Prezent, który odmienia życie: 4 osoby, 4 historie i test DNA

Prezent, który odmienia życie: 4 osoby, 4 historie i test DNA

Dla wielu użytkowników MyHeritage test DNA okazał się doskonałym wyborem na prezent. Prezent w postaci zestawu DNA to znacznie więcej niż tylko miłe doświadczenie związane z odkrywaniem swojego pochodzenia – może prowadzić do odkryć historii rodziny, które zmieniają życie.

Poniższe 4 historie podkreślają, jak duży wkład może mieć wykonanie testu DNA MyHeritage w czyjeś życie.

Reta odnalazła swojego biologicznego ojca i nawiązała kontakt z kuzynostwem

Reta, urodzona w 1943 roku w domu dla samotnych matek, była owocem krótkiego związku jej matki, młodej lotniczki WAAF stacjonującej w bazie lotniczej Woodhall Spa w Lincolnshire, z kanadyjskim lotnikiem służącym pod dowództwem Guya Gibsona w Bomber Command. Matka Rety powiedziała o ciąży mężczyźnie, który pierwotnie zamierzał poślubić ją przed wojną, a który stacjonował daleko. Powiedział jej, że zaadoptuje dziecko i poślubi ją tak, jak planował. Tak też się stało: ożenił się z matką Rety i wychował ją jak własną, wraz z dwoma synami, których mieli razem.

Mimo szczęśliwego i bezpiecznego dzieciństwa, tajemnica jej biologicznego ojca wciąż pozostawała nierozwiązana. Matka Rety, która niechętnie wracała do przeszłości, podzieliła się jedynie skąpymi szczegółami: jej biologiczny ojciec był Kanadyjczykiem, nazywał się Donald Dell i stacjonował w Anglii podczas wojny. Te skromne informacje pozostawały niezbadane przez dziesięciolecia, częściowo z szacunku dla rodziny adopcyjnej Rety i potencjalnego wpływu na nieznanych krewnych w Kanadzie.

Moment przełomowy nastąpił w 2018 roku. Reta, wówczas 74-latka, otrzymała zestaw DNA od MyHeritage jako prezent świąteczny od męża i syna. Wyniki DNA doprowadziły do otrzymania przełomowego e-maila od Davida Dalla z Kanady: bliskiego kuzyna. To odkrycie sprawiło, że Reta wkroczyła na ścieżkę odkrywania swoich kanadyjskich korzeni rodzinnych, dowiadując się, że jej biologiczny ojciec, obecnie znany jako Don Dell, przeżył wojnę jako jeniec wojenny, ale nigdy nie wiedział o jej istnieniu.

Kulminacją tej historii są emocjonalne spotkania z nowo odnalezioną rodziną w Kanadzie, w tym z przyrodnią siostrą Anną i różnymi kuzynami, a także świętowanie jej 80. urodzin w otoczeniu tej dalszej rodziny w Kornwalii.

Ina, Reta, and David

Reta i jej kuzynostwo

Zapoznaj się z pełną historią odkrywczą Rety.

Peny odnalazła brata

Gdy Penny Fox zdmuchnęła świeczki na swoim 64. urodzinowym torcie, jej życzenie o rodzinnych więźach miało stać się rzeczywistością. Dzięki zestawowi DNA MyHeritage, który otrzymała od swojego męża, odnalazła całą rodzinę od strony ojca, której nigdy nie znała – wraz z przyrodnim bratem, wujkiem, ciotkami i całą ekipą siostrzenic, siostrzeńców i kuzynów, z których wielu mieszka bardzo blisko niej. Penny spędza dużo czasu ze swoją nowo odkrytą rodziną i „jest coraz lepiej i coraz czulej”.

Została zaadoptowana zaledwie dwa dni po urodzeniu i przez większość życia nie posiadała żadnych informacji na temat swoich biologicznych korzeni. Jej adopcyjna matka nie podała żadnych wskazówek. Próby odkrycia jej pochodzenia poprzez oficjalne kanały doprowadziły do ujawnienia zredagowanych dokumentów. Nawet prywatny detektyw porównał poziom trudności tej sprawy do KGB! Jednakże Penny miała jeden szczegół – pełne nazwisko rodowe, które doprowadziło ją do Brytyjki o imieniu Dorothy Hale Coutinho. Dorothy, pochodząca z Anglii, mieszkała w Singapurze ze swoim mężem podczas II Wojny Światowej, a następnie osiedliła się w Kanadzie z ich małym synem. Niestety, mężowi nie podobało się, jak wychowywała syna, więc zabrał go i opuścił ją. Zdruzgotana Dorothy, pragnąc kolejnego dziecka, zaszła w ciążę podczas krótkiego związku z ojcem Penny.

Z okazji 64 urodzin mąż Penny podarował jej zestaw MyHeritage DNA. Spędzając zimę w Palm Springs, Penny otrzymała powiadomienie o dopasowaniu DNA MyHeritage. Nazywał się Richard Smith – przyrodni brat starszy od niej o 14 miesięcy! Richard, który niedawno stracił siostrę, od samego początku uznał Penny za swoją własną siostrę.

Ich pierwszy zjazd rodzinny w Victorii był bardzo emocjonalny. Obecnie regularnie uczestniczy w spotkaniach rodzinnych, odkrywając radość w szczegółach – takich jak ustalenie, że ona i jej kuzyni mają podobne palce u stóp!

Penny (back row, center, in the navy jacket) reunites with her birth family

Penny (w tylnym rzędzie, pośrodku, w marynarce) ponownie spotyka się ze swoją rodziną

Zapoznaj się z pełną historią Penny.

Dianne odkryła istnienie siostry

71-letnia Dianne Larson w listopadzie 2021 roku zmierzała na świąteczny koncert, gdy telefon od córki wywrócił jej świat do góry nogami. Według dopasowania DNA na MyHeritage, posiadała przyrodnią siostrę. To odkrycie przyszło w przejmującym momencie dla Dianne, która niedawno stanęła w obliczu ogromnej żałoby po stracie dwóch braci, ojca, ciotki i wuja. Poczucie osamotnienia było przytłaczające, a jej najbliższa rodzina bardzo się skurczyła w ciągu ostatnich miesięcy. Zestaw DNA, przemyślany prezent od jej córki Saundry, początkowo miał na celu zbadanie odległych korzeni rodzinnych. Jednakże to, co dostarczył, było ogniwem, za którym Dianne tęskniła przez całe życie, i to w czasie, gdy najbardziej tego potrzebowała.

Przyrodnia siostra, o której mowa, 74-letnia Sarah Triplett, została zaadoptowana w wieku dwóch lat i zawsze pragnęła poznać swoją biologiczną rodzinę. Jej życie było wypełnione pytaniami o pochodzenie i potencjalne rodzeństwo. Matka Dianne, która głęboko kochała dzieci, z pewnością powitałaby Sarę, gdyby wiedziała, że jej mąż ma kolejne dziecko. W międzyczasie adopcyjna matka Sary wspominała o rodzeństwie, ale Sarah zawsze zakładała, że pochodzi ono od strony jej biologicznej matki.

Ten skromny prezent – zestaw DNA MyHeritage – okazał się mieć ogromny wpływ na ich życie. Od nagłego nawiązania kontaktu za pośrednictwem wiadomości e-mail do pierwszego emocjonalnego spotkania w lipcu 2022 r. siostry odkryły niesamowite podobieństwa i zainteresowania, które scementowały ich więź. Teraz cieszą się regularną komunikacją i odnowionym sensem istnienia rodziny.

From the right: Sarah, Dianne, Saundra and Theresa

Od prawej: Sarah, Dianne, Saundra i Theresa

Przeczytaj pełną historię Dianny na naszym blogu.

Tina odnalazła ojca i brata

Tina Hampton od zawsze kwestionowała prawdę o swojej rodzinie biologicznej. Tina, zaadoptowana jako niemowlę, niewiele wiedziała o swoim ojcu i jego rodzinie. Wszystko zmieniło się, gdy otrzymała darmowy zestaw DNA MyHeritage w ramach projektu DNA Quest. Jednocześnie osobny akt świątecznej hojności – dwa zestawy DNA podarowane jako prezenty świąteczne parze rodzeństwa mieszkającego na Wyspach Owczych – doprowadził do kolejnego zaskakującego połączenia: Tina odkryła dalszego wuja, rodzeństwo swojego ojca, o którego istnieniu ani ona, ani jej ojciec nie wiedzieli.

Jej historia rozpoczęła się w 1968 roku w St. Louis w stanie Missouri, gdzie się urodziła, a następnie została zaadoptowana przez ciotkę i wujka ze strony matki. Tożsamość jej ojca była tajemnicą aż do jego nagłego pojawienia się, gdy Tina miała 44 lata. Odnalezienie go otworzyło nowy rozdział w życiu Tiny, wypełniony pytaniami o jej pochodzenie, ale to zestawy DNA – jeden pro bono i dwa w prezencie – dostarczyły odpowiedzi.

Niespodziewane wiadomości z Wysp Owczych okazały się pochodzić od dzieci przyrodniego brata jej ojca. Okazało się, że jej ojciec miał jeszcze jednego brata, którego nigdy nie poznał. Ten przyrodni wujek, Sigmonder „Siggy”, szukał swoich amerykańskich krewnych przez ponad 3 dekady. Dzięki podarowanym zestawom DNA MyHeritage w końcu udało mu się nawiązać połączenie. Tina, jej ojciec i nowo odnaleziony wujek mieli okazję spotkać się i nawiązać nową więź. Chociaż jej ojciec zmarł wkrótce po tym spotkaniu, Tina ma teraz wujka, który przypomina jej Ojca.

Tina z Ojcem

Tina z Ojcem

Zapoznaj się z pełną historią Tiny tutaj.

Najlepsze prezenty nie tylko sprawiają radość – one zmieniają życie. Skorzystaj z naszej Świątecznej Wyprzedaży DNA w MyHeritage i podaruj prezent, który może rozpocząć nowy rozdział w czyimś życiu.

Zamów zestaw DNA MyHeritage!