MyHeritage dodało 55 milionów zapisów historycznych w styczniu 2024 roku

MyHeritage dodało 55 milionów zapisów historycznych w styczniu 2024 roku

W styczniu 2024 r. dodaliśmy 55 milionów rekordów historycznych z 20 kolekcji rekordów historycznych ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Finlandii, byłych terenów należących do Rosji, Irlandii, Szkocji i Szwecji. Rekordy obejmują wykazy telefoniczne, rejestry urodzeń i chrztów, ofiary wojenne, rejestry sądowe zmarłych, rejestry poborowych i poborowych, rejestry zgonów i pochówków, rejestry małżeństw oraz rejestry imigracyjne i emigracyjne.

Poniżej nieco więcej szczegółów na temat każdej z kolekcji:

Wielka Brytania, książki telefoniczne

W tej kolekcji znajdują się rekordy książek telefonicznych z Anglii z lat 2001 i 2003. Rekordy zazwyczaj zawierają imię i nazwisko osoby, rok i miejsce zamieszkania oraz nazwiska ewentualnych krewnych.

Anglia, książki telefoniczne

Finlandia, Karelia – urodzenia i chrzty

W tej kolekcji zawarte są zapisy narodzin i chrztów z okresu od 1685 do 1949 roku z regionu Karelia w Finlandii. Zapisy obejmują zazwyczaj imię dziecka, datę urodzenia, datę chrztu, miejsce zamieszkania i imiona rodziców. Mogą one również zawierać nazwiska dodatkowych krewnych.

Region Karelia to obszar w Europie Północnej o znaczeniu historycznym dla Rosji (w tym w czasach sowieckich), Finlandii i Szwecji. Obszar ten jest obecnie podzielony pomiędzy Finlandię i Rosję. Republika Karelii jest podmiotem federalnym Rosji utworzonym w 1991 r. z Karelskiej ASRR. Przesmyk Karelski wchodzi w skład obwodu leningradzkiego. Po stronie fińskiej znajdują się części regionów Karelii Południowej, Karelii Północnej i Kymenlaakso.

Finlandia, Karelia – urodzenia i chrzty

Europa Wschodnia, Azja i Bliski Wschód – tereny, które niegdyś podlegały pod Rosję, Ofiary I Wojny Światowej

Niniejszy zbiór zawiera akta wojskowe dzisiejszej Europy Wschodniej, Europy, Azji i Bliskiego Wschodu (Rosji, Ukrainy, Polski, Białorusi, Gruzji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu i Tadżykistanu) w latach 1913-1921. Udokumentowane w kolekcji wydarzenia obejmują różne rodzaje zdarzeń wojskowych, w tym przypadki śmierci, obrażeń, żołnierzy zaginionych w akcji, otrzymania odznaczeń i inne. Akta zazwyczaj zawierają imię i nazwisko żołnierza, miejsce zamieszkania oraz datę i miejsce wydarzenia, które miało miejsce. W niektórych przypadkach podawana jest również data śmierci.

MyHeritage umożliwia przeszukiwanie tej kolekcji w danym języku i otrzymywanie wyników w innym języku przy użyciu unikalnej technologii Global Name Translation™. Technologia ta automatycznie przekłada nadane imiona i nazwiska na język zapytania. Na przykład, zapytanie o Alessandro (Alexander w języku włoskim) wyszuka również „Саша”, rosyjską formę Sashy, popularny pseudonim dla Alexandra, z odpowiednim tłumaczeniem na język wyszukiwania.

Dawne tereny Rosji, Ofiary I Wojny Światowej

Irlandia, Irlandia Północna, Książki telefoniczne

W tej kolekcji dostępne są zapisy książek telefonicznych z Irlandii Północnej z lat 2001 i 2003. Zapisy zazwyczaj zawierają imię i nazwisko osoby, rok i miejsce zamieszkania oraz ewentualnych krewnych.

Irlandia, Irlandia Północna, Książki telefoniczne

Szkocja, książki telefoniczne

Niniejsza kolekcja zawiera zapisy z książek telefonicznych ze Szkocji z lat 2001 i 2003. Rekordy zawierają imię i nazwisko osoby, rok i miejsce zamieszkania oraz ewentualnych krewnych.

Szkocja, książki telefoniczne

Szwecja, Sztokholm, sąd rejonowy, ewidencja spadków po zmarłych

W tej kolekcji znajdziemy się akta spadkowe po zmarłych z sądu rejonowego w Sztokholmie w Szwecji. Zapisy zazwyczaj zawierają imię i nazwisko zmarłego oraz datę śmierci.

Szwecja, Sztokholm, sąd rejonowy, ewidencja spadków po zmarłych

Wielka Brytania, Armia Brytyjska i Siły Powietrzne, zwoje ewidencyjne, 1920 r.

W tej kolekcji znajdziemy akta personelu wojskowego, który służył w Armii Brytyjskiej i Siłach Powietrznych w 1920 roku. Osoby te urodziły się przed 1901 rokiem. Zapisy zazwyczaj zawierają imię i nazwisko żołnierza, datę urodzenia oraz informacje o służbie, takie jak pułk czy numer jednostki.

Wielka Brytania, Armia Brytyjska i Siły Powietrzne, zwoje ewidencyjne, 1920 r.

Kalifornia i Hawaje, imigracja Chińczyków do Stanów Zjednoczonych

W tej kolekcji zgromadzono dane imigrantów z Chin, którzy w latach 1874-1954 przybyli do Kalifornii i na Hawaje w Stanach Zjednoczonych. Zapisy zazwyczaj zawierają imię i nazwisko imigranta, datę i miejsce urodzenia, datę i miejsce przybycia oraz nazwę statku.

Imigranci z Chin odegrali kluczową rolę w dorobku kulturowym i gospodarczym Kalifornii i Hawajów w Stanach Zjednoczonych. Podczas kalifornijskiej gorączki złota wielu Chińczyków szukało nowych możliwości, przyczyniając się do rozwoju stanu. Ponadto chińscy robotnicy odegrali kluczową rolę w budowie Kolei Transkontynentalnej, łączącej wschodnie i zachodnie wybrzeże. Chińscy imigranci na Hawajach zostali zaangażowani do pracy na plantacjach cukru, wnosząc na wyspy umiejętności i tradycje.

Kalifornia i Hawaje, imigracja Chińczyków do Stanów Zjednoczonych

Michigan, USA, zgony w okręgu Macomb

Kolekcja ta zawiera akta zgonów z hrabstwa Macomb, Michigan, Stany Zjednoczone, począwszy od roku 1868. Zapisy zazwyczaj zawierają imię i nazwisko zmarłego oraz datę śmierci.

Michigan, USA, zgony w hrabstwie Macomb

Nevada, Okręg Clark, małżeństwa

W tej kolekcji znajdziemy akta małżeństw z hrabstwa Clark, Nevada, Stany Zjednoczone, począwszy od roku 1900. Zapisy zazwyczaj zawierają imiona pana młodego i panny młodej oraz datę ślubu.span>

Nevada, hrabstwo Clark, małżeństwa

Karolina Północna, USA, Okręg Wake, Akta urodzeń

W tej kolekcji znajdziemy akta urodzeń z hrabstwa Wake, w Karolinie Północnej, w Stanach Zjednoczonych, począwszy od roku 1900. Zapisy zawierają zazwyczaj imię dziecka, datę urodzenia i imiona rodziców.

Karolina Północna, USA, Hrabstwo Wake, Akta urodzeń

Karolina Północna, USA, Akta zgonów z okręgu Wake

W tej kolekcji znajdziemy akta zgonów z hrabstwa Wake, w Karolinie Północnej, w Stanach Zjednoczonych, począwszy od 1909 roku. Zapisy zazwyczaj zawierają imię i nazwisko zmarłego oraz datę zgonu.

Karolina Północna, USA, Akta zgonów z hrabstwa Wake

Karolina Północna, USA, Okręg Wake, Akta małżeństw

W tej kolekcji znajdziemy akta małżeństw z hrabstwa Wake, w Karolinie Północnej, w Stanach Zjednoczonych, począwszy od roku 1901. Zapisy zazwyczaj zawierają imiona pana młodego i panny młodej oraz datę ślubu.

Karolina Północna, USA, hrabstwo Wake, Akta małżeństw

Ohio, USA, Okręg Stark, Rejestracje sądowe spadkobierców

W tej kolekcji znajdziemy rejestry sądowe Sądu Spadkowego Hrabstwa Stark, w Ohio, USA od 1809 roku. Dokumentacja zazwyczaj zawiera nazwiska osób zaangażowanych w sprawę, ich miejsce zamieszkania, datę procesu, datę śmierci zmarłego oraz inne informacje o sądzie i sprawie.

Ohio, USA, hrabstwo Stark, Rejestracje sądowe spadkobierców

Oregon, USA, Okręg Multnomah – Akta małżeństw

W tej kolekcji znajdziemy akta małżeństw z hrabstwa Multnomah w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych z lat 1855-1924. Zapisy zazwyczaj zawierają imiona pana młodego i panny młodej oraz rok zawiązania małżeństwa.

Oregon, USA, Hrabstwo Multnomah – Akta małżeństw

USA, żołnierze i marynarze wojny meksykańsko-amerykańskiej

This collection contains military records of soldiers and sailors who served in the Mexican-American War, which took place between the years 1846 and 1848. Records typically include the name of the soldier, the date and place of birth, the date and place of enlistment, and the date of discharge.

Wojna meksykańsko-amerykańska była inwazją armii Stanów Zjednoczonych na Meksyk w latach 1846-1848. Nastąpiła po amerykańskiej aneksji Teksasu w 1845 roku, który Meksyk nadal uważał za swoje terytorium, gdyż odmówił uznania traktatów z Velasco. Zakończenie wojny doprowadziło do odstąpienia przez Meksyk znacznych terytoriów Stanom Zjednoczonym w zamian za 15 milionów dolarów i przejęcie długu w wysokości 3,25 miliona dolarów, co spowodowało utratę 55% terytorium.

USA, żołnierze i marynarze z wojny meksykańsko-amerykańskiej

Wisconsin, USA, rejestry sądowe w stanie Wisconsin

Niniejszy zbiór zawiera rejestracje sądowe od 1837 roku ze stanu Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Zapisy zwykle zawierają nazwiska osób zaangażowanych w sprawę, ich miejsce zamieszkania oraz inne informacje o sądzie i sprawie.

Zapisy w tej kolekcji pochodzą z sądów Wisconsin w następujących okręgach: Dodge, Fond du Lac, Green Lake, Marquette i Winnebago.

Wisconsin, USA, rejestry sądowe w stanie Wisconsin

Walia, Wielka, Brytania, Książki telefoniczne

W tej kolekcji znajdują się rekordy z książek telefonicznych z Walii z lat 2001 i 2003. Zapisy zazwyczaj zawierają imię i nazwisko osoby, rok i miejsce zamieszkania oraz nazwiska ewentualnych krewnych.

Walia, Wielka, Brytania, Książki telefoniczne

Przykłady

W zbiorze Nevada, okręg Clark, Akta małżeństw, znajduje się zapis, który z pewnością przykuje uwagę: akt małżeństwa Benjamina Gezy Afflecka i Jennifer Lopez.

Mimo że ta konkretna kolekcja nie zawiera zdjęć, same szczegóły tekstu są fascynujące. Dobrze znana w hollywoodzkich kręgach para zawarła związek 17 lipca 2022 roku w okręgu Clark w stanie Nevada. Ten dokument, oficjalnie zarejestrowany 1 sierpnia 2022 r., to coś więcej niż tylko ciekawostka o celebrytach; to przykład tego, jak często współczesne zapisy mogą być równie urzekające, jak te historyczne.

W kolekcji Stanów Zjednoczonych, Żołnierze i Żeglarze z okresu wojny meksykańsko-amerykańskiej, znaleźliśmy zapis dotyczący wczesnej kariery wojskowej Ulyssesa Simpsona Granta, który w późniejszym czasie został 18. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

W wieku 24 lat Grant, urodzony około 1822 roku w Ohio, zaciągnął się jako żołnierz. Jego akta z 1 lipca 1843 r. w West Point w stanie Nowy Jork odnotowują jego początkowy stopień jako 2. porucznika w 4. pułku piechoty. Na uwagę zasługują notatki o jego szybkich awansach we wrześniu 1847 roku, co jest wyraźnym znakiem jego rosnących umiejętności przywódczych i wojskowych.

Podsumowanie

Wierzymy, że te cenne zbiory pomogą Ci dokonać wielu nowych odkryć w Twoich badaniach nad historią rodziny. Przeszukiwanie kolekcji na MyHeritage jest bezpłatne. By wyświetlać rekordy lub zapisywać je do swojego drzewa genealogicznego, będziesz potrzebować subskrypcji na dane lub kompletnej.

Użytkownicy posiadający drzewo genealogiczne na MyHeritage będą automatycznie powiadamiani za pomocą naszej technologii Record Matching, w chwili kiedy rekordy z tych kolekcji będą pasować do ich krewnych. Wówczas można przejrzeć rekord i zdecydować, czy chce się dodać te nowe informacje do swojego drzewa genealogicznego.

Życzymy Ci wspaniałych odkryć!