Jak napisać nekrolog?

Jak napisać nekrolog?

Jako historyk rodziny, lub po prostu jako człowiek/członek rodziny/społeczności, możesz znaleźć się w obliczu trudnego zadania, jakim jest napisanie nekrologu dla członka rodziny, który niedawno zmarł. Jeśli jesteś genealogiem, to zapewne zdajesz sobie sprawę, jak cenne mogą być nekrologi. Często zawierają one znacznie więcej szczegółów niż jakikolwiek akt zgonu, czasami dostarczając informacji o życiu zmarłej osoby, których nigdy nie znalazłbyś w żadnym innym źródle. W tym momencie możesz przeszukać 102 kolekcje gazet na MyHeritage, aby odkryć fascynujące nekrologi z USA, Kanady i całego świata

Jednakże, jak podsumować całe życie w kilku akapitach? Jak napisać coś, co uczci pamięć ukochanej Ci osoby i pomoże innym uczcić pamięć o danej osobie? 

Po pierwsze:

Czym jest nekrolog?

Słowo „nekrolog” pochodzi od łacińskiego „obitus”, co oznacza „śmierć”. Nekrolog to zawiadomienie o śmierci, tradycyjnie drukowane w lokalnej gazecie, opisujące życie zmarłego. Kiedy umiera osoba, która była sławna lub znana, gazety zazwyczaj drukują nekrolog podsumowujący życie i osiągnięcia tej osoby. W innych przypadkach, rodzina może zdecydować się na napisanie nekrologu i opublikowanie go w lokalnej gazecie lub na specjalnej stronie internetowej.

Co powinno znaleźć się w nekrologu?

Nekrologi nie muszą być szczególnie długie ani szczegółowe. W rzeczywistości, jeśli ułatwi Ci to zadanie, możesz po prostu skorzystać z szablonu lub wzoru (pokazujemy poniżej). To może być najlepsze rozwiązanie, jeśli płacisz za druk nekrologu w lokalnej gazecie i masz ograniczone miejsce.

Jednakże im więcej szczegółów podasz, tym większa będzie jego wartość – zarówno dla osób, które znały zmarłego, jak i dla tych, które nie miały okazji go poznać. Ponadto, nawet jeśli zamierzają Państwo opublikować nekrolog w gazecie, dobrym pomysłem może być napisanie dłuższego, bardziej szczegółowego nekrologu, który będzie można udostępnić w Internecie, czy to za pośrednictwem mediów społecznościowych, bloga, strony internetowej domu pogrzebowego, czy też jako e-mail do rodziny i przyjaciół.

Jak wygląda nekrolog?

Poniżej znajduje się przykład nekrologu z kolekcji gazet MyHeritage. Ten nekrolog dla Aurelii Premore pojawił się w gazecie: The Daily Gazette, Schenectady County, Nowy Jork, 6 kwietnia 1995 roku:

Nekrolog z The Daily Gazette, Schenectady County, NY, 6 kwietnia 1995. Dzięki uprzejmości kolekcji gazet MyHeritage

Nekrolog z The Daily Gazette, Schenectady County, NY, 6 kwietnia 1995. Dzięki uprzejmości kolekcji gazet MyHeritage

Poniżej przykład najprostszej formy nekrologu, który zawiera jedynie fakty:

Fot. nadajwgazecie.pl

Fot. nadajwgazecie.pl

Powyższe nekrologi to doskonałe przykłady tych najprostszych. Pierwszy zaczyna się od imienia i wieku zmarłego w chwili śmierci, a następnie “przechodzi” do odnotowania daty, miejsca i przyczyny śmierci. Następne kilka akapitów zawiera informacje o życiu zmarłego, w tym o jego miejscu urodzenia i wykształceniu, a także trochę o karierze i działalności w społeczności. Następnie nekrolog wspomina o członkach rodziny, którzy również odeszli, a potem o członkach rodziny, którzy nadal żyją. Wreszcie, nekrolog oferuje praktyczne informacje na temat pogrzebu, pochówku i godzin, kiedy można dzwonić po informację, a następnie wspomina o organizacji non-profit, która była ważna dla zmarłego, i do której wsparcia są zaproszeni przyjaciele i rodzina zmarłego. 

Powyższy opis przykładowego nekrologu powinien dać Ci doskonałą strukturę, z którą możesz pracować, jeśli chcesz zachować prostotę i zwięzłość. W Internecie można znaleźć wiele podstwowych form nekrologu, jednakże być może zechcesz go nieco urozmaicić, dodać więcej informacji, myśl przewodnią, którą znarły kierował się za życia? 

Jeśli chciałbyś napisać coś bardziej szczegółowego, dobrym sposobem  jest wyobrażenie sobie, że opisujesz swoją ukochaną osobę przyszłemu potomkowi. Jak myślisz, co ten przyszły potomek chciałby wiedzieć o tej osobie? Co osoba zmarła chciałaby, aby ten potomek wiedział?

Być może najłatwiej będzie zacząć od spisania podstawowych, suchych faktów:

 • Gdzie i kiedy się urodził?
 • Kim byli jego rodzice i rodzeństwo?
 • Gdzie zdobyli wykształcenie?
 • Jaki był ich zawód?
 • Czy zawarli związek małżeński? Jeśli tak, to z kim, kiedy i jak się poznali?
 • Czy mieli dzieci? Kiedy się urodziły?
 • Kiedy zmarli i jaka była przyczyna śmierci?
 • Którzy członkowie rodziny zmarli przed nimi, a którzy jeszcze żyją?

Następnie, sprawdź czy możesz dodać więcej szczegółów:

 • Jakie historie z ich dzieciństwa znasz? Jak wyglądało ich dorastanie?
 • Jakie były ich najważniejsze osiągnięcia w życiu zawodowym i osobistym?
 • Jakim wyzwaniom musieli stawić czoła i jakie wyzwania przezwyciężyli w ciągu swojego życia?
 • Jakie masz wspomnienia związane z nimi lub historie o nich, które były opowiadane i powtarzane w rodzinie?

Kiedy zbierzesz już wszystkie te szczegóły, możesz uporządkować je chronologicznie, zaczynając od narodzin, a kończąc na ich śmierci. Często do nekrologu dodaje się cytat, lub też myśl przewodnią, którą zmarły kierował się za życia. 

Wielu uważa, że proces pisania nekrologu jest oczyszczający i stanowi dobrą okazję do spędzenia czasu na przemyśleniu swoich doświadczeń  z ukochaną osobą. Może to być trudne emocjonalnie, ale z pewnością satysfakcjonujące – nie tylko dla Ciebie, nie tylko dla przyjaciół i rodziny, którzy będą czytać teraz nekrolog, ale także dla przyszłych genealogów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o przodku, którego nigdy nie mieli okazji poznać.

Jeśli szukasz więcej informacji o przodku, którego nigdy nie poznałeś, przeszukaj kolekcje historycznych rekordów MyHeritage, aby odkryć nekrologi i wiele innych typów rekordów, które mogą stać się źródłem informacji o Twojej rodzinie. 

Czy pisałeś juz kiedyś nekrolog? Czy chciałbyś podzielić się z nami wskazówkami?