześniej nie widziałem. Takie nowe zdjęcia to naprawdę cenne znaleziska. Doceniam to, że mogę przeglądać zdjęcia jedno po drugim i wybierać te, które chcę dodać do mojego drzewa.

Możesz zobaczyć swoje Photo Discoveries™ klikając na „Instant Discoveries™” w zakładce Badania na pasku nawigacyjnym, a następnie klikając zakładkę Photo Discoveries™ na górze strony.

6. Tagowanie zdjęć

Jest to stosunkowo nowa funkcja na MyHeritage i wow, jest fantastyczna!

Funcja Tagowania zdjęć pozwala mi oznaczyć do 25 zdjęć, na których znajduje się ta sama osoba w ciągu dosłownie kilku sekund. Jako ktoś, kto posiada setki zdjęć tych samych bliskich członków rodziny, posiadanie ich twarzy oznaczonych i rozpoznanych na tych zdjęciach jest dla mnie ogromnie pomocne.

Photo Tagger

Tagowanie zdjęć

7. Record Matches – powiązania rekordów

Istnieje bardzo prosty powód, dla którego uwielbiam tę funkcję: Jestem leniwy.

Record Matches czyni moje życie o wiele łatwiejszym, ponieważ zapobiega potrzebie aktywnego poszukiwania rekordów ze wzmianką o moich krewnych, w moim drzewie genealogicznym. Wszystko co muszę zrobić to spojrzeć na moje drzewo, kliknąć brązowe ikony tam gdzie się pojawiają i przejrzeć rekordy, które algorytm znalazł dla mnie automatycznie.

The Record Match icon on a person's profile card

Ikona Record Match na karcie profilowej osoby

Chociaż ogólnie ufam zapisom historycznym bardziej niż drzewom genealogicznym innych ludzi, nadal powinny być traktowane z przymrużeniem oka. Czasami sam zapis zawiera błędy, lub Record Match jest nieprawidłowy i dostarcza mi zapis osoby o tym samym nazwisku, która urodziła się lub zmarła w tym samym miejscu. Tak więc bardzo ważne jest, aby czytać i przeglądać te rekordy tylko po to, aby upewnić się, że dotyczą one właściwej osoby.

8. Poszukaj informacji o danym przodku

Jeśli masz chęć, jest jeszcze jedna funkcja, która może Ci się spodobać: „Zbadaj tę osobę”, która pojawia się w lewym panelu profilu każdej osoby w Twoim drzewie.

The

Opcja „Zbadaj tę osobę” w panelu profilu

Ta funkcja automatycznie uruchamia wyszukiwanie używając głównych szczegółów dotyczących tej osoby, co oszczędzi ci kłopotu z samodzielnym wprowadzaniem informacji do formularza wyszukiwania. Polecam wypróbowanie tej funkcji, jeśli nie otrzymujesz żadnych dobrych Record Matches dla konkretnej osoby, ponieważ czasami wyszukiwanie pojawi się z wynikami, dla których algorytm Record Match nie był „wystarczająco pewny”, aby ci je podać, ale są one rzeczywiście istotne dla tej osoby.

9. Census Helper™

Mówiąc o oszczędzaniu czasu podczas badania zapisów historycznych dotyczących członków Twojej rodziny, co powiesz o Census Helper™?

The Census Helper™

Census Helper™

Jest to bardzo przydatne narzędzie, które skanuje Twoje drzewo i generuje listę osób, które prawdopodobnie pojawią się w określonej kolekcji rekordów spisu powszechnego. Census Helper™ obejmuje spisy ludności z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Irlandii, Szkocji, Danii, Norwegii i Francji i jest tak łatwy w użyciu. Wystarczy kliknąć przycisk „Badaj” dla osoby z listy, aby wyszukać ją w odpowiednim spisie.

10. Etykiety dla dopasowań DNA

Na koniec muszę wspomnieć o fantastycznych etykietach dla Podobieństw DNA.

Labeled Shared DNA Matches

Oznaczone wspólne dopasowanie DNA

Dzięki tej funkcji mogę grupować moje dopasowania według różnych gałęzi w moim drzewie genealogicznym. To sprawia, że o wiele łatwiej jest mi zgadnąć, do której gałęzi drzewa należą nieznane dopasowania DNA, ponieważ kiedy patrzę na moje wspólne dopasowania z tajemniczym dopasowaniem, widzę wszystkie etykiety, które przypisałem do tych wspólnych dopasowań i od razu wyłapuję schematy. Wtedy jestem gotowy spojrzeć na drzewo rodowe tej osoby i skontaktować się z nią, aby spróbować dowiedzieć się, kim dokładnie jest nasz wspólny przodek.

MyHeritage posiada tak wiele wspaniałych funkcji, że trudno było zdecydować się tylko na 10 – a ponieważ ciągle wprowadzamy innowacje, zawsze jest coraz więcej do wyboru! Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zapoznać się z niektórymi funkcjami, których być może jeszcze nie odkryłeś, lub zachęcił Cię do przyjrzenia się bliżej tym, o których już wiesz.

Zarejestruj się na MyHeritage już dziś, aby korzystać z tych wszystkich funkcji i wiele więcej!

Daniel Horowitz jest Ekspertem Genealogii dla MyHeritage. Oddany Genealogii od 1986 roku, Daniel był nauczycielem i redaktorem przewodnika po projekcie historii rodziny ” Poszukiwanie moich korzeni” (ang. Searching for My Roots) w Wenezueli przez 15 lat. Był członkiem zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Żydowskich Towarzystw Genealogicznych (IAJGS) przez 10 lat. Obecnie jest zaangażowany w kilka projektów crowdsource’owej digitalizacji i transkrypcji, a także pełni funkcję członka zarządu Izraelskiego Stowarzyszenia Badań Genealogicznych (IGRA). Od 2006 roku Daniel pracuje w MyHeritage łącząc się z towarzystwami genealogicznymi, blogerami i mediami, jak również prowadzi wykłady i uczestniczy w konferencjach na całym świecie.