Radość z posiadania rudych włosów?

Radość z posiadania rudych włosów?

Jakie są korzenie „czerwonych” włosów?

Włosy nabierają koloru dzięki naturalnym pigmentom produkowanym przez organizm, zwanym melaniną. Kiedy organizm produkuje wysoki poziom pigmentu zwanego feomelaniną – który ma odcień różowy lub czerwonawy – oraz niski poziom ciemnego pigmentu eumelaniny, wynikiem tego są czerwone włosy.

Tak więc co powoduje, że ciało rudowłosej osoby wytwarza różne poziomy feomelaniny i eumelaniny? Tej informacji nie można znaleźć w żadnych miejscu, ale naukowcy odkryli, że jest to związane z mutacją genetyczną receptora melanokortyny 1 (MC1R). MC1R jest kluczowym białkiem biorącym udział w określaniu koloru włosów i skóry, i znajduje się on w chromosomie 16. Mutacja prowadzi do powstania genu recesywnego dla czerwonych włosów.

Fakt, że jest recesywny oznacza, że możesz posiadać gen czerwonych włosów, i nawet o tym nie wiedzieć. Kiedy dziecko rodzi się z rudymi tzw. “Czerwonymi włosami”, muszą odziedziczyć mutację od obojga rodziców na dwóch kopiach chromosomów. Nawet jeśli osoba dziedziczy gen recesywny od obojga rodziców, nie jest ona z góry „skazana” na posiadanie rudych włosów.

Czerwony włosy, a „zimniejsze” kraje

Zapewne słyszałeś, że w Irlandii zamieszkuje więcej czerwonogłowych, aniżeli w jakimkolwiek kraju na świecie. Fakty mówią jednak same za siebie, to w USA zamieszkuje najwięcej rudzielców, aniżeli w jakimkolwiek innym kraju: a ich liczba wynosi 6-18 milionów! Jednakże Irlandia posiada największą koncentrację czerwonowłosych, a więc: 10% irlandzkiej populacji jest posiadaczem “czerwonych” włosów, w porównaniu do 2-6% populacji USA.

Czerwone włosy dominują również w Szkocji, Rosji i innych krajach na obrzeżach Europy Północnej i Zachodniej, a także wśród Żydów aszkenazyjskich. W przeciwieństwie do tego, rude włosy występują bardzo rzadko w Azji i Afryce Subsaharyjskiej.

Dlaczego w pobliżu równika jest mniej rudowłosych? Odpowiedź brzmi: Mutacja genetyczna powodująca rude włosy („gen rudy”) jest również związana z innymi cechami, które ułatwiają przetrwanie i utrzymanie zdrowia w chłodniejszym klimacie.

Niski poziom eumelaniny u rudowłosych może również sprawić zazwyczaj jest bardzo gładka, a jej opalenie jest bardzo utrudnione. Z drugiej strony, jasna skóra produkuje więcej witaminy D, co oznacza, że osoby z rudymi włosami nie potrzebują tak dużo słońca. Minusem jest to, że łatwo ulegają poparzeniom słonecznym i są bardziej podatne na nowotwory skóry.

Kiedy skóra nie jest podatna na opalanie, a tym samym nie może sama chronić się przed oparzeniami słonecznymi, wówczas “chroni się” piegami, dlatego też tak wiele rudzielców jest piegowata.

Historyczne przekonania na temat czerwonych włosów

Nie ma naukowych dowodów na związek między kolorem włosów a osobowością, ale stereotyp, że rudzielcy są pełni temperamentu i mają ostry język, sięgają wieków wstecz. Przed erą nowoczesnej medycyny Europejczycy wierzyli, że cechy fizyczne były związane z typami osobowości, a rude włosy kojarzyły się z pingwinem, czyli optymistycznym temperamentem. Ludzie z takim typem osobowości uważani byli za gadatliwych, energicznych, społecznych i podejmujących ryzyko. W tradycyjnej indyjskiej praktyce leczniczej Ayurvedy, rude włosy kojarzyły się z temperamentem Pitta, który jest scharakteryzowany jako ognisty.

Niestety, w historii pojawiły się również negatywne stereotypy na temat rudowłosych. W średniowieczu ludzie myśleli, że czerwone włosy i zielone oczy są znakiem czarownicy, wilkołaka lub wampira. Czerwone włosy kojarzyły się również z ludnością żydowską – a następnie ze stereotypami antysemickimi – w sztuce i literaturze średniowiecznej. Shylock Shakespeare’a miał czerwone włosy, podobnie jak Fagin Dickens. Judasz Iskariota był często przedstawiany z czerwonymi włosami w sztuce hiszpańskiej i włoskiej. Rudzi Żydzi i czarownice byli prześladowani ze względu na te stereotypy.

Na szczęście w dzisiejszych czasach, czerwone włosy są bardziej podziwiane aniżeli wyśmiewane. Rudowłosi wszędzie odczuwają pewną solidarność dzięki wyjątkowemu i pięknemu odcieniu włosów. W Holandii odbywa się nawet konwent zwany Dniem Rudowłosych, podczas którego rudowłosi z całego świata zbierają się na specjalne zajęcia i imprezy. Festiwal jest tylko jednym ze sposobów świętowania obecności genu rudości.

Czy w Twojej rodzinie są jacyś rudzielcy? Opowiedz nam w komentarzach poniżej!