Rodzina: Dlaczego wspólne spożywanie posiłków jest ważne?

Rodzina: Dlaczego wspólne spożywanie posiłków jest ważne?

Zdarza się, że od rana jesteśmy w biegu, nie mamy nawet czasu na chwilę usiąść i wypić poranną kawę z drugą połówką, a co dopiero zjeść wspólne śniadanie z rodziną i dziećmi. Rzeczywistość jest czasem trudna, jednak czy nie warto wziąć głęboki oddech, i przypomnieć sobie, co w życiu jest najważniejsze, być może za chwilę nie będzie nam dane usiąść przy stole z ukochaną osobą, czy dziećmi, być może nie uda nam się odbudować utraconych więzi, które latami skradały nam nadgodziny wypracowywane w pracy? 

Coca-Cola niegdyś w ramach swojej kampanii zleciła IQS wykonanie badań, których wyniki pokazały, że 86% Polaków ceni sobie czas spędzony z rodziną podczas wspólnych posiłków. To wspaniałe wieści!

Jednak zastanówmy się, czy wspólny posiłek, to tylko zasiadanie przy stole, i spożywanie dań, czy też ma on inne, nieco głębsze znaczenie. Oto, jakie korzyści może nam dawać kilkunastominutowe, czy kilkudziesięciominutowe, wspólne spożywanie posiłku przy stole:

  1. Budowanie więzi – Lepsza komunikacja i wzajemne poznawanie siebie. Podczas wspólnych posiłków nawiązujemy relacje, wzmacniamy więzi, tworzymy plany i uczymy się wzajemnie od siebie. Wymieniamy się pomysłami, opowiadamy o swoim poprzednim dniu, czy tym bieżącym.
  2. To okazja, by pobyć razem – Warto nakłonić dzieci do pomocy przy przygotowywaniu obiadu, czy nakrywaniu stołu. Jak napisano na portalu silnarodzina.pl ”Rodzina skupiona wokół stołu to rodzina żywa, serdeczna, żyjąca sprawami innych„.
  3. Stół jako centrum „kultury domowej” – Stół i spożywane przy nim posiłki mogą okazać się „centrum kultury rodzinnej”, które stanie się miejscem sympatycznych spotkań, przepływu ogromu pozytywnej, być może czasem negatywnej energii (których wyrażanie jest równie ważne, jak tych pozytywnych) i emocji, miejscem dzielenia się i tworzenia więzi.
  4. Kształtowanie dobrych obyczajów – Wspólne posiłki stanowią okazję do kształtowania obyczajów związanych z dobrym zachowaniem się przy stole oraz umiejętności społecznych.
  5. Wspólne posiłki pozytywnie wpływają na wzrost zasobu słownictwa, na wypowiadanie się w grupie, towarzystwie, co z kolei przekłada się na lepsze wyniki dzieci w nauce. 
  6. Wspólne posiłki wpływają pozytywnie na stabilność emocjonalną dzieci i ich odporność psychiczną.

Jak to wygląda u Ciebie w rodzinie? Czy jadacie wspólne posiłki? Czy sądzisz, że jadanie wspólnych posiłków ma pozytywny wpływ na relacje w Twojej rodzinie?

Źródło:

Dziennik.pl, silnarodzina.pl