Zrobiła test DNA, aby znaleźć swojego ojca, który zaginął na wojnie… i odkryła sekret rodzinny

Zrobiła test DNA, aby znaleźć swojego ojca, który zaginął na wojnie… i odkryła sekret rodzinny

Cathy, urodzona na Węgrzech krótko po II wojnie światowej, dorastała nie wiedząc nic o swoim ojcu, z wyjątkiem tego, że zmarł, gdy miała około roku. Próbując dowiedzieć się więcej o jego tożsamości wykonała test DNA MyHeritage – i natknęła się na 70-letni sekret, który jej matka zabrała do grobu.

Cathy urodziła się w Sárvár na Węgrzech w 1947 roku i spędziła kilka pierwszych lat swojego życia w obozie dla imigrantów w Austrii, ze względu na przejęcie Węgier przez komunistów. „Mój ojciec został zabrany przez Rosjan, gdy miałam około roku”, mówi Cathy. „Nigdy więcej o nim nie słyszeliśmy i przypuszczaliśmy, że został zabity. Moja matka bała się, że mogą przyjść także po nią i uciekła w środku nocy ze mną, siostrą i ich rodziną. Skończyłyśmy w obozie dla migrantów prowadzonym przez Czerwony Krzyż w Austrii”.

Kiedy Cathy miała 4 lata, ona i jej matka Jolan otrzymały bilet do Kanady, sponsorowany przez kanadyjską agencję żydowską. Jolan, krawcowa i kapeluszniczka, miała dwie ciotki mieszkające w Nowym Jorku, które wyemigrowały przed wojną, a wkrótce po ich przybyciu do Kanady wysłała Cathy, by mieszkała z nimi przez około rok – rzekomo po to, by Jolan mogła pracować i stanąć na nogi finansowo. Następnie Cathy wróciła do Montrealu i wraz z matką zamieszkała z chłopakiem matki, który wkrótce ożenił się z Jolan i został ojczymem Cathy. „Był ojcem w każdym znaczeniu tego słowa”, mówi Cathy.

Cathy jako dziecko. Zdjęcie pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

Cathy jako dziecko. Zdjęcie pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

W 1971 roku, kiedy Cathy była młodą kobietą, postanowiła przenieść się do Australii wraz z kuzynami swojej matki. Ostatecznie jej matka również tam pojechała. Cathy poznała mężczyznę, który został jej mężem, Gaby – który również urodził się na Węgrzech i przybył do Australii w tym samym roku, w którym Cathy i jej matka przybyły do Kanady. Kiedy Gaby przedstawił Cathy rodzinie, jedna z jego ciotek spojrzała na nią i rozpoznała ją sprzed około 20 lat, a potem zdali sobie sprawę, że Gaby i Cathy dorastali razem w tym samym obozie dla imigrantów w Austrii!

Cathy and Gaby

Cathy i Gaby

Cathy i Gaby pobrali się i mieli 3 dzieci, które ostatecznie dały im 7 wnuków. Cathy pozostała blisko Jolana przez całe życie. Po śmierci matki zdecydowała się zaspokoić swoją ciekawość co do tożsamości ojca. Tak więc w 2020 roku, w środku pandemii COVID, wykonała test DNA MyHeritage.

Początkowo nie była w stanie dokonać żadnych odkryć w wynikach, więc zwróciła się o pomoc do „anioła DNA”: emerytowanego prawnika o nazwisku Stephen Schmedig z Melbourne, który został jej polecony przez Jewish Genealogy. Stephen był znany z łączenia wielu rodzin i Cathy miała nadzieję, że i jej pomoże.

‘Czy siedzisz w tym momencie?’

Pewnego dnia Stephen wysłał jej e-mail z prośbą, by do niego zadzwoniła. Kiedy to zrobiła, pierwszą rzeczą, jaką powiedział, było ” Czy siedzisz w tym momencie?”.
Cathy powiedziała, że tak.
Stephen zapytał, czy Cathy zaglądała ostatnio na swoje konto MyHeritage. Powiedziała, że nie. Stephen powiedział: „Cóż, nie znalazłem twojego ojca. Ale znalazłem twojego brata”.
Brata?
Jakiego brata?

Cathy była zszokowana. Dorastała bez rodzeństwa i nigdy nawet nie rozważała możliwości, że mogłaby otrzymać taką informację. Miała nadzieję, że Stephen ma wieści o ojcu, którego nigdy nie znała i od razu założyła, że brat musiał być od Ojca. Ale w rzeczywistości mieli tę samą matkę. Matkę, która wychowywała ją przez całe życie i z którą była bardzo blisko – i która nigdy nie powiedziała jej, że ma inne dziecko.

Gdy Stephen podzielił się z Cathy wiadomością o odkryciu, jej córka pomogła znaleźć jej brata Michaela na Facebooku. Cathy była zdumiona, widząc podobieństwo między Michaelem a jej matką. „Kiedy zobaczyłam jego zdjęcie, stwierdziłam, że nie ma co do tego żadnych wątpliwości” – powiedziała Cathy podczas wywiadu na łamachThe Daily Telegraph. „Podobieństwo do mojej matki jest dość znaczące. Mają te same oczy”.

Od lewej: Jolan, matka Cathy i Michaela; od prawej: Michael jako dziecko. Zdjęcie pokolorowane, ulepszone i odnowione przez MyHeritage

Od lewej: Jolan, matka Cathy i Michaela; od prawej: Michael jako dziecko. Zdjęcie pokolorowane, ulepszone i odnowione przez MyHeritage

Okazało się, że Cathy i Michael wykonali testy DNA MyHeritage niemal w tym samym czasie. Michael został adoptowany w wieku 6 miesięcy przez kanadyjską rodzinę litewskich Żydów. Obecnie mieszka w Vancouver, a jego adopcyjni rodzice zmarli w latach 2014-2015. Córka jego partnerki zachęciła go do poznania swoich korzeni za pomocą MyHeritage, ponieważ nie miał własnej biologicznej rodziny… a przynajmniej tak mu się wydawało. Nigdy nie wyobrażał sobie, że znajdzie siostrę.

Wygląda na to, że Michael urodził się i został oddany do adopcji w 1952 roku, czyli w roku, w którym Cathy i jej matka były rozdzielone, ponieważ jest od niej o 5 lat młodszy. „Zostałam wysłana, aby zamieszkać z moją prababcią i jej mężem w Nowym Jorku, podczas gdy ona rzekomo osiedlała się w nowym kraju”, mówi Cathy. „Jednak prawdziwym powodem było to, że była w ciąży z Michaelem i nie chciała, żebym o tym wiedziała, więc wysłała mnie do krewnych. W tym momencie zachęcano ją do oddania dziecka do adopcji, ponieważ byłoby to zbyt trudne z dwójką małych dzieci i pracą w pełnym wymiarze godzin. Kiedy przyjechała po mnie, urodziła Michaela, ale nigdy mi o tym nie wspomniała”.

Po kilku odwołanych próbach ze względu na surowe ograniczenia dotyczące podróżowania w Australii, Michael w końcu odbył podróż, aby spotkać się z siostrą w październiku ubiegłego roku.

Michael i Cathy spotykają się po raz pierwszy na lotnisku w Sydney

Michael i Cathy spotykają się po raz pierwszy na lotnisku w Sydney

Obejrzyj moment, w którym w końcu się spotkali:

Cathy powiedziała, że „niemal natychmiast się polubili” i że teraz ma „młodszego brata”, którym może ” rządzić, aby nadrobić wszystkie lata, które przegapiliśmy”.

Gaby, Cathy, Michael i partnerka Michaela Jo-Ann w Operze w Sydney

Gaby, Cathy, Michael i partnerka Michaela Jo-Ann w Operze w Sydney

Cathy ostatecznie odkryła tożsamość swojego biologicznego ojca: znalazła jego nazwisko w akcie ślubu swoich rodziców i dzięki żydowskim zapisom genealogicznym w Kanadzie odkryła, że był on fotografem, który najwyraźniej nie spodobał się Rosjanom i zniknął bez śladu, gdy Cathy miała około roku. „Być może zrobił kilka zdjęć, z których Rosjanie nie byli zadowoleni” – domyśla się Cathy. Co więcej, wyniki DNA Cathy wskazywały na 54% żydowskie pochodzenie, podczas gdy wyniki Michaela wskazywały na 93% żydowskie pochodzenie – co oznacza, że ojciec biologiczny Cathy nie był Żydem. Jej matka również nigdy o tym nie wspominała.

Siblings reunited thanks to a DNA test

Zjednoczone rodzeństwo

„Jestem bardzo wdzięczna MyHeritage i bardzo szczęśliwa, że znalazłam mojego brata”, mówi Cathy. „Nigdy bym sobie tego nie wyobraziła. Myślę, że jest to zdecydowanie najlepsza platforma internetowa, dzięki której można dowiedzieć się o krewnych, o których istnieniu się nie wiedziało. Zasoby i pliki, do których mają dostęp, są niesamowite”.

„Odnalezienie rodziny zajęło mi 67 lat” – mówi Michael. „To tak, jakbym przewrócił zupełnie nową stronę, otwierając nowy rozdział w moim życiu”.

Bardzo dziękujemy Cathy i Michaelowi za podzielenie się z nami swoją niesamowitą historią! Jeśli dokonałeś niesamowitego odkrycia z MyHeritage, chcielibyśmy również usłyszeć Twoją historię. Prosimy o przesłanie jej do nas za pośrednictwem tego formularza bądź na email poland@myheritage.com lub stories@myheritage.com.