Grupy Genetyczne DNA – Nowe ulepszenia interfejsu użytkownika

Grupy Genetyczne DNA – Nowe ulepszenia interfejsu użytkownika

W grudniu ogłosiliśmy wprowadzenie Grup Genetycznych: długo oczekiwane rozszerzenie wyników etnicznych MyHeritage DNA, które  identyfikuje pochodzenie przodków z niewiarygodnie wysoką rozdzielczością 2 114 regionów geograficznych. Ta nowa funkcja daje użytkownikom szansę na głębokie „zanurzenie się” w ich pochodzeniu i odkrycie ścieżek, którymi podróżowali ich przodkowie. Nasi użytkownicy z całego świata są zachwyceni Grupami Genetycznymi

Obiecaliśmy dalsze aktualizacje tej funkcji i mamy przyjemność ogłosić, że pierwsze aktualizacje są już tutaj. Obejmują one dodanie widżetu osi czasu, który umożliwia śledzenie wzorca migracji grupy genetycznej w czasie – oraz bardziej szczegółową, lepiej zorganizowaną sekcję Głównych miejsc (Top Places), gdzie można zobaczyć, gdzie członkowie grupy genetycznej mieszkali w danym okresie czasu.

Widżet Osi czasu

Od momentu uruchomienia, każda grupa genetyczna posiadała stronę z określonymi informacjami genealogicznymi, w tym opis grupy, mapę pokazującą główne miejsca, w których żyli członkowie grupy w różnych okresach czasu, wspólne nazwiska i imiona przodków w grupie, najbardziej rozpowszechnione grupy etniczne wśród członków grupy oraz inne grupy genetyczne, które są blisko spokrewnione z daną grupą.

Od teraz, wprowadziliśmy również Widżet Osi Czasu (o czarnej otoczce; ramce), który pozwala Ci na łatwe przełączanie się pomiędzy 50 różnymi okresami w historii pod względem wzorców migracyjnych. Oś ta zastępuje podstawowe “menu” rozwijane, które proponowaliśmy uprzednio. 

Oś czasu zawiera w prawym górnym rogu nową opcję odtwarzania animacji, która automatycznie przechodzi przez wszystkie okresy i aktualizuje mapę (tzw. heatmap). Innymi słowy, oś czasu pozwala na łatwiejsze obserwowanie wzorców migracji grup genetycznych, zarówno ręcznie jak i za pomocą animacji.

Animacja osi czasu dla grupy genetycznej „Mormoni w USA (Utah i Idaho) i w Kanadzie”

Animacja osi czasu dla grupy genetycznej „Mormoni w USA (Utah i Idaho) i w Kanadzie”

Główne miejsca

Główne miejsca oznaczają miasta i państwa z całego świata, gdzie członkowie Grup Genetycznych żyli na przestrzeni lat. 

Sekcja „Główne miejsca”, wyświetlana w panelu po lewej stronie strony Grupy genetycznej, ma teraz bardziej uporządkowaną hierarchię. Kraje otrzymują teraz dokładniejsze „oceny” od miast znajdujących się pod nimi, co pomaga uporządkować je zgodnie z ich przewagą w Top miejscach danej grupy. Dodatkowo, miasta są zagnieżdżone pod regionami, w których się znajdują. W ten sposób, znacznie łatwiej jest zrozumieć rozmieszczenie Najlepszych/Głównych miejsca w grupie na pierwszy rzut oka. 

W poniższym przykładzie, można łatwo zobaczyć na pierwszy rzut oka, że Grupa Genetyczna „Niemieccy osadnicy w Missouri i Illinois” była zdecydowanie obecna  we Francji, Niemczech, USA, Anglii i Szkocji w latach 1600-1650.

Now hierarchia „Głównych miejsc”

Now hierarchia „Głównych miejsc”

Możesz wybrać; kliknąć na każdy kraj, aby odkryć listę dalej, i aby zobaczyć regiony lub miasta w obrębie wymienionych krajów, aż do bardzo precyzyjnie dostrojonej rozdzielczości. Prawdopodobnie znajdziesz miejsca urodzenia niektórych z Twoich przodków!

Nowa hierarchia Głównych miejsc: rozszerzenie pełnej listy

Nowa hierarchia Głównych miejsc: rozszerzenie pełnej listy

Jeszcze przed tą aktualizacją, „Główne Miejsca” były tylko krótką listą miejsc – krajów lub miast – uszeregowanych według liczby drzew genealogicznych, w których się pojawiły, które były powiązane z zestawami DNA tworzącymi każdą Grupę Genetyczną, bez hierarchii i bez możliwości wglądu w większą ilość miejsc. 

Dostęp do wyżej wspomnianej aktualizacji

Ta aktualizacja jest dostępna dla wszystkich użytkowników MyHeritage, którzy mają dostęp do Grup Genetycznych będących częścią Przybliżonego pochodzenia DNA. Obejmuje to użytkowników, którzy zakupili zestaw DNA MyHeritage i tych, którzy przesłali swoje DNA z innego serwisu i zostali zarejestrowani lub zapłacili opłatę za odblokowanie dostępu do zaawansowanych funkcji DNA MyHeritage.

Jeśli już jesteś klientem MyHeritage DNA, przejdź do strony Przybliżone Pochodzenie Etniczne i wybierz Grupy Genetyczne, w celu skorzystania z nowych funkcji: Widżet Osi Czasu  i ulepszona sekcja Główne miejsca. 

Nie miałeś okazji zakupić jeszcze naszego testu DNA? Zamów go już teraz!

Jeśli wykonaleś już test DNA w innym serwisie – wystarczy, że załadujesz swoje wyniki do strony MyHeritage. Ładowanie danych DNA i przeglądanie wygenerowanych połączeń DNA jest darmowe, jednak w celu skorzystania z danych z Grup Genetycznych i Przybliżonego Pochodzenia Etnicznego, wymagana jest jednorazowa opłata odblokowująca dane, w wysokości 29$. Kliknij tutaj, aby zaimportować swoje dane DNA do MyHeritage. 

Śledź informacje aktualizacjach DNA i Grup Genetycznych na bieżąco

Funkcja Grupy Genetyczne jest jedną z najbardziej oczekiwanych, i jest rezultatem trzyletniej, ciężkiej pracy naszego zespołu badawczego. Kontynuujemy naszą ciężką pracę, tak by móc zaoferować Ci jeszcze lepszy wgląd w historię Twoich przodków, tak byś mógł w pełni cieszyć się przygodą z genealogią i genetyką. Zostań z nami na bieżąco tutaj na blogu, oraz na naszych kanałach Facebook i Twitter – już wkrótce kolejne aktualizacje!